Galeria zdjęć
Zachodnia część zatoki należy do prowincji Trapani, wschodnia - do prowincji Palermo. W Starożytności, w czasach rzymskich, zatokę nazywano Sinus Aegestanus, od rzymskiej nazwy położonej niedaleko dawnej Segesty (zob. Segesta). Położone nad Golfo di Castellammare miejscowości są w lecie popularnymi głównie wśród Włochów, ale też wśrod gości z zagranicy, miejscowościami wypoczynkowymi, słynącymi z piaszczystych (i reklamowanych jako czyste i zadbane, co jednak nie wszędzie i nie zawsze jest prawdą) plaż i kąpielisk. Dla części turystów atrakcję stanowią też dwa położone nad zatoką rezerwaty przyrody: Riserva naturale orientata dello Zingaro , na południowy wschód od San Vito lo Capo , oraz Riserva naturale orientata Capo Rama w pobliżu wschodniego krańca wybrzeża Golfo di Castellammare.
San Vito lo Capo
San Vito lo Capo - to miejscowość i gmina (ok. 4,4 tys. mieszkańców) położona 51 km na północny wschód od Trapani, 109 km na zachód od Palermo i 43 km na północny zachód od Castellammare del Golfo. San Vito lo Capo jest popularną miejscowością wypoczynkową z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, słynącą z długiej piaszczystej plaży oraz położonego częściowo na terytorium gminy rezerwatu - Riserva dello Zingaro. Może też stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania całej północno-zachodniej Sycylii.
Miejscowość leży na północnym krańcu półwyspu noszącego tę samą nazwę (Capo San Vito), oddzielającego Golfo di Macari na zchodzie od Golfo di Castellammare na wschodzie. Przez półwysep ciągnie się południkowo pasmo górskie (z najwyższym punktem, zwanym Monte Speziale, na wysokości 913 m n.p.m.), którego najbardziej na północ wysuniętym masywem jest wysoki na 532 m n.p.m. masyw Monte Monaco, górujący nad miejscowością, portem i plażą. Oprócz plażowania można w okolicach San Vito lo Capo uprawiać turystykę pieszą - w rejonie Monte Monaco (pionowa ściana północna jest terenem wspinaczkowym, ale okrężną drogą można się dostać na szczyt zupełnie łatwo, choć należy pamiętać o różnicy wysokości, której pokonanie dla osób o gorszej kondycji może stanowić problem), w rezerwacie Riserva dello Zingaro (do którego północnego wejścia można dojechać drogą SP63, objeżdżając Monte Monaco od północy, a następnie od wschodu), a także w innym rezerwacie, znanym jako Riserva Naturale Orientata Monte Cofano, położonego w sąsiedniej gminie, Custonaci. Prowadząca tam z San Vito lo Capo droga SP16, przez Macari i Castelluzzzo, oferuje piękne widoki. Dla części turystów atrakcyjne mogą być też organizowane w mieście imprezy, w tym majowy Festiwal Latawców ("Festival internazionale degli aquiloni"), wrześniowy "Cous Cous Fest" (międzynarodowy festiwal kultury i kuchni krajów śródziemniomorskich), i inne.
Castellammare del Golfo
Castellammare del Golfo leży w zachodniej części zatoki Golfo di Castellammare, u podnoża wysokiego na 1064 m n.p.m. masywu górskiego Monte Inici, najwyższego szczytu łańcucha górskiego zwanego Complesso Monti di Castellammare del Golfo, drugiej pod względem wysokości, po Monte Sparagio (1110 m n.p.m.), góry w prowincji Trapani. W Starożytności w tym miejscu znajdował się port wspomnianej już wyżej Segesty, stolicy i ośrodka administracyjnego Elymów, którzy przybyli na Sycylię (najprawdopodobniej z Anatolii przez północną Afrykę) ok. 1100 r. p.n.e. i osiedlili się w północno-zachodniej części wyspy, ulegając później wpływom kultury greckiej. Osada została założona przez Arabów. Jej historia, zarówno w czasach arabskich, jak później, w czasach Normanów i kolejnych władców wyspy, była przez stulecia związana głównie z rybołóstwem i częściowo z winiarstwem. Ostatnio coraz większe znaczenie ma turystyka, do czego w znacznej mierze przyczynia się dobre położenie Castellammare del Golfo jako doskonałej bazy wypadowej do zwiedzania okolic oraz całej północno-zachodniej Sycylii.
Głównym zabytkiem samego miasta jest stojący w pobliżu portu zamek, wzniesiony przez Arabów, później rozbudowany przez Normanów, dziś mieszczący regionalne muzeum etnograficzne i archeologiczne. Za główne atrakcje turystyczne Castellammare del Golfo uważa się jednak plaże, w samym mieście, na wschód od miasta, ale też na zachód od miasta, na urozmaiconym malowniczym wybrzeżu zamykającym od południowego zachodu Golfo di Castellammare, między Castellammare a Scopello (dawną osadą rybacką, której tonnara - miejsce, w którym przez stulecia tradycyjnymi metodami, stosując specjalny labirynt sieci, łowiono tuńczyka - uchodzi za samoistną atrakcję turystyczną), oraz plaże na północ od Scopello, leżące w granicach rezerwatu Riserva dello Zingaro; pewnym problemem może być to, że często prowadzą do nich niełatwe strome ścieżki, a do niektórych dostęp jest tylko od strony wody.
Alcamo Marina
W lecie Alcamo Marina jest bardzo popularną miejscowością wypoczynkową z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, której główną atrakcją jest publicznie dostępna (z małymi wyjątkami) i bezpłatna, piaszczysta, długa na 7 km plaża . Przez Alcamo Marina, między pasem plaży a miejscowością, biegnie linia kolejowa Palermo-Trapani, równolegle do drogi SS187.
W samym mieście głównym zabytkiem jest zamek Castello dei conti di Modica z XIV-XV wieku; zachowało się też kilka zabytkowych kościolów, z których wprawdzie nie najstarszym, ale uważanym za najważniejszy jest Basilica di Santa Maria Assunta . Markerem oznaczone są (znajdujące się na terytorium gminy Castellammare del Golfo) Terme Segestane, znane od Starożytności termy, przekształcone w drugiej połowie XX wieku w nowoczesne spa, a markerem - dobrze widoczne z autostrady A29 pozostałości zamku (Castello di Calatubo), którego początki sięgają czasów bizantyńskich (zamek, będący przez stulecia własnością prywatną i przechodzący wielokrotnie z rąk do rąk, zachował się w dość dobrym stanie do trzęsienia ziemi w 1968 roku, dziś jest własnością gminy Alcamo, która prowadzi prace restauracyjne).
Balestrate
Balestrate - to dysponująca rozbudowaną infrastrukturą turystyczną miejscowość licząca nieco ponad 6,5 tys. mieszkańców, położona w prowincji Palermo, mniej więcej w połowie drogi między Trapani i Palermo, przy linii kolejowej łączącej te dwa miasta i drodze SS187; jeśli jedzie się autostradą A29, trzeba z niej zjechać zjazdem Balestrate.
Tradycyjnym zajęciem mieszkańców Balestrate było rybołóstwo, także produkcja wina; dziś główną gałęzią gospodarki miasta staje się turystyka.
Główną atrakcją miejscowości, goszczącej w sezonie letnim nawet 30 tys. turystów, głównie z Włoch, ale też z zagranicy, są jednak dość szerokie piaszczyste plaże , położone zarówno na zachód, jak na wschód od miasta.
Trappeto
Trappeto - to gmina i miejscowość wypoczynkowa licząca nieco ponad 3,2 tys. mieszkańców, położona w prowincji Palermo, ok. 45 km od Palermo i ok. 60 km od Trapani; dojazd drogą SS187 lub autostradą A29 (zjazd Partinico).
Miasto zostało założone w XV wieku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się tereny łowieckie aragońskich władców Sycylii. Przez stulecia Trappeto rozwijało się jako ośrodek rybołóstwa i rolnictwa, chociaż liczba ludności ulegała dużym wahaniom, stabilizując się dopiero na początku XIX wieku.
Główną atrakcją Trappeto są plaże, zwłaszcza dość długa i dość szeroka piaszczysta plaża, znana jako Ciammarita, położona na wschód od miasta.
Terrasini
Początki miejscowości sięgają Średniowiecza, ale historia dzisiejszego Terrasini zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku, gdy panujący wówczas w tzw. Królestwie Obojga Sycylii Ferdynand II Burbon wydał dekret, na mocy którego ówczesne Terrasini zostało połączone z miejscowością Favarotta, stanowiące wtedy część sąsiedniej miejscowości, Cinisi.
Urozmaicone wybrzeże na południowy zachód od Terrasini, ciągnące się do plaży San Cataldo, obfituje w strome klify i skaliste zatoczki (zwiedzajac te okolice warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnych wież strażniczych z XV i XVI wieku).