Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

El Port de la Selva

Hiszpania, Katalonia, Costa Brava (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała miejscowość i gmina (ok. 1000 mieszkańców) położona w komarce Alt Empordà, w prowincji Girona, 168 km na północny wschód od Barcelony , ok. 71 km na północny wschód od Girony , ok. 31 km na północny wschód od Figueres , stolicy komarki (➤ mapka)(➤ mapka), ok. 20 km na południowy wschód od Portbou w pobliżu granicy francuskiej (➤ mapka)(➤ mapka). Do połowy XX wieku miejscowość rybacka, dziś popularna, pięknie położona miejscowość turystyczna na Costa Brava. Dojazd z Figueres: drogą N-260 na północny wschód i następnie drogą GIP-6041 lub GI-612.

EL PORT DE LA SELVA
fot. PL
El Port de la Selva leży na północnym wybrzeżu półwyspu Cap de Creus . Chociaż pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z X wieku, do połowy XX wieku była to mała i szerzej nieznana miejscowość rybacka. Turyści, najpierw artyści i intelektualiści, pojawiali się tu już w latach 20. tego stulecia (jednym z pierwszych był Josep Maria de Sagarra i de Castellarnau, urodzony w 1894 roku, zmarły w 1961 roku poeta, powieściopisarz, dramaturg, dziennikarz i tłumacz kataloński). W drugiej połowie XX wieku malowniczość okolic El Port de la Selva i samej miejscowości zaczęła przyciągać coraz więcej gości; dziś obsługa ruchu turystycznego jest główną gałęzią tutejszej gospodarki.

Główną atrakcją El Port de la Selva są okoliczne plaże i (podobnie jak na całym wybrzeżu półwyspu Cap de Creus) czystość wód. Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, turystykę pieszą i rowerową (w najbliższej okolicy jest ponad 30 km oznakowanych tras dla rowerów gorskich), paralotniarstwo; można też wybrać się na wycieczkę statkiem.

W samym mieście za główny zabytek uchodzi kościół Santa Maria de las Nieves, zbudowany w pierwszej połowie XX wieku na miejscu wcześniejszej świątyni, później jeszcze rozbudowany i zmodernizowany. Jednak El Port de la Selva może być przede wszystkim dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego półwyspu Cap de Creus, w tym popularnych miejscowości turystycznych - Cadaqués na wschodnim wybrzeżu (oraz stojącej niedaleko Cadaqués, na przylądku Creus, latarni morskiej , spod której rozciąga się wspaniały widok) i Roses na wybrzeżu południowym, nad zatoką Golf de Roses, ale też zajmującego część półwyspu parku krajobrazowego (Parc Natural del Cap de Creus) z siedzibą w dawnym klasztorze benedyktynów (Sant Per de Rodes ), położonym zaledwie kilka kilometrów (dojazd drogą GIP-6041) na południowy zachód od centrum miasta (zob. Cap de Creus).

EL PORT DE LA SELVA
fot. PL
EL PORT DE LA SELVA
fot. PL