Giarre to dość duże miasto (ponad 27 tys. mieszkańców), położone w dolnych partiach wschodnich zboczy Etny, na wysokości ok. 80 m n.p.m., bezpośrednio sąsiadujące z Riposto, stanowiącym niejako przedłużenie Giarre w kierunku wybrzeża Morza Jońskiego. Giarre z Riposto mają łącznie ok. 45 tys. mieszkańców, a razem z pobliskim Mascali sąsiadującym z nimi od północy - ok. 60 tys. mieszkańców.
W Średniowieczu, po opanowaniu Sycylii przez Normanów, miasto znajdowało się w strefie wpływów biskupów Katanii - od połowy XVI wieku jako hrabiów Mascali. Centrum Giarre - to Piazza Duomo, przy którym stoi wzniesiona w końcu XVIII wieku neoklasycystyczna katedra z dwiema identycznymi dzwonnicami. Inna wartym zauważenia kościołem w Giarre jest kościół San Francesco al Carmine, przy Piazza Carmine; kościół jest widoczny po lewej stronie Corso Italia, gdy jedzie się z Giarre do Riposto. Główną ulicą samego Giarre jest zabudowana mieszczańskimi rezydencjami Via Callipoli, stanowiąca odcinek biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego drogi SS114.
Informacje dodatkowe
- W latach 1939-1945 Giarre i Riposto funkcjonowały, w wyniku administracyjnej decyzji faszystowskiego rządu Włoch, jako jedno miasto (Giarre-Riposto); od 1942 roku obowiązywała nazwa Jonia. W 1945 roku miejscowości zostały ponownie rozdzielone.
- Warto wiedzieć, że Giarre słynie z wyrobów z kutego żelaza; wciąż funkcjonuje sporo warsztatów i sklepów z wyrabianymi w nich przedmiotami.
- Giarre, mimo że leży blisko Etny, nigdy nie zostało poważniej dotknięte wybuchem wulkanu - w odróżnieniu np. od Mascali, które w 1928 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez lawę.