Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Verbier

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość (ok. 3 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, położona w gminie Bagnes w Alpach Pennińskich (Walijskich), w dystrykcie Entremont kantonu Valais / Wallis, 55 km na południowy zachód od stolicy kantonu, Sionu , 27 km na wschód od Martigny . Całoroczna miejscowość wypoczynkowa i baza wypadowa dla turystyki górskiej, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną; w zimie legendarna stacja narciarska, jedna z najważniejszych w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Nendaz , La Tzoumaz , Veysonnaz i Thyon . Dojazd - z Martigny drogą 21 (E27) do Sembracher i dalej według drogowskazów, przez Le Châble (➤ mapka)(➤ mapka).

MONT FORT
widok ze szczytu
fot. JD
Historia Verbier, dziś jednej z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Alpach szwajcarskich, jest bardzo krótka: sięga okresu po drugiej wojnie światowej, gdy zaczęły tu powstawać pierwsze elementy nowoczesnej infrastuktury narciarskiej.

Gdy w końcu lat 60. XX wieku zaczęli tu spędzać wakacje, a poźniej budować stałe rezydencje różnego rodzaju celebryci z całego świata (w tym przedstawiciele europejskich rodzin królewskich, ale też celebryci ze świata filmu i show-biznesu, itp.), miejscowość błyskawicznie przekształciła się w jeden z najpopularniejszych ośrodków turytsycznych w Szwajcarii, przyjmujących w sezonie zimowym nawet ponad 30 tys gości dziennie.

Verbier leży po północno-wschodniej stronie doliny znanej jako Val de Bagnes, na zwróconym ku południu tarasie położonym na wysokości ok. 1500 m n.p.m., naprzeciwko masywu Grand Combin (4314 m), na zachód od szczytu Mont Fort (3328 m), najwyższego punktu regionu "4 vallées", położonego między dolinami Val de Bagnes i Val de Nendaz.


MONT FORT
widok ze szczytu na południowy zachód, w kierunku masywu Mont Blanc
fot. PL
W lecie główną atrakcją w rejonie Verbier jest turystyka górska. Jedną z najambitniejszych wypraw jest wyprawa na Mont Fort. Na szczyt wchodzi się od przełęczy Col des Gentianes (2894 m), dokąd prowadzi z dolin kilka dróg; można też wjechać na przełęcz, a potem na Mont Fort kolejką linową. Szczególną atrakcją Mont Fort jest wspaniały, panoramiczny widok na ponad pięćdziesiąt wybitnych alpejskich szczytów, od masywów wznoszących się w rejonie Zermatt, poprzez masyw Mont Blanc, do Alp Berneńskich.

Ogółem na miłośników turystyki pieszej oczekuje tu w sezonie letnim ok. 400 km szlaków (jeden z nich prowadzi np. na Pierre Avoi , szczyt wysoki na 2472 m, słynący z pięknego widoku na masyw Mont Blanc), zaś ok. 200 km tras dostępnych jest dla osób uprawiających kolarstwo górskie. Inne możliwości to wspinaczka, lotniarstwo czy golf. Verbier bywa też miejscowością, gdzie znajduje się meta etapu wyścigu kolarskiego Tour de Suisse; w 2009 roku kończył się tu też jeden z etapów Tour de France. Dla części gości atrakcją jest odbywający się corocznie na przełomie lipca i sierpnia prestiżowy festiwal muzyczny.

W zimie Verbier jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych ośrodków narciarskich w regionie "4 Dolin" ("4 vallées"), oferującym narciarzom i snowboardzistom łącznie ok. 410 tras o różnej skali trudności i prawie 100 wyciągów różnego rodzaju. Tereny narciarskie Verbier, położone na wysokości 1500-3300 m n.p.m., składają się z dwu głównych części. Jedna rozciąga się na wschód od Verbier, w stronę Mont Gelé (3518 m) i Mont Fort; trasy zjazdowe z Mont Fort, w tym legendarna, skrajnie trudna zwłaszcza na pierwszym odcinku, kilkunastokilometrowa trasa przez Col des Gentianes do stacji Tortin (w stronę Siviez), z przewyższeniem wynoszącym 1280 metrów, są dostępne tylko dla bardzo zaawansowanych. Druga główna część terenów narciarskich Verbier leży na północ od miejscowości, między Verbier i La Tzoumaz . Są też w Verbier dwa snowparki, tereny dla dzieci do nauki jazdy na nartach, trasy biegowe, zimowe szlaki spacerowe, itp.


Szczególną atrakcją (ale tylko dla bardzo doświadczonych) jest możliwość uprawiania w okolicach Verbier narciarstwa "off-piste" (pod tym względem Verbier uchodzi za jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich na świecie).