Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Veysonnaz

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała miejscowość (ok. 600 mieszkańców) w Szwajcarii, położona w Alpach Pennińskich (Walijskich), w dystrykcie Sion kantonu Valais / Wallis, 13 km na południowy zachód od stolicy kantonu, Sionu , na wysokości 1233 m n.p.m. Całoroczna miejscowość wypoczynkowa z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, w zimie jeden z ośrodków narciarskich w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Thyon , Nendaz , Verbier i La Tzoumaz (➤ mapka)(➤ mapka).

MONT FORT
widok ze szczytu
fot. JD
Z pięciu miejscowości regionu "4 vallées" Veysonnaz leży najbliżej Sionu (zaledwie 13 km). Dla osób interesujących się uprawianym wyczynowo narciarstwem alpejskim Veysonnaz jest przede wszystkim miejscem, gdzie wielokrotnie odbywały się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu na legendarnej trasie zjazdowej znanej pod nazwą "Piste de l'Ours". Trasa, zbudowana w 1969 roku, zaczyna się na wysokości 2390 m (panowie) lub 2170 m (panie), kończy w Veysonnaz na wysokości 1490 m, i ma długość, odpowiednio, 3470 m lub 2500 m, a jej maksymane nachylenie sięga 51%.

Trasa jest dostępna dla wszystkich odpowiednio przygotowanych; osoby mniej zaawansowane, zarówno narciarze jak snowboardziści, znajdą tu inne trasy bardziej dla nich odpowiednie, a połączenie Veysonnaz wyciągami z Thyonem i następnie z Siviez zapewnia możliwość korzystania z terenów narciarskich całego regionu "4 Vallées", z ponad 400 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i blisko 100 wyciągami różnego typu, w tym wyciągami umożliwiającymi wyjazd na najwyższy punkt regionu, Mont Fort , będący w zimie punktem startowym kilku tras zjazdowych (w tym legendarnie trudnej trasy przez Col des Gentianes do Tortin), a przez cały rok nadzwyczajnym punktem widokowym (zob. Mont Fort).


W lecie w rejonie Veysonnaz można uprawiać wspinaczkę, turystykę pieszą (z ok. 100 km ścieżek biegnących wzdłuż charakterystycznych dla Valais budowanych od stuleci kanałów irygacyjnych, suonen, z których część działa do dziś) i kolarstwo górskie, ale także paralotniarstwo, wędkarstwo, itp. Dzięki bliskości Sionu Veysonnaz może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania dużej części kantonu Valais, w szczególności odcinka doliny Rodanu między Sionem a Martigny.