Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Thyon

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość w Szwajcarii, położona w Alpach Pennińskich, w kantonie Valais / Wallis, ok. 23 km na południe od stolicy kantonu, Sionu . W zimie Thyon jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Verbier , La Tzoumaz , Veysonnaz i Nendaz (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd: z centrum Sionu należy dojechać do Route d'Herens, przejechać na lewy brzeg Rodanu (most oznaczony jest markerem ) i jechać dalej ogólnie na południe (ulicą nazywającą się początkowo wciąż Route d'Herens, później przybierającą inne nazwy) według znaków na Vex i Hérémence. Z autostrady 9 na Route d'Herens najlepiej zjechać zjazdem Sion-est (zjazd 27) (➤ mapka)(➤ mapka).

THYON
ośrodek narciarski w gminie Vex
fot. JD
Thyon (miejscowość znana też jako Thyon 2000), ze wspaniałym panoramicznym widokiem na Alpy, leży w dystrykcie Hérens, w gminie Vex , na wysokości 2095 m m.p.m., na grzbiecie opadającym ze szczytu Mont Rouge , po zachodniej stronie doliny zwanej Val d'Hérémence, nad miejscowością Hérémence . Nieco niżej leżą Les Collons (ok. 1800 m n.p.m.) i Les Masses (ok. 1600 m n.p.m.), tworzące wraz z Thyon 2000 jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu "4 Dolin", połączony wyciągami z jednej strony z pobliskim, położonym na północny zachód Veysonnaz , z drugiej strony z leżącym na południowy zachód Siviez (zob. Nendaz), skąd w trzech etapach, z dwoma przesiadkami, przez Tortin i Col des Gentianes , można się dostać wyciągiem, a potem kolejami gondolowymi, na szczyt Mont Fort , będący w zimie punktem startowym kilku tras zjazdowych (w tym legendarnie trudnej trasy przez Col des Gentianes do Tortin), a przez cały rok nadzwyczajnym punktem widokowym.

W lecie Thyon może być doskonałą rodzinną miejscowością wypoczynkową, oferującą możliwość spacerów i wycieczek pieszych, a także rowerowych. Spędzając tu wakacje warto pamiętać o dwu szczególnie interesujących atrakcjach turystycznych położonych w pobliżu Thyonu: o tzw. les pyramides d'Euseigne , niezwykłych formacjach skalnych przypominających krajobraz Kapadocji, które można zobaczyć w pobliżu miejscowości Euseigne i miejsca, gdzie dolina Val d'Hérémence odgałęzia się od doliny Val d'Hérens oraz o słynnej zaporze Grande Dixence (le barrage de la Grande Dixence), gigantycznej zaporze grawitacyjnej na rzece Dixence, położonej w górnych partiach doliny Val d'Hérémence, na wyskości 2683 m n.p.m. (zob. Grande Dixence).


W zimie kompleks Thyon 2000-Les Collons-Les Masses - to atrakcyjny ośrodek narciarski z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i sportową, z trasami uchodzącymi na ogół za niezbyt trudne (choć należy do nich też słynna "czerwona" trasa zwana Piste de l'Ours / Bärenpiste, o długości ok. 3,5 km i deniwelacji 900 m, biegnąca z Thyon na północ, w stronę drogi łączącej Veysonnaz z Vex). Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Thyonu: mapka(➤ mapka).