Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Castellammare del Golfo

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina (ok 15 tys. mieszkańców) na Sycylii, położone 48 km na wschód od Trapani i 67 km na zachód od Palermo , nad zatoką znaną jako Golfo di Castellammare (➤ mapka)(➤ mapka). Miejscowość może być dobrą bazą do zwiedzania północno-zachodniej Sycylii.

CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z drogi SS187
fot. PL
Castellammare del Golfo leży w zachodniej części zatoki Golfo di Castellammare, u podnoża wysokiego na 1064 m n.p.m. masywu górskiego Monte Inici , najwyższego szczytu łańcucha górskiego zwanego Complesso Monti di Castellammare del Golfo, drugiej pod względem wysokości, po Monte Sparagio (1110 m n.p.m.), góry w prowincji Trapani. W Starożytności w tym miejscu znajdował się port Segesty, stolicy i ośrodka administracyjnego Elymów, którzy przybyli na Sycylię (najprawdopodobniej z Anatolii przez północną Afrykę) ok. 1100 r. p.n.e. i osiedlili się w północno-zachodniej części wyspy, ulegając później wpływom kultury greckiej. Osada została założona przez Arabów. Jej historia, zarówno w czasach arabskich, jak później, w czasach Normanów i kolejnych władców wyspy, była przez stulecia związana głównie z rybołóstwem i częściowo z winiarstwem. Ostatnio coraz większe znaczenie ma turystyka, chociaż, jak się wydaje, głównie z uwagi na położenie miasta, nie zaś na jego własną atrakcyjność (pomijając nawet wątpliwą sławę Castellammare del Golfo jako miejsca urodzenia wielu bossów mafijnych, którzy odegrali ważną rolę w historii amerykańskiej przestępczości zorganizowanej).

W samym mieście za główny zabytek uchodzi stojący w pobliżu portu zamek , wzniesiony przez Arabów, później rozbudowany przez Normanów, dziś mieszczący regionalne muzeum etnograficzne i archeologiczne. Inne miejsca, jakie można odwiedzić będąc w Castellammare del Golfo - to plac znany jako Piazza Petrolo (widoki) oraz główny park miejski, Villa Comunale i jego otoczenie, z licznymi lokalami gastronomicznymi i sklepami. Za główny kościół miasta uchodzi Chiesa Madre przy Piazza Madrice, zbudowany w XVIII wieku na fundamentach świątyni istniejącej tu wcześniej; inne kościoły, o których zazwyczaj wspominają przewodniki turystyczne - to mały kościół (Chiesa Madonna del Rosario leżący w obrębie zabudowań przylegających do zamku, pochodzący prawdopodobnie z czasów normańskich, Chiesa del Purgatorio z końca XIV wieku, przy Corso Garibaldi, XVII-wieczny kościół Madonna delle Grazie oraz XVI-wieczny kościół Maria SS. Annunziata .


Większość przewodników zachwala też plaże Castellammare del Golfo. Dwie małe plaże w samym mieście są oznaczone markerem , nieco większa piaszczysta plaża, położona na wschód od miasta - markerem . Warto też zajrzeć na plaże położone na zachód od miasta, na urozmaiconym malowniczym wybrzeżu zamykającym od południowego zachodu Golfo di Castellammare, między Castellammare a Scopello (dawną osadą rybacką, której tonnara - miejsce, w którym przez stulecia tradycyjnymi metodami, stosując specjalny labirynt sieci, łowiono tuńczyka - uchodzi za samoistną atrakcję turystyczną), a także plaże na północ od Scopello, leżące w granicach rezerwatu Riserva dello Zingaro; problemem może być to, że często prowadzą do nich niełatwe strome ścieżki, a do niektórych dostęp jest tylko od strony wody.

Jeśli jednak samo miasto nie może zaoferować gościom zbyt wielu atrakcji, to może być interesującą destynacją turystyczną jako baza wypadowa do zwiedzania okolic oraz całej połnocno-zachodniej Sycylii.

Jednym z najbliżej położonych celów wycieczek może być rezerwat przyrodniczy znany jako Riserva dello Zingaro, którego południowo-wschodnia część leży na terytorium gminy Castellamare del Golfo, a północno-zachodnia - na terytorium gminy San Vito lo Capo . Markerem oznaczone jest południowe, położone w pobliżu Scopello wejście do rezerwatu; między tym wejściem a wejściem północnym, oznaczonym markerem , nie ma drogi jezdnej, jest natomiast kilka szlaków pieszych, o różnym stopniu trudności (chcąc dojechać do San Vito lo Capo, trzeba jechać drogą okrężną, zob. San Vito lo Capo). Nieco dalej jest do Segesty , a jeszcze dalej do Trapani i Erice na wschodzie oraz do Palermo i Monreale na zachodzie - z uwagi jednak na dogodne położenie Castellammare del Golfo w pobliżu autostrady A29 wszystkie te cele, należące do najważniejszych atrakcji turystycznych północno-zachodniej Sycylii, są łatwo osiągalne. Warto też, będąc w Castellammare del Golfo, rozważyć wycieczkę statkiem na Wyspy Egadyjskie (chociaż lepszym punktem początkowym takiej wycieczki byłoby Trapani) (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczególną atrakcję mogą stanowić położone niedaleko Castellammare del Golfo (mniej więcej w połowie drogi między Castellammare a Segestą) Terme Segestane , znane od Starożytności termy, przekształcone w drugiej połowie XX wieku w nowoczesne spa.

CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z drogi SS187
fot. PL