Galeria zdjęć
The "Portes du Soleil" is a major ski area in the Alps, encompassing twelve resorts in Switzerland and France. With about 650 km of marked pistes and about 200 lifts, it is one of the largest ski areas in the world. In the summer it can be a good place for hiking, cycling, and paragliding.
"PORTES DU SOLEIL"
na pierwszym planie wierzchołek Pointe des Mossettes, w głębi masyw Les Dents Blanchesfot. AL
Dwiema głównymi miejscowościami w dolinie Val d'Illiez są Val d'Illiez i Champéry. W Troistorrents od doliny Val d'Illiez odgałęzia się biegnąca na zachód dolina boczna, Val de Morgins, prowadząca do miejscowości Morgins i położonej na wysokości 1369 m n.p.m. granicznej przełęczy Pas de Morgins , będącej jedynym - poza Saint-Gingolph nad Jeziorem Genewskim - połączeniem drogowym między szwajcarską a francuską częścią Chablais. Markerem oznaczona jest położona na wysokości 1950 n.p.m. przełęcz oddzielająca dolinę Val d'Illiez od Val de Morgins, łącząca Les Crosets z Morgins); przełęcz ta nosi nazwę "Portes du Soleil" - i od tej nazwy pochodzi nazwa całego regionu.
Miejscowości francuskiej części "Portes du Soleil" leżą w dwu dużych dolinach. Jedną z nich jest Vallée d'Abondance - tu, nad rzeką Dranse d'Abondance, leżą Châtel, Chapelle d'Abondance i Abondance. Drugą doliną francuskiej części regionu "Portes du Soleil" jest Vallée d'Aulps (gdzie leżą Saint Jean d'Aulps, Montriond, Les Gets, Morzine i Avoriaz), dolina rzeki Dranse de Morzine (która, po połączeniu z Dranse d'Anondance, staje się rzeką Dranse, płynącą dalej na północ w kierunku Jeziora Genewskiego), otoczona szczytami Hauts-Forts (2466 m), Roc d'Enfer (2243 m) i Pointe de Nantaux (2170 m).
Większość miejscowości regionu "Portes du Soleil" stanowią od dawna istniejące miejscowości alpejskie, zachowujące w dużej części historyczną zabudowę (choć oczywiście, z uwagi na konieczność obsługi szybko rosnącego ruchu turystycznego, znaczenie rozbudowane w stosunku do pierwotnej wielkości), ale np. Avoriaz we Francji czy Les Crosets i Torgon w Szwajcarii zostały zaprojektowane jako ośrodki turystyczne i zbudowane "od zera" w drugiej połowie XX wieku. Wszystkie są połączone rozbudowaną siecią wyciągów różnego rodzaju, dzięki czemu można korzystać z atrakcji dostępnych w różnych miejscach regionu niezależnie od tego, gdzie się akurat spędza wakacje, zaówno w zimie, jak w lecie: np. Champéry jest połączone z Les Crosets (marker oznacza górną stację wyciągu Croix de Culet, a marker pobliską stację Marcheuson), z Les Crosets można wyciągiem, którego górne stacje, szwajcarska i francuska, położone są w pobliżu Pointe des Mossettes , zjechać do Les Brochaux , a z Les Lindarets (pół godziny spaceru z Les Brochaux) można wyjechać do oznaczonego markerem miejsca położonego w pobliżu Avoriaz, albo, przez grzbiet Rochassons , zjechać na Plaine Dranse i dalej do Pré la Joux w Châtel; itp.
W zimie region "Portes du Soleil" jest jednym z największych na świecie regionów narciarskich, z ok. 650 km tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów oraz doskonałą infrastrukturą (ok. 200 nowoczesnych wyciągów różnego rodzaju, snowparki, itp.), a także ok. 250 km tras biegowych (w większości po stronie francuskiej), torami saneczkowymi i bobslejowymi, itp. W porównaniu z innymi regionami narciarskimi w Szwajcarii i we Francji tereny narciarskie "Portes du Soleil" położone są stosunkowo nisko, ale szczególny klimat regionu sprawia, że od połowy listopada do końca kwietnia śniegu jest na ogół wystarczająco dużo. Oferta tras zjazdowych obejmuje wszystkie stopnie trudności - od terenów ćwiczebnych i łatwych tras dla początkujących lub średniozaawansowanych (np. w Chapelle d’Abondance, Abondance, Les Gets czy Châtel) do tras trudnych i skrajnie trudnych (z których najbardziej znaną jest legendarna trasa znana jako Mur de Chavanette (w pobliżu Pas de Chavanette , gdzie dostać się można z Champéry, Les Crosets lub z Avoriaz).
W lecie region "Portes du Soleil" oferuje niemal nieograniczone możliwości uprawiania turystyki pieszej (ok. 800 km szlaków) i rowerowej, jazdy konnej, paralotniarstwa, pływania, tenisa, różnych sportów halowych, itp. Dla części turystów interesujące mogą być regionalne zabytki (np. Abbaye d'Abondance), rezerwaty przyrody czy imprezy folklorystyczne. Warto wiedzieć, że część atrakcji regionu "Portes du Soleil", włącznie z możliwością nieograniczonego korzystania z większości wyciągów, objęta jest specjalnym karnetem letnim (Multipass).
Champéry
Miejscowość (niecałe 1300 mieszkańców) w Szwajcarii, we francuskojęzycznej części kantonu Valais, położona w dystrykcie Monthey na wysokości ok. 1050 m n.p.m., 64 km na zachód od Sionu, stolicy kantonu, 14 km od Monthey, stolicy dystryktu. Champéry - jedna z miejscowości-założycieli "Portes du Soleil" - leży w dolinie Val d'Illiez, u stóp masywu Dents du Midi, 5 km od granicy z Francją. Jest jedną z najstarszych miejscowości turystycznych w Szwajcarii, znaną już w połowie XIX wieku i do dziś przyciągającą turystów m.in. zachowanym wyglądem i klimatem typowo szwajcarskiej miejscowości alpejskiej, z tradycyjną architekturą, tradycyjnymi sposobami życia i zawodami, sklepami oferującymi najrozmaitsze autentyczne wyroby miejscowego rzemiosła artystycznego, a także - bogatą ofertą kulinarną. Dojazd od szwajcarskiej autostrady 9 zjazdem 18 (Saint-Triphon), przez Monthey, Troistorrents i Val-d'Illiez.
W zimie Champéry jest przede wszystkim stacją narciarską, z doskonałym połączeniem z jednej strony z ośrodkiem Les Crosets, z drugiej - z położonym we Francji ośrodkiem Avoriaz; dla bardzo zaawansowanych narciarzy szczególną atrakcją może być słynna, bardzo stroma i uchodząca za skrajnie trudną trasa zwana "Mur Suisse", "Swiss Wall" lub "Chavanette".
W lecie króluje w rejonie Champéry turystyka piesza. Dla części turystów (ale tylko dobrze przygotowanych) najbardziej interesujące może być wejście na najwyższy wierzchołek Dents du Midi, La Haute Cime; równie interesująca może być paro- lub kilkudniowa wycieczka wokół całego masywu Dents du Midi, legendarnym, pierwszym w Valais znakowanym szlakiem turystycznym, znanym jako Tour des Dents du Midi (długość szlaku wynosi 42,5 km, łączna deniwelacja, obejmująca wejścia i zejścia - 6000 m).
Oferta turystyczna Champéry obejmuje też turystykę rowerową (ok. 300 km znakowanych tras o różnym stopniu trudności), jazdę konną, canyoning, wszystko, co oferuje ośrodek Palladium (nowoczesny ośrodek sportowy, mieszczący hotel z salami konferencyjnymi, centrum fitness, baseny, lodowisko, korty tenisowe, boiska do curlingu, krytą ścianę wspinaczkową, itp.), a także różnego rodzaju wycieczki zorganizowane z przewodnikiem (w tym np. zwiedzanie ferm alpejskich, gdzie można przyjrzeć się procesowi tradycyjnego wytwarzania serów) i imprezy folklorystyczne.
Les Crosets
Stacja narciarska Les Crosets - to jedna z dwu stacji należących do gminy Val-d'Illiez, Położona na wysokości 1669 m n.p.m., oferuje doskonałe warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów zimowych, wspaniały widok na masyw Les Dents-du-Midi, oraz bardzo wygodne połączenie z francuską częścią regionu "Portes du Soleil", dzięki wyciągowi prowadzącemu na Pointe des Mossettes (2277 m n.p.m.), skąd kolejnym wyciągiem można zjechać na stronę francuską. Inny wyciąg prowadzi w przeciwną stronę, w kierunku Croix de Culet, skąd koleją gondolową można zjechać do Champéry.
Les Crosets jedną z trzech (dwie pozostałe to Champéry i Avoriaz) stacji, z których można się dostać na wspomnianą wyżej trasę zwaną "Mur Suisse", "Swiss Wall" lub "Chavanette".
Val-d'Illiez
Miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dystrykcie Monthey, we francuskojęzycznej części kantonu Valais / Wallis, 60 km na zachód od Sionu, stolicy kantonu, 10 km od Monthey, stolicy dystryktu. Całoroczna miejscowość wypoczynkowa.
Główne atrakcje turystyczne gminy to znane od kilkudziesięciu lat baseny termalne, około 100 km oznakowanych tras dla turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie - położone na terenie gminy dwie stacje narciarskich, Les Crosets, na wysokości 1699 m n.p.m. i Champoussin, na wysokości 1588 m n.p.m.
Champoussin
Jeśli jedzie się do Champoussin, to na Route des Crosets trzeba zwrócić uwagę na ostry zakręt w prawo (mniej więcej 1,2 km za centrum Val-d'Illiez), a następnie, około 2,8 km za Val-d'Illiez, na ostry zakręt w lewo - w tym miejscu trzeba zjechać w stronę Champoussin (jest drogowskaz).
Torgon
Torgon, zaprojektowane i zbudowane w latach 60. XX wieku jako ośrodek narciarski, zwane też Balcon du Chablais, było pierwszym szwajcarskim ośrodkiem regionu "Portes du Soleil". Tereny narciarskie Torgon leżą między Châtel a Chapelle d'Abondance i są połączone siecią wyciągów z każdym z tych dwóch ośrodków francuskich, pozwalając na przemieszczanie się między nimi bez zdejmowania nart (bezpośredniego połączenia między Châtel i Chapelle d'Abondance nie ma - trzeba korzystać ze skibusów).
Trasy w Torgon uchodzą za niezbyt trudne, odpowiednie dla osób średniozaawansowanych i dla narciarstwa rodzinnego.
Morgins
Miejscowość w Szwajcarii, we francuskojęzycznej części kantonu Valais, położona w dystrykcie Monthey na wysokości 1333 m n.p.m., 66 km od Sionu, stolicy kantonu, 16 km od Monthey, stolicy dystryktu, w pobliżu przełęczy Pas de Morgins, ważnego przejścia drogowego łączącego szwajcarską część regionu Chablais z francuską. Znane od XIX wieku uzdrowisko (wody żelaziste), całoroczna miejscowość wypoczynkowa, w zimie stacja narciarska (połączona z jednej strony z Châtel, z drugiej - z Champoussin. Dojazd drogą 113 z Troistorrents, z Francji drogą D22 przez Abondance, Chapelle d'Abondance i Châtel.
Będąc w Morgins warto zwrócić uwagę na na stojący w centrum miejscowości, na placu obok kościoła, carillon z 23 dzwonami, pełniący funkcję instrumentu muzycznego, rolę katechetyczną, ale też rolę społeczną (którą ma oddawać jego nazwa: "Carillon pour la Paix").
Châtel
Miejscowość i gmina (ok. 1200 mieszkańców) we Francji. Miejscowość leży na wysokości ok. 1200 m n.p.m., w dolinie rzeki Dranse d'Abondance, zwanej Val d'Abondance, zaledwie 3 km od granicy szwajcarskiej. Stała się szerzej znana w drugiej połowie XX wieku jako ośrodek narciarski.
Od 1975 roku Châtel należy do regionu "Portes du Soleil", Tereny narciarskie w samym Châtel (łącznie ponad 80 km i kilkadziesiąt wyciągów różnego typu), położone na wysokości od 1200 m do 2200 m n.p.m., składają się z dwu głównych części. Jedna z nich - to tzw. Super-Châtel (lub Barbossine/Super-Châtel), na wschód od Châtel w stronę granicy szwajcarskiej, z trasami uchodzącymi za łatwe lub co najwyżej średnio zaawansowane, doskonałymi dla narciarstwa rodzinnego. Tereny Super-Châtel są dostępne z centrum miejscowości i połączone są siecią wyciągów ze szwajcarskimi stacjami Morgins i Torgon, a także z Chapelle d'Abondance. Tereny Pré La Joux (znane też jako Linga/Pré La Joux) leżą na południowy zachód od miejscowości (dojazd autobusem). Z Pré la Joux można się dostać wyciągami, przez przysiółek Plaine Dranse do Les Lindarets, skąd kolejne wyciągi pozwalają dotrzeć do rejonu Avoriaz - tereny między Pré la Joux a Avoriaz to już setki kilometrów tras, w tym trudnych i bardzo trudnych, oraz możliwości narciarstwa pozatrasowego.
W lecie Châtel jest przede wszystkim ośrodkiem kolarstwa górskiego (setki kilometrów specjalnie przygotowanych tras zjazdowych), dostępnych dzięki wyciągom czynnym w lecie, w tym wspomnianej wyżej sieci wyciągów między Pré la Joux a Avoriaz. Cały rejon stwarza też doskonały warunki dla osób zainteresowanych turystyką pieszą, tenisem, golfem, paralotniarstwem, a także - dzięki bliskości Jeziora Genewskiego - żeglarstwem czy windsurfingiem.
Szczególną atrakcją jest tzw. Fantasticable - przelot w specjalnej jedno- lub dwuosobowej uprzęży podpiętej pod liną rozciągniętą nad doliną, na wysokości sięgającej paręset metrów nad ziemią.
Chapelle d'Abondance
Miejscowość i gmina (niecałe 900 mieszkańców) we Francji. Chapelle d'Abondance leży na wysokości ok. 1000 m n.p.m., w dolinie rzeki Dranse, zwanej Val d'Abondance, ok. 8 km od granicy szwajcarskiej, u stóp szczytu Cornettes de Bise (2432 m n.p.m.). Chapelle d’Abondance, choć jest miejscowością niewielką i położoną stosunkowo nisko, jak na alpejski ośrodek narciarski, dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, a także niezłą infrastrukturą narciarską, złożoną z dwu części: rejonu północnych stoków Crêt Béni (1700 m n.p.m.), na południe od miejscowości, oraz rejonu na południowy wschód od miejscowości, połączonego z terenami narciarskim Châtel, a poprzez Châtel - z resztą regionu "Portes du Soleil". W lecie rejon Chapelle d'Abondance jest dobrym miejscem dla spacerów, wycieczek pieszych, uprawiania kolarstwa górskiego, gry w tenisa, golfa i paralotniarstwa. Bliskość Jeziora Genewskiego pozwala też myśleć o żeglarstwie i windsurfingu.
Abondance
Miejscowość i gmina (niecałe 1400 mieszkańców) we francuskiej części regionu Chablais, położona na wysokości ok. 920 m n.p.m., w dolinie rzeki Dranse, zwanej Val d'Abondance, 27 km od Thonon-les-Bains, ok. 15 km od granicy szwajcarskiej. Z Thonon-les-Bains trzeba jechać 11 km drogą D902 (zwaną Route des Grandes Alpes) do miejsca, gdzie odgałęzia się droga D22, i dalej 16 km tą drogą. Dojazd ze Szwajcarii: drogą 113 do przełęczy Pas de Morgins i następnie drogą D22 przez Châtel i Chapelle d'Abondance.
Abondance, choć jest miejscowością niewielką i położoną stosunkowo nisko, jak na alpejski ośrodek narciarski, dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, a także rozwiniętą infrastrukturą narciarską. W samej miejscowości głównym zabytkiem jest opactwo (Abbaye d'Abondance), pierwotnie klasztor kanoników regularnych, którego historia sięga XI wieku. Zachowane do dziś zabudowania klasztorne pochodzą z XIV wieku. W ich części mieści się siedziba gminy Abondance, część jest udostępniona do zwiedzania. Za atrakcję Abondance turystyczną uchodzą również zachowane w samej miejscowości i w jej okolicach tradycyjne drewniane domy z XVII, XVIII i XIX wieku, z charakterystyczną dla regionu architekturą.
Saint-Jean-d'Aulps
Miejscowość (do 1961 roku nosząca nazwę "Saint-Jean-d'Aulph") i gmina (ok. 1200 mieszkańców) w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie). Historia miejscowości jest ściśle związana z historią opactwa cystersów, Saint Marie d'Aulps, wokół którego się rozwinęło i od którego zależało aż do likwidacji klasztoru w 1793 roku. Dzisiaj Saint-Jean-d'Aulps jest jedną z miejscowości należących do regionu "Portes du Soleil".
Saint-Jean-d'Aulps leży w dolinie rzeki Dranse de Morzine, zwanej Vallée d'Aulps, na wysokości ok. 800 m n.p.m., w pobliżu kilku szczytów o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m.
Miejscowość jest całoroczną miejscowością wypoczynkową: może być dobrą bazą wypadową dla spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, wspinaczki, paralotniarstwa itp. Dla wielu turystów atrakcją może być pięknie położone jezioro Lac de Montriond , z kąpieliskiem, położone kilka kilometrów na wschód od Montriond.
W zimie główną atrakcją są narty. Tereny narciarskie w Saint-Jean-d'Aulps, usytuowane na zboczach Roc d'Enfer (zwane Espace Roc d'Enfer lub La Grande Terche), oferują parędziesiąt tras o łącznej długości ok. 40 km. Nie są one bezpośrednio połączone wyciągami z innymi rejonami "Portes du Soleil", jednak działająca w zimie komunikacja wahadłowa między Saint-Jean-d'Aulps i Morzine, Les Gets i Avoriaz znacznie rozszerza możliwości.
Montriond
Miejscowość i gmina (ok. 800 mieszkańców) w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie). Pierwsze wzmianki o Montriond sięgają Średniowiecza - o miejscowości wspomina np. dokument papieski z 1181 roku dotyczący opactwa cystersów w Saint-Jean-d'Aulps, z którym dzieliła losy aż do jego zlikwidowania w 1792 roku. Dzisiaj Montriond jest znane jako jedna z miejscowości należących do regionu "Portes du Soleil".
Montriond leży w dolinie zwanej Vallée d'Aulps, na wysokości ok. 900 m n.p.m. W lecie główną atrakcją są wycieczki piesze i rowerowe, a także kąpielisko w pięknie położonym kilka kilometrów na wschód od miejscowości jeziorze zwanym Lac de Montriond . W zimie królują narty, choć należy mieć na uwadze, że w samym Montriond nie ma rozwiniętej infrastruktury narciarskiej - trzeba skorzystać z wyciągów w pobliskim Saint-Jean-d'Aulps, Morzine lub Les Gets.
Les Gets
Miejscowość i gmina (ok. 1,3 tys. mieszkańców) w regionie Rodan-Alpy, w deparamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie). Pierwsze wzmianki o Les Gets pochodzą z XII wieku. Przez stulecia była to jednak mało znana miejscowość rolniczo-pasterska, aż do połowy XX wieku, gdy - dzięki rozbudowie bazy noclegowej i gastronomicznej oraz infrastruktury narciarskiej - zaczęła pełnić rolę miejscowości wypoczynkowej, zwłaszcza po połączeniu z regionem "Portes du Soleil".
Miejscowość leży między Morzine a Taninges, na przełęczy zwanej Col des Gets, położonej na wysokości 1172 m n.p.m., stanowiącej przejście drogowe z doliny Vallée d'Aulps po północnej stronie przełęczy do doliny Vallée du Giffre po stronie południowej. W zimie Les Gets - to przede wszystkim ośrodek narciarski, sąsiadujący z Morzine. Już sam rejon tych dwu miejscowości oferuje kilkadziesiąt kilometrów tras dla narciarzy i snowboardzistów oraz kilkadziesiąt wyciągów różnego typu. Większość tras w Les Gets uchodzi za trasy łatwe lub niezbyt trudne, przeznaczone dla narciarzy mniej zaawansowanych; są tu też jednak również trasy trudniejsze (m.in. na stokach Mont Chéry), a także możliwości zjazdów pozatrasowych. Pełny dostęp do całego regionu "Portes du Soleil" otwiera się w Avoriaz, skąd łatwo można się przenieść do pozostałych francuskich i szwajcarskich części regionu.
W lecie, podobnie jak Morzine, w Les Gets króluje turystyka piesza, kolarstwo górskie (na stokach Mont Chéry, gdzie wielokrotnie rozgrywane były prestiżowe międzynarodowe zawody w kolarstwie górskim, a także po przeciwnej stronie doliny) i paralotniarstwo. Zainteresowani mogą skorzystać z pola golfowego z widokiem na Mont Blanc.
Morzine
Miejscowość i gmina (ok. 3 tys. mieszkańców) w regionie Rodan-Alpy, w deparamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie). Pierwsze wzmianki o Morzine sięgają Średniowiecza - o miejscowości, pod nazwą Morgenes, wspomina np. dokument papieski z 1181 roku dotyczący opactwa cystersów w Saint-Jean-d'Aulps.
Przez stulecia Morzine było jednak mało znaną miejscowością rolniczo-pasterską, aż do połowy XX wieku, gdy w jej pobliżu zbudowano nad urwiskiem, na wysokości 1800 m n.p.m., stację narciarską Avoriaz. Pierwsze wyciągi w Morzine działały już wcześniej, lecz dopiero po połączeniu z Avoriaz ośrodek stał się szczególnie atrakcyjnym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów, a wkrótce potem jednym z najważniejszych ośrodków tworzących region "Portes du Soleil".
Morzine leży w dolinie zwanej Vallée d'Aulps, na wysokości ok. 1000 m n.p.m.
Trasy narciarskie w Morzine, podobnie jak w pobliskiej stacji Les Gets uchodzą za stosunkowo łatwe i są reklamowane jako odpowiednie dla narciarstwa rodzinnego. Jeśli chce się jeździć na trasach dla zaawansowanych narciarzy czy snowboardzistów, można pojechać do Avoriaz - samochodem (wąską i krętą) drogą 338 (zwaną też Route d'Avoriaz) do skrzyżowania na przełęczy Col de la Joux Vert na wysokości 1800 m n.p.m. i następnie jeszcze 2 km odgałezieniem tej drogi, albo do Les Prodains i stąd wyciągiem. W Avoriaz jeździ się m.in. w rejonie Les Hauts Forts, ale można też, przez Les Lindarets, dostać się do kolejnych terenów regionu "Portes du Soleil".
W lecie na plan pierwszy wysuwa się kolarstwo górskie - trasy zjazdów o różnym stopniu trudności w całym regionie "Portes du Soleil", a zwłaszcza w okolicach Morzine, uchodzą za szczególnie atrakcyjne i łatwo dostępne. Morzine może też być doskonałą bazą wypadową dla uprawiania turystyki pieszej (wycieczki z przewodnikiem lub bez), wspinaczki, zwiedzania jaskiń, pływania, tenisa, golfa, canyoningu, nie mówiąc już o bardzo tu popularnym paralotniarstwie. Warto też pojechać, przez Montriond, nad pięknie położone jezioro - Lac de Montriond (kąpielisko), a jeśli ktoś interesuje się zabytkami, to można wybrać się do Saint-Jean-d'Aulps, by zobaczyć pozostałości niegdyś najważniejszego w Górnej Sabaudii opactwa cystersów - Sainte-Marie-d'Aulps.
Avoriaz
Francuska stacja narciarska położona w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), w regionie Rodan-Alpy, 46 km od Thonon-les-Bains, historycznej stolicy regionu Chablais, 42 km od Cluses. Avoriaz leży w gminie Morzine, blisko granicy ze Szwajcarią. Jest najwyżej położonym i jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich regionu "Portes du Soleil". Z Morzine do Avoriaz trzeba jechać (wąską i krętą) drogą D338 (zwaną też Route d'Avoriaz) do skrzyżowania na przełęczy Col de la Joux Vert na wysokości 1800 m n.p.m. i następnie jeszcze 2 km odgałezieniem tej drogi (droga D338 odchodzi w lewo i prowadzi do Les Lindarets). Zaparkować można przed wjazdem do Avoriaz - w samej stacji nie ma ruchu samochodowego.
Historia Avoriaz jako stacji narciarskiej sięga połowy lat 60. XX wieku, gdy Jean Vuarnet, złoty medalista w zjeździe na Olimpiadzie w Squaw Valley w 1960 roku, od 1961 roku wiceprezydent Francuskiej Federacji Narciarskiej, wpadł na pomysł rozszerzenia możliwości Morzine jako ośrodka sportów zimowych i pozyskał dla swych pomysłów, jako inwestora, przedstawiciela znanej francuskiej rodziny przedsiębiorców, Gerarda Bremonta (dziś prezesa grupy Pierre et Vacances, europejskiego lidera branży turystycznej).
Całkowicie nowa stacja, nazwana Avoriaz, zaprojektowana przez trzech wówczas młodych architektów (Jean-Marc Roque, Jean-Jacques Orzoni i Jacques Labro) wybranych przez Bremonta, z nowatorską architekturą obłożonych drewnem wieżowców w niezwykły sposób wkomponowanych w alpejskie otoczenie, pomyślana jako ośrodek narciarski dla elity, reklamowana jako "Saint-Tropez de Neige", powstała na wysokości 1800 m n.p.m., na położonym nad urwiskiem płaskowyżu (znanym od stuleci jako jedna z alpejskich hal używanych jako pastwisko), zaledwie kilka kilometrów (w linii prostej) na wschód od Morzine, w pobliżu szczytu Les Haut Forts (2466 m) i wspominanej już wyżej przełęczy Pas de Chavanette.
Dziś Avoriaz nie jest już miejscem dla "jet-set skiing", lecz stacją narciarską (oraz całoroczną miejscowością wypoczynkową) przeznaczoną dla turystyki masowej, będącą, dzięki połączeniu z Morzine, ale także, poprzez Les Lindarets, z Châtel oraz ze szwajcarskim stacjami Les Crosets i Champéry, jednym z najważniejszych elementów regionu.
W lecie Avoriaz oferuje możliwości gry w golfa, tenisa, wycieczek pieszych, ale przede wszystkim - trasy zjazdowe dla uprawiających kolarstwo górskie o różnym stopniu trudności. Szczególną atrakcją, dostępną od niedawna, jest w Avoriaz otwarty w lipcu 2012 roku park wodny, "Aquariaz", z setkami gatunków drzew i roślin tropikalnych (w zamkniętej przestrzeni o temperaturze 29oC.