Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Giarre

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość we Włoszech, na Sycylii, 30 km na północ od Katanii , 24 km na południowy zachód od Taorminy , niecałe 20 km (w linii prostej) na wschód od wierzchołka Etny (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd z Katanii autostradą A18 (E45) lub drogą SS114.

GIARRE
Piazza Duomo i katedra
fot. PL
Giarre to dość duże miasto (ponad 27 tys. mieszkańców), położone w dolnych partiach wschodnich zboczy Etny, na wysokości ok. 80 m n.p.m., bezpośrednio sąsiadujące z Riposto, stanowiącym niejako przedłużenie Giarre w kierunku wybrzeża Morza Jońskiego. Giarre z Riposto mają łącznie ok. 45 tys. mieszkańców, a razem z pobliskim Mascali sąsiadującym z nimi od północy - ok. 60 tys. mieszkańców.

W Średniowieczu, po opanowaniu Sycylii przez Normanów, miasto znajdowało się w strefie wpływów biskupów Katanii - od połowy XVI wieku jako hrabiów Mascali. Centrum Giarre - to Piazza Duomo, przy którym stoi wzniesiona w końcu XVIII wieku neoklasycystyczna katedra z dwiema identycznymi dzwonnicami. Inna wartym zauważenia kościołem w Giarre jest kościół San Francesco al Carmine, przy Piazza Carmine; kościół jest widoczny po lewej stronie Corso Italia, gdy jedzie się z Giarre do Riposto. Główną ulicą samego Giarre jest zabudowana mieszczańskimi rezydencjami Via Callipoli, stanowiąca odcinek biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego drogi SS114.

GIARRE
Via Callipoli
fot. PL
GIARRE
Via Callipoli, Monumento ai Caduti in Guerra
fot. PL


Informacje dodatkowe
  • W latach 1939-1945 Giarre i Riposto funkcjonowały, w wyniku administracyjnej decyzji faszystowskiego rządu Włoch, jako jedno miasto (Giarre-Riposto); od 1942 roku obowiązywała nazwa Jonia. W 1945 roku miejscowości zostały ponownie rozdzielone.
  • Warto wiedzieć, że Giarre słynie z wyrobów z kutego żelaza; wciąż funkcjonuje sporo warsztatów i sklepów z wyrabianymi w nich przedmiotami.
  • Giarre, mimo że leży blisko Etny, nigdy nie zostało poważniej dotknięte wybuchem wulkanu - w odróżnieniu np. od Mascali, które w 1928 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez lawę.