Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

El Port de la Selva
Hiszpania, Katalonia, Costa Brava (➤ mapka)(➤ mapka)
El Port de la Selva is a small municipality in the comarca of the Alt Empordà in Catalonia, Spain, located on the northern coast of the Cap de Creus peninsula (on the Costa Brava of the Mediterranean). It is an imortant fishing port and popular tourist destination.


Mała miejscowość i gmina (ok. 1000 mieszkańców) położona w komarce Alt Empordà, w prowincji Girona, 168 km na północny wschód od Barcelony , ok. 71 km na północny wschód od Girony , ok. 31 km na północny wschód od Figueres , stolicy komarki (➤ mapka)(➤ mapka), ok. 20 km na południowy wschód od Portbou w pobliżu granicy francuskiej (➤ mapka)(➤ mapka). Do połowy XX wieku miejscowość rybacka, dziś popularna, pięknie położona miejscowość turystyczna na Costa Brava. Dojazd z Figueres: drogą N-260 na północny wschód i następnie drogą GIP-6041 lub GI-612.

EL PORT DE LA SELVA
fot. PL
El Port de la Selva leży na północnym wybrzeżu półwyspu Cap de Creus . Chociaż pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z X wieku, do połowy XX wieku była to mała i szerzej nieznana miejscowość rybacka. Turyści, najpierw artyści i intelektualiści, pojawiali się tu już w latach 20. tego stulecia (jednym z pierwszych był Josep Maria de Sagarra i de Castellarnau, urodzony w 1894 roku, zmarły w 1961 roku poeta, powieściopisarz, dramaturg, dziennikarz i tłumacz kataloński). W drugiej połowie XX wieku malowniczość okolic El Port de la Selva i samej miejscowości zaczęła przyciągać coraz więcej gości; dziś obsługa ruchu turystycznego jest główną gałęzią tutejszej gospodarki.

Główną atrakcją El Port de la Selva są okoliczne plaże i (podobnie jak na całym wybrzeżu półwyspu Cap de Creus) czystość wód. Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, turystykę pieszą i rowerową (w najbliższej okolicy jest ponad 30 km oznakowanych tras dla rowerów gorskich), paralotniarstwo; można też wybrać się na wycieczkę statkiem.

W samym mieście za główny zabytek uchodzi kościół Santa Maria de las Nieves, zbudowany w pierwszej połowie XX wieku na miejscu wcześniejszej świątyni, później jeszcze rozbudowany i zmodernizowany. Jednak El Port de la Selva może być przede wszystkim dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego półwyspu Cap de Creus, w tym popularnych miejscowości turystycznych - Cadaqués na wschodnim wybrzeżu (oraz stojącej niedaleko Cadaqués, na przylądku Creus, latarni morskiej , spod której rozciąga się wspaniały widok) i Roses na wybrzeżu południowym, nad zatoką Golf de Roses, ale też zajmującego część półwyspu parku krajobrazowego (Parc Natural del Cap de Creus) z siedzibą w dawnym klasztorze benedyktynów (Sant Per de Rodes ), położonym zaledwie kilka kilometrów (dojazd drogą GIP-6041) na południowy zachód od centrum miasta (zob. Cap de Creus).

EL PORT DE LA SELVA
fot. PL
EL PORT DE LA SELVA
fot. PL