Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Golfo di Castellammare

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Golfo di Castellammare - to zatoka Morza Tyrreńskiego na północnym wybrzeżu Sycylii między Trapani a Palermo , której linia brzegowa ciągnie się od cypla zwanego Capo San Vito do przylądka Capo Rama (➤ mapka)(➤ mapka). Nad zatoką leży kilka popularnych miejscowości turystycznych.

GOLFO DI CASTELLAMMARE
zachód słońca
fot. PL
Zachodnia część zatoki należy do prowincji Trapani, wschodnia - do prowincji Palermo. W Starożytności, w czasach rzymskich, zatokę nazywano Sinus Aegestanus, od rzymskiej nazwy położonej niedaleko dawnej Segesty (zob. Segesta). Położone nad Golfo di Castellammare miejscowości są w lecie popularnymi głównie wśród Włochów, ale też wśrod gości z zagranicy, miejscowościami wypoczynkowymi, słynącymi z piaszczystych (i reklamowanych jako czyste i zadbane, co jednak nie wszędzie i nie zawsze jest prawdą) plaż i kąpielisk. Dla części turystów atrakcję stanowią też dwa położone nad zatoką rezerwaty przyrody: Riserva naturale orientata dello Zingaro , na południowy wschód od San Vito lo Capo , oraz Riserva naturale orientata Capo Rama w pobliżu wschodniego krańca wybrzeża Golfo di Castellammare.

Do najważniejszych miejscowości nad zatoką należą, oprócz San Vito lo Capo, Castellammare del Golfo , Alcamo Marina , Balestrate , Trappeto i Terrasini .

GOLFO DI CASTELLAMMARE
zachód słońca
fot. PL


San Vito lo Capo

SAN VITO LO CAPO
plaża i północna ściana Monte Monaco
fot. PL
San Vito lo Capo - to miejscowość i gmina (ok. 4,4 tys. mieszkańców) położona 51 km na północny wschód od Trapani, 109 km na zachód od Palermo i 43 km na północny zachód od Castellammare del Golfo. San Vito lo Capo jest popularną miejscowością wypoczynkową z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, słynącą z długiej piaszczystej plaży oraz położonego częściowo na terytorium gminy rezerwatu - Riserva dello Zingaro. Może też stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania całej północno-zachodniej Sycylii.

Miejscowość leży na północnym krańcu półwyspu noszącego tę samą nazwę (Capo San Vito), oddzielającego Golfo di Macari na zchodzie od Golfo di Castellammare na wschodzie. Przez półwysep ciągnie się południkowo pasmo górskie (z najwyższym punktem, zwanym Monte Speziale, na wysokości 913 m n.p.m.), którego najbardziej na północ wysuniętym masywem jest wysoki na 532 m n.p.m. masyw Monte Monaco, górujący nad miejscowością, portem i plażą.
SAN VITO LO CAPO
plaża
fot. PL
Oprócz plażowania można w okolicach San Vito lo Capo uprawiać turystykę pieszą - w rejonie Monte Monaco (pionowa ściana północna jest terenem wspinaczkowym, ale okrężną drogą można się dostać na szczyt zupełnie łatwo, choć należy pamiętać o różnicy wysokości, której pokonanie dla osób o gorszej kondycji może stanowić problem), w rezerwacie Riserva dello Zingaro (do którego północnego wejścia można dojechać drogą SP63, objeżdżając Monte Monaco od północy, a następnie od wschodu), a także w innym rezerwacie, znanym jako Riserva Naturale Orientata Monte Cofano, położonego w sąsiedniej gminie, Custonaci. Prowadząca tam z San Vito lo Capo droga SP16, przez Macari i Castelluzzzo, oferuje piękne widoki. Dla części turystów atrakcyjne mogą być też organizowane w mieście imprezy, w tym majowy Festiwal Latawców ("Festival internazionale degli aquiloni"), wrześniowy "Cous Cous Fest" (międzynarodowy festiwal kultury i kuchni krajów śródziemniomorskich), i inne.

więcej informacjiCastellammare del Golfo

CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z drogi SS187
fot. PL
Castellammare del Golfo leży w zachodniej części zatoki Golfo di Castellammare, u podnoża wysokiego na 1064 m n.p.m. masywu górskiego Monte Inici, najwyższego szczytu łańcucha górskiego zwanego Complesso Monti di Castellammare del Golfo, drugiej pod względem wysokości, po Monte Sparagio (1110 m n.p.m.), góry w prowincji Trapani. W Starożytności w tym miejscu znajdował się port wspomnianej już wyżej Segesty, stolicy i ośrodka administracyjnego Elymów, którzy przybyli na Sycylię (najprawdopodobniej z Anatolii przez północną Afrykę) ok. 1100 r. p.n.e. i osiedlili się w północno-zachodniej części wyspy, ulegając później wpływom kultury greckiej. Osada została założona przez Arabów. Jej historia, zarówno w czasach arabskich, jak później, w czasach Normanów i kolejnych władców wyspy, była przez stulecia związana głównie z rybołóstwem i częściowo z winiarstwem. Ostatnio coraz większe znaczenie ma turystyka, do czego w znacznej mierze przyczynia się dobre położenie Castellammare del Golfo jako doskonałej bazy wypadowej do zwiedzania okolic oraz całej północno-zachodniej Sycylii.

Głównym zabytkiem samego miasta jest stojący w pobliżu portu zamek, wzniesiony przez Arabów, później rozbudowany przez Normanów, dziś mieszczący regionalne muzeum etnograficzne i archeologiczne. Za główne atrakcje turystyczne Castellammare del Golfo uważa się jednak plaże, w samym mieście, na wschód od miasta, ale też na zachód od miasta, na urozmaiconym malowniczym wybrzeżu zamykającym od południowego zachodu Golfo di Castellammare, między Castellammare a Scopello (dawną osadą rybacką, której tonnara - miejsce, w którym przez stulecia tradycyjnymi metodami, stosując specjalny labirynt sieci, łowiono tuńczyka - uchodzi za samoistną atrakcję turystyczną), oraz plaże na północ od Scopello, leżące w granicach rezerwatu Riserva dello Zingaro; pewnym problemem może być to, że często prowadzą do nich niełatwe strome ścieżki, a do niektórych dostęp jest tylko od strony wody.

więcej informacjiAlcamo Marina

Alcamo Marina - to nadmorska miejscowość położona ok. 5 km na południowy wschód od Castellammare del Golfo, należąca administracyjnie do miasta Alcamo , leżącego na wysokości 256 m n.p.m. w odległości ok 6 km od morza.

W lecie Alcamo Marina jest bardzo popularną miejscowością wypoczynkową z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, której główną atrakcją jest publicznie dostępna (z małymi wyjątkami) i bezpłatna, piaszczysta, długa na 7 km plaża . Przez Alcamo Marina, między pasem plaży a miejscowością, biegnie linia kolejowa Palermo-Trapani, równolegle do drogi SS187.

Miasta Alcamo liczy nieco ponad 45 tys. mieszkańców; jest czwartym pod względem liczny mieszkańców miastem w prowincji Trapani. Zostało założone w IX lub X wieku przez Arabów; później przez stulecia było liczącym się miastem w regionie, m.in. jako ważny ośrodek przemysłu winiarskiego. Centrum Alcamo leży u stóp wapiennej góry znanej jako Monte Bonifato , wysokiej na 825 m n.p.m.; część masywu Monte Bonifato zajmuje rezerwat przyrody (Riserva naturale del Monte Bonifato); na terenie rezerwatu i w jego okolicach zachowały się ślady prehistorycznej nekropolii, starożytnej osady, a także resztki XIV-wiecznego zamku rodziny Ventimiglia, do której przez pewien czas tereny te należały.

W samym mieście głównym zabytkiem jest zamek Castello dei conti di Modica z XIV-XV wieku; zachowało się też kilka zabytkowych kościolów, z których wprawdzie nie najstarszym, ale uważanym za najważniejszy jest Basilica di Santa Maria Assunta . Markerem oznaczone są (znajdujące się na terytorium gminy Castellammare del Golfo) Terme Segestane, znane od Starożytności termy, przekształcone w drugiej połowie XX wieku w nowoczesne spa, a markerem - dobrze widoczne z autostrady A29 pozostałości zamku (Castello di Calatubo), którego początki sięgają czasów bizantyńskich (zamek, będący przez stulecia własnością prywatną i przechodzący wielokrotnie z rąk do rąk, zachował się w dość dobrym stanie do trzęsienia ziemi w 1968 roku, dziś jest własnością gminy Alcamo, która prowadzi prace restauracyjne).


Balestrate

BALESTRATE
dojazd od zachodu do miasta, Via Madonna del Ponte
fot. PL
Balestrate - to dysponująca rozbudowaną infrastrukturą turystyczną miejscowość licząca nieco ponad 6,5 tys. mieszkańców, położona w prowincji Palermo, mniej więcej w połowie drogi między Trapani i Palermo, przy linii kolejowej łączącej te dwa miasta i drodze SS187; jeśli jedzie się autostradą A29, trzeba z niej zjechać zjazdem Balestrate.

Tradycyjnym zajęciem mieszkańców Balestrate było rybołóstwo, także produkcja wina; dziś główną gałęzią gospodarki miasta staje się turystyka.

Markerem oznaczony jest port rybacki i jachtowy, jeden z większych na Sycylii. Za główny plac miasta uchodzi Piazza Rettore Filippo Evola , a za główny zabytek - stojący przy tym placu kościół znany jako Chiesa Madre di Sant'Anna , zbudowany w 1843 roku, z neoklasycystyczną fasadą i kilkoma interesującymi dziełami sztuki we wnętrzu.

Główną atrakcją miejscowości, goszczącej w sezonie letnim nawet 30 tys. turystów, głównie z Włoch, ale też z zagranicy, są jednak dość szerokie piaszczyste plaże , położone zarówno na zachód, jak na wschód od miasta.


Trappeto

TRAPPETO
widok z południowego zachodu, z Via Giuseppe Garibaldi
fot. PL
Trappeto - to gmina i miejscowość wypoczynkowa licząca nieco ponad 3,2 tys. mieszkańców, położona w prowincji Palermo, ok. 45 km od Palermo i ok. 60 km od Trapani; dojazd drogą SS187 lub autostradą A29 (zjazd Partinico).

Miasto zostało założone w XV wieku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się tereny łowieckie aragońskich władców Sycylii. Przez stulecia Trappeto rozwijało się jako ośrodek rybołóstwa i rolnictwa, chociaż liczba ludności ulegała dużym wahaniom, stabilizując się dopiero na początku XIX wieku.

Główną atrakcją Trappeto są plaże, zwłaszcza dość długa i dość szeroka piaszczysta plaża, znana jako Ciammarita, położona na wschód od miasta.


Terrasini

Terrasini - to miasto i gmina licząca ok. 12 tys. mieszkańców, położona w prowincji Palermo, 30 km na zachód od Palermo, niedaleko lotniska (Aeroporto Falcone-Borsellino). Markerem oznaczony jest port, markerem plaża San Cataldo, a markerem - rezerwat przyrody, Riserva naturale orientata Capo Rama. Podobnie jak to się dzieje w przypadku większości innych miejscowości nad Zatoką Castellammare, głównym zajęciem mieszkańców jest rybołóstwo oraz obsługa ruchu turystycznego.

Początki miejscowości sięgają Średniowiecza, ale historia dzisiejszego Terrasini zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku, gdy panujący wówczas w tzw. Królestwie Obojga Sycylii Ferdynand II Burbon wydał dekret, na mocy którego ówczesne Terrasini zostało połączone z miejscowością Favarotta, stanowiące wtedy część sąsiedniej miejscowości, Cinisi.

Główna plaża Terrasini, oznaczona markerem , leży na północ portu rybackiego i jachtowego . Głównymi atrakcjami w samym mieście są kościół znany jako Chiesa Madre Maria Santissima delle Grazie (przy Piazza Duomo) oraz oznaczony markerem XVIII-wieczny zamek, Palazzo Cataldi, dziś pełniący funkcję ratusza, stojący przy Piazza Borsellino e Falcone. Marker oznacza małe muzeum regionalne (Museo regionale di Terrassini).

Urozmaicone wybrzeże na południowy zachód od Terrasini, ciągnące się do plaży San Cataldo, obfituje w strome klify i skaliste zatoczki (zwiedzajac te okolice warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnych wież strażniczych z XV i XVI wieku).


Galeria zdjęć

SAN VITO LOCAPO
droga SP63, wjazd do miasta
fot. PL
SAN VITO LOCAPO
plaża, widok w kierunku Monte Monaco
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z drogi SS187
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z drogi SS187
fot. PL

CASTELLAMMARE DEL GOLFO
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
fot. PL
BALESTRATE
fot. PL
BALESTRATE
fot. PL

CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok z plaży w stronę półwyspu San Vito lo Capo
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
plaża, widok na wschód, w stronę plaż Alcamo Marina
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
widok na zatokę
fot. PL
CASTELLAMMARE DEL GOLFO
plaża, widok na wschód, w stroną plaż Alcamo Marina
fot. PL

GOLFO DI CASTELLAMMARE
Trappeto, widok z południowego zachodu, z Via Giuseppe Garibaldi
fot. PL
GOLFO DI CASTELLAMMARE
zachód słońca
fot. PL
GOLFO DI CASTELLAMMARE
fot. PL
GOLFO DI CASTELLAMMARE
zachód słońca
fot. PL