Galeria zdjęć
Cała dolina leży w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst. Obejmuje pięć gmin: Sautens , Ötz, Umhausen, Längenfeld i Sölden. Do najważniejszych z turystycznego puntu widzenia miejscowości należą: Ötz (od nazwy tej miejscowości pochodzi nazwa doliny), Umhausen , Längenfeld , Sölden , Zwieselstein , Obergurgl oraz Vent .
Doina Ötztal oddziela Alpy Ötztalskie z najwyższym szczytem Wildspitze (3768 m) na zachodzie od Alp Sztubajskich z najwyższym szczytem Zuckerhütl (3505 m) na wschodzie. W dolnej części biegnie z północnego zachodu na południowy wschód. W Zwieselstein dzieli się na dwie gałęzie: Venter Tal i Gurgler Tal . Główna droga prowadząca w górę doliny, oznaczona numerem 186, wchodzi w Gurgler Tal, a następnie, za Obergurgl, od tego miejsca znana jako Timmelsjoch Hochalpenstrasse, zaczyna się wspinać na położoną na wysokości 2474 m przełęcz Timmelsjoch (nazwa włoska: Passo del Rombo), z której włoską drogą SS44bis można zjechać do doliny Val Passiria (Passeiertal).
Do dodatkowych atrakcji należą: otwarte w 2010 roku termy w Längenfeld oraz możliwość dotarcia kolejkami linowymi do wysoko położonych punktów oferujących spektakularne widoki na Alpy. Szczególną atrakcją jest sam przejazd drogą przez przełęcz Timmelsjoch, będący jedną z najpopularniejszych tras motocyklowych (i rowerowych) w Alpach Austriackich.
Ötz
Ötz jest całoroczną miejscowością turystyczną, bardzo popularną na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, ostatnio nieco tracącą na znaczeniu. W lecie można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową oraz kajakarstwo i rafting (na Ötztaler Ache), zaś w zimie działa ośrodek narciarski Ötz-Hochötz.
Umhausen
Główną atrakcją turystyczną gminy jest położony w miejscowości Niederthai, wysoki na prawie 160 m wodospad Stuibenfall , otoczony dobrze przygotowanymi i ubezpieczonymi szlakami turystycznymi z platformami widokowym i wiszącym mostem. Samochodem można dojechać do parkingu położonego w odległości ok. 400 m (w linii prostej) od wodospadu.
Längenfeld
Längenfeld jest ośrodkiem turystycznym (turystyka piesza i rowerowa), znanym też z otwartych w 2010 roku kąpielisk termalnych Aqua Dome .
Sölden
Sölden, wzmiankowane po raz pierwszy w w dokumentach w 1278 roku, położone na wysokości 1368 m n.p.m., do XIX wieku było małą wsią rolniczą, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z hodowli bydła i handlu. Dziś gmina Sölden jest szeroko znanym i popularnym, goszczącym rocznie prawie 2 mln turystów, ośrodkiem turystycznym, trzecim (po Wiedniu i Salzburgu) najliczniej odwiedzanym miejscem w Austrii. Najwyższy punkt gminy, szczyt Wildspitze (3768 m), najwyższy szczyt Alp Ötztalskich i druga pod względem wysokości góra w Austrii (po wznoszącym się na wysokość 3798 m Grossglocknerze), leży na granicy gminy Sölden, nad Vent . Również na granicy gminy Sölden, lecz na południe od Vent, na granicy z Włochami, w głównej grani Alp, znajduje się wspomniany wyżej masyw Similaun , w pobliżu którego w 1991 roku znaleziono w lodowcu szczątki Ötziego.
Do XIX wieku miejscowość Sölden była małą wsią rolniczą, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z hodowli bydła i handlu. Dziś gmina Sölden jest szeroko znanym i popularnym, goszczącym rocznie prawie 2 mln turystów, ośrodkiem turystycznym, trzecim (po Wiedniu i Salzburgu) najliczniej odwiedzanym miejscem w Austrii. Większość turystów przyjeżdża tu w zimie: Sölden, wraz z położonym w pobliżu ompleksem hotelowym Hochsölden jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii, oferującym łącznie prawie 150 km tras o różnym stopniu trudności oraz ponad 30 wyciągów. Poza narciarstwem alpejskim można w rejonie Sölden uprawiać także inne sporty zimowe, korzystając z przygotowanych tras biegowych, toru saneczkowego, lodowiska, itp. W lecie gmina Sölden nie jest tak popularna jak zimą, chociaż - zwłaszcza w rejonie Vent - uprawiać tu można wszelkiego rodzaju turystykę górską o różnym stopniu trudności, od wycieczek turystycznych do wspinaczki.
Zwieselstein
Pierwsza wzmianka o Zwieselstein pochodzi z 1269 roku. Droga do miejscowości została doprowadzona w 1911 roku. Od drogi 186 odchodzi w Zwieselstein na południowy zachód droga L240 (znana jako Venter Landesstrasse), którą można dojechać do Vent .
Obergurgl
Cały rejon Obergurgl-Hochgurgl jest rejonem turystycznym. W lecie uprawia się tu turystykę pieszą (od stosunkowo łatwych wycieczek do trudnych wypraw górskich i wspinaczki), a także klarstwo górskie. W zimie działa ośrodek narciarski Obergurgl-Hochgurgl położony na wysokości 1800-3080 m n.p.m. oferujący ok. 110 (112) km tras o różnym stopniu trudności (w tym freeride) i ponad 20 wyciągów. Najwyższym punktem rejonu jest szczyt Wurmkogel (3081 m), do którego można łatwo dojść ubezpieczoną ścieżką od końcowej stacji górnego odcinka kolejki Top Wurmkogelbahn i znajdującej się obok platformy widokowej znanej jako Top Mountain Star.
Vent
Dnem doliny, od Zwieselstein do Vent, biegnie droga L240 (znana jako Venter Landesstrasse). Vent leży na południowo-zachodnim końcu doliny, na wysokości 1895 m n.p.m. nad potokiem Venter Ache, w miejscu, gdzie Venter Tal rozdziela się na dwie gałęzie, Rofental i Niedertal , podchodzące pod główną grań Alp i granicę z Włochami.
Vent uchodzi za jedną z najlepszych baz wypadowych do uprawiania turystyki górskiej w Alpach Ötztalskich, od łatwych wycieczek dostępnych dla każdego turysty, do poważniejszych wypraw górskich i wspinaczki. W zimie w Vent działa mały ośrodek narciarski.