Informacje o początkowym okresie dziejów Lourdes sięgają wczesnego Średniowiecza. Przez stulecia kluczową rolę odgrywała tu twierdza - Château-Fort - usytuowana w strategicznie ważnym (znanym jako takie już w czasach rzymskich) wejściu do dolin prowadzących ku najwyższym szczytom Pirenejów. Wiadomo, że twierdza ta była oblegana przez Karola Wielkiego w 778 roku (i ostatecznie przez niego zdobyta); poźniej, w XI-XII wieku, pełniła funkcję rezydencji hrabiów Bigorre (z tego okresu zachowały się najstarsze elementy obecnej budowli). W kilku następnych stuleciach, w wyniku wojen, przechodziła wielokrotnie z rąk do rąk (ostatecznie, w 1607 roku, Lourdes znalazło się w granicach Królestwa Francji), pełniąc różne funkcje (m.in. więzienia, koszar, itp.). Lourdes było też przez stulecia miejscowością leżącą na drodze wszystkich, którzy zmierzali do Barèges, Cauterets, Luz-Saint-Sauveur czy Bagnères-de-Bigorre, lub dalej w kierunku gór; poza tym jednak nie miało większego znaczenia.
Wszystko zmieniło się, gdy 11 lutego 1858 roku, w grocie (zwanej Grotte de Massabielle), mieszkającej w Lourdes 14-letniej dziewczynce, Bernadette Soubirous, ukazała się postać uznana później, na podstawie relacji Bernadette, za postać Matki Bożej (podczas szesnastego z osiemnastu opisanych przez Bernadette spotkań przedstawiająca się jako "Niepokalane Poczęcie" - Que soy era Immaculada councepciou w lokalnym dialekcie). Wobec szybkiego i jednoznacznego uznania przez kościół katolicki relacji Bernadette za wiarygodne i uznania opisanych przez nią zdarzeń za cudowne objawienia maryjne, Lourdes stało się w ciągu kilku lat jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego, celem pielgrzymek, a także miejscem, gdzie zaczęli zmierzać nieuleczalnie chorzy, wierząc w lecznicze właściwości wody ze źródła znalezionego w grocie przez Bernadette (potwierdzone przez uznane przez kościół i dokumentowane w księgach przechowywanych w sanktuarium w Lourdes przypadki cudownych uzdrowień, nie dające się wyjaśnić w sposób naturalny). Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do zakonu, a w 1933 roku została przez papieża Piusa XI kanonizowana.
Dziś Lourdes jest największym we Francji i jednym z największych na świecie ośrodkiem kultu maryjnego; miasto, dysponujące kilkudziesięcioma tysiącami miejsc noclegowych (podobno Lourdes jest drugim po Paryżu miastem we Francji z największą liczbą hoteli na metr kwadratowy) odwiedza każdego roku (od marca do października) około 5 milionów pielgrzymów i turystów (według niektórych źródeł - nawet 6 milionów).
Osoby przybywające do Lourdes głównie (lub również) z powodów religijnych zazwyczaj odwiedzają też inne miejsca związane z osobą św. Bernadetty: Moulin de Boly (miejsce jej urodzenia), Maison le Chalot (miejsce jej zamieszkania w czasie, gdy doznawała objawień) i tzw. Maison Paternelle de Sainte Bernadette (dom podarowany rodzicom św. Bernadetty już po objawieniach), a także Musée de Lourdes , poświęcone prawie w całości jej osobie.
Poza tym wszystkim, co związane jest z osobą św. Bernadetty, najbardziej interesującym obiektem w Lourdes jest wspomniany na początku Château-Fort , którego zasadniczy kształt dziś widoczny powstał w XI-XII wieku, lecz który był później jeszcze kilkakrotnie przebudowywany, m.in. w XIII-XIV wieku i w XVII-XVIII wieku. W kaplicy Notre-Dame-du-Château można zobaczyć wyposażenie dawnego kościoła parafialnego Saint-Pierre de Lourdes, zniszczonego w 1904 roku. Sam zamek mieści dziś Muzeum Pirenejskie (Musée Pyrénéen), otwarte w 1921 roku, poświęcone tradycji i kulturze regionu.
Okolice Lourdes
- Jak wspomniano wyżej, zdecydowana większość turystów przyjeżdża do Lourdes jako sanktuarium maryjnego. Warto jednak pamiętać, że miasto leży w dolinie rzeki Gave, uważanej za jedną z najpiękniejszych dolin pirenejskich, niedaleko najwyższych szczytów Pirenejów (w tym najwyższego szczytu Pirenejów francuskich, Vignemale , wznoszącego się na wysokość 3298 m n.p.m.) i może być doskonałą bazą wypadową dla turystów zainteresowanych zwiedzeniem całego rejonu i wycieczkami w góry. Stosunkowo niedaleko Lourdes, ok. 15 km na zachód, w pobliżu miejscowości Saint-Pé-de-Bigorre, leżą Grottes de Betharram - jaskinia z ponad 5 km korytarzy na kilku poziomach, z interesującymi formacjami naciekowymi, podziemną rzeką, itp.