Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Esterri d'Àneu

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielka (ok. 900 mieszkańców) miejscowość i gmina w północnej Katalonii, położona w prowincji Lleida, w powiecie (comarca) Pallars Sobirà, w Pirenejach, na wysokości 957 m n.p.m., nad rzeką Noguera Pallaresa, 160 km na północny wschód od Lleidy i 37 km na północ od miejscowości Sort , stolicy powiatu (➤ mapka)(➤ mapka). Główna miejscowość doliny Vall d'Àneu, popularny ośrodek wypoczynkowy. Dojazd z północy drogą C-28, z południa drogą C-13.

Esterri d'Àneu leży w centrum doliny Vall d'Aneu, nad rzeką Noguera Pallaresa, w miejscu, gdzie dolina się rozszerza, 20 km na południowy wschód od położonej na granicy miedzy powiatami Val d'Aran i Pallars Sobirà przełęczy Port de la Bonaigua , powyżej zasilającego elektrownię wodną jeziora zaporowego Pantà de la Torrassa . Turystyczne znaczenie miejscowości wiąże się przede wszystkim z jego położeniem - w pobliżu Espot , miejscowości, w której znajduje się wschodnie wejście do parku narodowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (dojazd drogą LV-5004, zaczynającą się w pobliżu południowo-wschodniego krańca wspomnianego jeziora), a także w pobliżu dwóch ośrodków narciarskich: położonego ok. 2 km na południe od Espot ośrodka Espot Esquí oraz ośrodka narciarskiego Baqueira-Beret (do którego należą też tereny po obu stronach Port de la Bonaigua); dla amatorów turystyki pieszej lub rowerowej atrakcyjne mogą być też najbliższe okolice Esterri d'Aneu.

Esterri d'Aneu nie jest dużą miejscowością (liczy ok. 900 mieszkańców), ale uchodzi za stolicę doliny Vall d'Aneu. Większa część miasta leży na prawym brzegu rzeki. Główną ulicą jest Carrer Major ; stoi przy niej kościół parafialny Sant Vicenç , zbudowany w XVI-XVII wieku. Markerem oznaczona jest tzw. Casa Gassia, siedziba główna muzeum znanego jako Ecomuseu de les Valls d'Àneu, a markerem - średniowieczny, pochodzący z początków XIII wieku romański most na rzece Noguera Pallaresa. Wspomniane przed chwilą muzeum regionalne, otwarte w 1994 roku, obejmuje, poza Casa Gassia, położone w różnych miejscach doliny Vall d'Aneu obiekty różnego rodzaju: np. tartak w Alòs d'Isil , zespół architektoniczny z XI-XII wieku w miejscowości Son , XII-wieczny klasztor benedyktynów Sant Pere De Burgal , itp.