Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nendaz

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość (ok. 6 tys. mieszkańców) i gmina w Szwajcarii, położona w Alpach Pennińskich (Walijskich), w kantonie Valais / Wallis, ok. 15 km na południowy zachód od stolicy kantonu, Sionu . Całoroczna miejscowość wypoczynkowa (uchodząca za szczególnie sprzyjającą wakacjom rodzinnym) i baza wypadowa dla turystyki górskiej, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. W zimie Nendaz jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Verbier , La Tzoumaz , Veysonnaz i Thyon (➤ mapka)(➤ mapka). Najlepszy dojazd z centrum Sionu: należy przejechać na lewy brzeg Rodanu i następnie skręcić z rue de la Dixence na południowy zachód w Route de Nendaz.

NENDAZ
centrum miejscowości
ulica Route des Ecluses
widok w kierunku zachodnim
fot. AL
O ile wiadomo, dolina, w której dzisiaj leży Nendaz, była zamieszkała już w neolicie; znaleziono też w rejonie pozostałości po czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 985 roku, jednak - dzieląc losy całej zachodniej części obecnego kantonu Valais - nie miała ona większego znaczenia i nie była szerzej znana aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy to uruchomienie w 1958 roku kolei gondolowej z Haute-Nendaz do Tracouet zapoczątkowało szybki rozwój gminy jako rejonu turystycznego.

Dziś Nendaz, położone w jednym z najbardziej nasłonecznionych rejonów Szwajcarii, dysponujące rozbudowaną infrastrukturą turystyczną (ok. 16 tys. miejsc noclegowych i odpowiednio dużo placówek gastronomicznych), jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w całym kantonie Valais, zwłaszcza w zimie, jako ośrodek położony w samym centrum słynnego regionu narciarskiego "4 Dolin".


NENDAZ
centrum miejscowości
widok w kierunku wschodnim na drogę Route de la Station prowadzącą do miejscowości Haute-Nendaz
fot. AL
Gmina Nendaz obejmuje kilkanaście wsi i przysiółków położonych na lewym brzegu Rodanu, na wysokości od ok. 450 m n.p.m. (Aproz) do ok. 1760 m n.p.m. (Siviez). Najwyższymi punktami gminy są wierzchołki znanych szczytów Alp Pennińskich (Walijskich) - Rosablanche (3336 m n.p.m.) i Mont Fort (3328 m n.p.m.). Sama miejscowość składa się z dwu części - Basse-Nendaz (na wysokości 992 m n.p.m.), będącego siedzibą władz administracyjnych oraz parafii, i Haute-Nendaz, zwanego najczęściej krótko Nendaz, położonego na wysokości 1300-1500 m n.p.m. i stanowiącego centrum ruchu turystycznego.

NENDAZ
ulica Les Ecluses
widok w kierunku zachodnim
fot. AL
Z Nendaz można wyjechać koleją gondolową do stacji Tracouet , położonej na wysokości 2200 m n.p.m., skąd z kolei można się dostać do pozostałych części rejonu "4 Dolin" . Szczególną atrakcją w pobliżu Tracouet jest małe jezioro zwane Lac Noir (lub Lac de Tracoulet), położone między Tracouet a szczytem Dents de Nendaz (2463 m n.p.m.). Ok. 7,5 km na północ od Nendaz leży wspomniana wyżej stacja narciarska Siviez , zwana również Super-Nendaz, skąd w trzech etapach, z dwoma przesiadkami, przez Tortin i Col des Gentianes , można się dostać wyciągiem, a potem kolejami gondolowymi, na szczyt Mont Fort, będący w zimie punktem startowym kilku tras zjazdowych (w tym legendarnie trudnej trasy przez Col des Gentianes do Tortin), a przez cały rok nadzwyczajnym punktem widokowym (piękne widoki oferuje zresztą też - dzięki położeniu na płaskowyżu - samo Nendaz).

W lecie Nendaz może być doskonałą bazą wypadową do uprawiania turystyki rowerowej (ok. 150 km tras) lub pieszej - ok. 250 km ścieżek, w tym prawie 100 km dróg biegnących wzdłuż charakterystycznych dla Valais budowanych od stuleci kanałów irygacyjnych (suonen), z których część działa do dziś.

Narciarzom i miłośnikom innych sportów zimowych region "4 Dolin" oferuje ponad 400 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i blisko 100 wyciągów różnego typu. Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Nendaz: mapka(➤ mapka).


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że każdego roku w lipcu odbywa się w Nendaz międzynarodowy festiwal folklorystyczny - International Alphorn Festival, którego głównym elementem jest oczywiście pokaz gry na rogu alpejskim - charakterystycznym instrumencie z grupy aerofonów, o długości sięgającej 4 m (Nendaz uchodzi za ojczyznę i stolicę alphornu).
  • Z kolei w sierpniu rozgrywany jest w rejonie "Czterech Dolin" jeden z najdłuższych (131 km) i najtrudniejszych wyścigów na rowerach górskich, prowadzący z Verbier przez Nendaz do Grimentz.

Galeria zdjęć

NENDAZ
widok w kierunku wschodnim na drogę Route de la Station prowadzącą do miejscowości Haute-Nendaz
fot. AL
NENDAZ
ulica Route des Ecluses
widok w kierunku wschodnim
fot. AL
NENDAZ
widok w kierunku południowym na drogę Route de la Télécabine prowadzącą do miejscowości Siviez
fot. AL
NENDAZ
ulica Route des Ecluses
fot. AL

NENDAZ
centrum
fot. AL
NENDAZ
centrum
fot. AL
NENDAZ
centrum
fot. AL
NENDAZ
centrum
fot. AL