Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Thyon
Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Thyon (also known as Thyon 2000) is a municipality in Switzerland, in the canton of Valais / Wallis, situated about 23 km south of Sion, the capital of the canton, at the altitude of 2,095 metres above sea level. It is one of the most important ski centers belonging to the so-called "Four Valleys" ski area.


Miejscowość w Szwajcarii, położona w Alpach Pennińskich, w kantonie Valais / Wallis, ok. 23 km na południe od stolicy kantonu, Sionu . W zimie Thyon jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Verbier , La Tzoumaz , Veysonnaz i Nendaz (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd: z centrum Sionu należy dojechać do Route d'Herens, przejechać na lewy brzeg Rodanu (most oznaczony jest markerem ) i jechać dalej ogólnie na południe (ulicą nazywającą się początkowo wciąż Route d'Herens, później przybierającą inne nazwy) według znaków na Vex i Hérémence. Z autostrady 9 na Route d'Herens najlepiej zjechać zjazdem Sion-est (zjazd 27) (➤ mapka)(➤ mapka).

THYON
ośrodek narciarski w gminie Vex
fot. JD
Thyon (miejscowość znana też jako Thyon 2000), ze wspaniałym panoramicznym widokiem na Alpy, leży w dystrykcie Hérens, w gminie Vex , na wysokości 2095 m m.p.m., na grzbiecie opadającym ze szczytu Mont Rouge , po zachodniej stronie doliny zwanej Val d'Hérémence, nad miejscowością Hérémence . Nieco niżej leżą Les Collons (ok. 1800 m n.p.m.) i Les Masses (ok. 1600 m n.p.m.), tworzące wraz z Thyon 2000 jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu "4 Dolin", połączony wyciągami z jednej strony z pobliskim, położonym na północny zachód Veysonnaz , z drugiej strony z leżącym na południowy zachód Siviez (zob. Nendaz), skąd w trzech etapach, z dwoma przesiadkami, przez Tortin i Col des Gentianes , można się dostać wyciągiem, a potem kolejami gondolowymi, na szczyt Mont Fort , będący w zimie punktem startowym kilku tras zjazdowych (w tym legendarnie trudnej trasy przez Col des Gentianes do Tortin), a przez cały rok nadzwyczajnym punktem widokowym.

W lecie Thyon może być doskonałą rodzinną miejscowością wypoczynkową, oferującą możliwość spacerów i wycieczek pieszych, a także rowerowych. Spędzając tu wakacje warto pamiętać o dwu szczególnie interesujących atrakcjach turystycznych położonych w pobliżu Thyonu: o tzw. les pyramides d'Euseigne , niezwykłych formacjach skalnych przypominających krajobraz Kapadocji, które można zobaczyć w pobliżu miejscowości Euseigne i miejsca, gdzie dolina Val d'Hérémence odgałęzia się od doliny Val d'Hérens oraz o słynnej zaporze Grande Dixence (le barrage de la Grande Dixence), gigantycznej zaporze grawitacyjnej na rzece Dixence, położonej w górnych partiach doliny Val d'Hérémence, na wyskości 2683 m n.p.m. (zob. Grande Dixence).

W zimie kompleks Thyon 2000-Les Collons-Les Masses - to atrakcyjny ośrodek narciarski z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i sportową, z trasami uchodzącymi na ogół za niezbyt trudne (choć należy do nich też słynna "czerwona" trasa zwana Piste de l'Ours / Bärenpiste, o długości ok. 3,5 km i deniwelacji 900 m, biegnąca z Thyon na północ, w stronę drogi łączącej Veysonnaz z Vex). Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Thyonu: mapka(➤ mapka).