Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Les Gets

Francja, Owernia-Rodan-Alpy (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 1,3 tys. mieszkańców) w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w deparamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), 597 km od Paryża, 63 km na wschód od Genewy , 37,5 km od Thonon-les-Bains , historycznej stolicy regionu Chablais, 21 km od Cluses (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczna miejscowość wypoczynkowa, w lecie dobra baza wypadkowa dla turystyki pieszej i rowerowej. W zimie ośrodek narciarski, należący do tzw. Portes du Soleil, słynnego regionu narciarskiego, obejmującego dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji. Dojazd: drogą D902 (zwaną Route des Grandes Alpes) od strony Thonon-les-Bains lub z Cluses, dokąd można dojechać autostradą A40 (zjazd 18 lub 19).

LES GETS
fot. AL
Pierwsze wzmianki o Les Gets pochodzą z XII wieku. Przez stulecia była to jednak mało znana miejscowość rolniczo-pasterska, aż do połowy XX wieku, gdy - dzięki rozbudowie bazy noclegowej i gastronomicznej oraz infrastruktury narciarskiej - zaczęła pełnić rolę miejscowości wypoczynkowej, zwłaszcza po połączeniu ze wspomnianym wyżej regionem Portes du Soleil, oferującym dziś turystom około 650 km tras narciarskich i prawie 200 wyciągów różnego typu (część tych wyciągów działa również w lecie, dzięki czemu cały region jest dostępny dla osób spędzających urlop w którejkolwiek miejscowości, w Szwajcarii lub we Francji, przez cały rok).

Miejscowość leży między Morzine a Taninges , na przełęczy zwanej Col des Gets, położonej na wysokości 1172 m n.p.m., stanowiącej przejście drogowe z doliny Vallée d'Aulps po północnej stronie przełęczy do doliny Vallée du Giffre po stronie południowej.

W zimie Les Gets - to przede wszystkim ośrodek narciarski, sąsiadujący z Morzine. Już sam rejon tych dwu miejscowości oferuje kilkadziesiąt kilometrów tras dla narciarzy i snowboardzistów oraz kilkadziesiąt wyciągów różnego typu. Większość tras w Les Gets uchodzi za trasy łatwe lub niezbyt trudne, przeznaczone dla narciarzy mniej zaawansowanych; są tu też jednak również trasy trudniejsze (m.in. na stokach Mont Chéry (1826 m) ), a także możliwości zjazdów pozatrasowych. Pełny dostęp do całego regionu Portes du Soleil otwiera się w Avoriaz , skąd łatwo można się przenieść do pozostałych francuskich i szwajcarskich części regionu.

LES GETS
punkt widokowy na wysokości 1500 m n.p.m. na zboczach Mont Chéry (1826 m)
fot. AL
W lecie, podobnie jak w Morzine, w Les Gets króluje turystyka piesza, kolarstwo górskie (na stokach Mont Chéry, gdzie wielokrotnie rozgrywane były prestiżowe międzynarodowe zawody w kolarstwie górskim, a także po przeciwnej stronie doliny) i paralotniarstwo. Zainteresowani mogą skorzystać z pola golfowego z widokiem na Mont Blanc.

Będąc w Les Gets warto też pamiętać, że niedaleko jest stąd do innych miejscowości Portes du Soleil leżących w dolinie d'Aulps: Morzine, Montriond i pobliskiego jeziora Lac de Montriond , oraz Saint-Jean-d'Aulps , gdzie można zobaczyć pozostałości niegdyś najważniejszego w Górnej Sabaudii opactwa cystersów - Sainte-Marie-d'Aulps .


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w Les Gets działa interesujące Muzeum Muzyki Mechanicznej (Musée de la Musique Mécanique, 294 Rue du Vieux Village), a od lat 80. XX wieku organizowany jest tu co dwa lata przez Association de la Musique Mécanique des Gets Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Mechanicznej - Le Festival International de la Musique Mécanique des Gets.

Galeria zdjęć

LES GETS
z lewej dolna stacja wyciągu na Mont Chéry
fot. AL
LES GETS
widok z wyciągu na Mont Chéry
fot. AL
LES GETS
punkt widokowy na zboczach Mont Chéry
fot. AL
LES GETS
fot. AL

LES GETS
punkt widokowy na zboczach Mont Chéry (1826 m)
fot. AL
LES GETS
punkt widokowy na zboczach Mont Chéry (1826 m)
fot. AL
LES GETS
fot. AL
LES GETS
punkt widokowy na zboczach Mont Chéry (1826 m)
fot. AL

LES GETS
widok z wyciągu na Mont Chéry (1826 m)
fot. AL
LES GETS
fot. AL
LES GETS
widok z wyciągu na Mont Chéry (1826 m)
fot. AL
LES GETS
stacja wyciągu na zboczach Mont Chéry (1826 m)
fot. AL