Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Baqueira-Beret

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Baqueira-Beret - to ośrodek narciarski w północnej Hiszpanii, położony w większości w dolinie i powiecie (comarca) Val d'Aran, częściowo w dolinie Àneu (Vall d'Àneu), w powiecie Pallars Sobirà, w prowincji Lleida, w Katalonii, 287 km na północny zachód od Barcelony , stolicy Katalonii, 123 km na północ od Lleidy (➤ mapka)(➤ mapka), 16 km na wschód od miejscowości Vielha , stolicy Val d'Aran, bardzo blisko północnych granic jedynego w Katalonii parku narodowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (➤ mapka)(➤ mapka).

Ośrodek powstał na początku drugiej połowy XX wieku na terenie Val d'Aran z inicjatywy mieszkańców kilku położonych tu miejscowości (w tym m.in. Arties, Gessa, Salardú, Tredòs, Unha i Bagergue), którzy zauważyli, że można wykorzystać potencjał turystyczny terenów położonych w pobliżu głównej grani Pirenejów, ale po jej północnej stronie (co zapewniało w zimie dobre warunki śniegowe), a zarazem ukształtowanych (jeśli chodzi o rozległość i nachylenie zboczy, z różnicami wysokości przekraczającymi 1000 m) w sposób umożliwiający budowę odpowiedniej infrastruktury narciarskiej.

Początkowo ośrodek obejmował dwa sektory, Baqueira na wysokości 1500 m i Beret na wysokości 1850 m; poźniej dołączony został sektora Bonaigua, wokół przełęczy Port de la Bonaigua (2072 m n.p.m.), po jej obu stronach, północnej, w Val d'Aran, i południowej, w Vall d'Àneu.

Tereny narciarskie ośrodka Baqueira-Beret położone są na wysokości od 1500 do 2510 m. Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji prawie 100 tras zjazdowych (łącznie około 150 km) o różnych stopniach trudności, od tras przeznaczonych dla początkujących do tras trudnych; są też możliwości uprawiania narciarstwa pozatrasowego. Pobliskie miejscowości oferują rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną (wykorzystywaną częściowo także w lecie przez turystów zainteresowanych wspinaczką, turystyką górską, raftingiem, wędkarstwem, itp.). Dziś ośrodek Baqueira-Beret - jako ośrodek sportów zimowych - jest nie tylko największym, lecz także jednym z najpopularniejszych w Hiszpanii, do czego przyczynia się zapewne i to, że bywa odwiedzany przez członków hiszpańskiej rodziny królewskiej.