Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Ötztal

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Ötztal - to dolina boczna doliny rzeki Inn odgałęziająca się w rejonie ujścia do Innu potoku Ötztaler Ache, ok. 12 km na wschód od Imst i ok. 50 km na zachod od Innsbrucka , biegnąca stąd na południe w stronę przełęczy Timmelsjoch / Passo del Rombo (2474 m) położonej w głównej grani Alp na granicy z Włochami (➤ mapka)(➤ mapka). Dolina jest popularnym całorocznym regionem turystycznym.

Północny koniec długiej na 65 km doliny Ötztal leży, jak już wspomniano, w rejonie oznaczonego markerem ujścia do Innu potoku Ötztaler Ache, oznaczonego markerem węzła 123 Haiming/Ötztal na autostradzie A12 (E60), znanej jako Inntal Autobahn, oraz skrzyżowania drogi 171 (Tiroler Strasse), biegnącej wzdłuż Innu, z drogą 186, prowadzącą w górę potoku Ötztaler Ache w stronę przełęczy Timmelsjoch.

Cała dolina leży w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst. Obejmuje pięć gmin: Sautens , Ötz, Umhausen, Längenfeld i Sölden. Do najważniejszych z turystycznego puntu widzenia miejscowości należą: Ötz (od nazwy tej miejscowości pochodzi nazwa doliny), Umhausen , Längenfeld , Sölden , Zwieselstein , Obergurgl oraz Vent .

Doina Ötztal oddziela Alpy Ötztalskie z najwyższym szczytem Wildspitze (3768 m) na zachodzie od Alp Sztubajskich z najwyższym szczytem Zuckerhütl (3505 m) na wschodzie. W dolnej części biegnie z północnego zachodu na południowy wschód. W Zwieselstein dzieli się na dwie gałęzie: Venter Tal i Gurgler Tal . Główna droga prowadząca w górę doliny, oznaczona numerem 186, wchodzi w Gurgler Tal, a następnie, za Obergurgl, od tego miejsca znana jako Timmelsjoch Hochalpenstrasse, zaczyna się wspinać na położoną na wysokości 2474 m przełęcz Timmelsjoch (nazwa włoska: Passo del Rombo), z której włoską drogą SS44bis można zjechać do doliny Val Passiria (Passeiertal).

Ludzie docierali nawet do najwyżej położonych rejonów doliny Ötztal już w czasach prehistorycznych: w Muzeum Archeologicznym w Bolzano można zobaczyć szczątki człowieka znanego jako Ötzi ("człowiek lodu", "człowiek z Similaun"), żyjącego w epoce brązu, zmarłego prawdopodobnie między 3300 a 3100 rokiem p.n.e., którego ciało zostało znalezione przez turystów w 1991 roku w lodowcu, na wysokości 3210 m w jednej z dolin bocznych doliny Ötztal. Początki udokumentowanego osadnictwa sięgają XII wieku. Historia turystyki w dolinie (i w całym Tyrolu) wiązana jest z działalnością księdza Franza Senna (1831-1884), pioniera alpinizmu w Austrii, inicjatora turystyki górskiej w Tyrolu, autor wielu pierwszych wejść na szczyty Alp Ötztalskich, jednego z założycieli Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego. Rozwój turystyki w XX wieku zależał w decydującym stopniu od dwóch czynników: budowy (etapami) drogi 186 (dojazd do Sölden powstał już w 1903 roku, ale Timmelsjoch Hochalpenstrasse została otwarta dopiero w 1968 roku), oraz zapoczątkowanej na przełomie lat 40. i 50. XX wieku budowy infrastruktury narciarskiej (a także, równolegle, rozbudowy infrastruktury noclegowej i gastronomicznej). Dziś infrastruktura ta obsługuje przede wszystkim dwa duże ośrodki sportów zimowych: Sölden oraz Obergurgl-Hochgurgl, jednak znaczenie turystyczne ma cała dolina, m.in. z uwagi na bogate możliwości uprawiania turystyki górskiej, poczynając od łatwych wycieczek, poprzez poważniejsze, ale dostępne dla turystów, wyprawy wysokogorskie, do wspinaczki.

Do dodatkowych atrakcji należą: otwarte w 2010 roku termy w Längenfeld oraz możliwość dotarcia kolejkami linowymi do wysoko położonych punktów oferujących spektakularne widoki na Alpy. Szczególną atrakcją jest sam przejazd drogą przez przełęcz Timmelsjoch, będący jedną z najpopularniejszych tras motocyklowych (i rowerowych) w Alpach Austriackich.


Ötz

ÖTZ
droga nr 186
fot. JP
Ötz - to miejscowość i stolica gminy (ok. 2,4 tys. mieszkańców) o tej samej nazwie położona na wysokości 812 m n.p.m. w dolnej części doliny Ötztal u podnóża góry Acherkogel (3007 m), ok. 6 km od połączenia drogi 186 z autostradą A12, ok. 9 km na północ od Umhausem, stolicy sąsiedniej gminy.

Ötz jest całoroczną miejscowością turystyczną, bardzo popularną na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, ostatnio nieco tracącą na znaczeniu. W lecie można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową oraz kajakarstwo i rafting (na Ötztaler Ache), zaś w zimie działa ośrodek narciarski Ötz-Hochötz.

więcej informacji



Umhausen

UMHAUSEN
droga nr 186
fot. JP

Umhausen to stolica gminy liczącej ok. 3,3 tys. mieszkańców, położona na wysokości 1031 m n.p.m. Uważa się, że jest najstarszą stała osadą w dolinie Ötztal.

Główną atrakcją turystyczną gminy jest położony w miejscowości Niederthai, wysoki na prawie 160 m wodospad Stuibenfall , otoczony dobrze przygotowanymi i ubezpieczonymi szlakami turystycznymi z platformami widokowym i wiszącym mostem. Samochodem można dojechać do parkingu położonego w odległości ok. 400 m (w linii prostej) od wodospadu.


Längenfeld

LÄNGENFELD
droga nr 186
wjazd od strony południowej
fot. JP

Längenfeld - to miejscowość i gmina (ok. 4,7 tys. mieszkańców) położona na wysokości 1179 m n.p.m., ok. 7,5 km na południowy wschód od Umhausen, ok. 14 km na północ od Sölden , w miejscu, gdzie od doliny Ötztal odgałęzia się na wschód, w stronę miejscowości Gries, dolina potoku Fischbach, prawego dopływu Ötztaler Ache znana jako Sulztal Głównym zabytkiem jest kościół pochodzący z początków XIV wieku.

Längenfeld jest ośrodkiem turystycznym (turystyka piesza i rowerowa), znanym też z otwartych w 2010 roku kąpielisk termalnych Aqua Dome .


Sölden

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
Sölden - to miejscowość i gmina (ok. 3,5 tys. mieszkańców) położona 53,5 m na południowy wschód od Imst , 25 km (drogą 186) na północny zachód od przełęczy Timmelsjoch .

Sölden, wzmiankowane po raz pierwszy w w dokumentach w 1278 roku, położone na wysokości 1368 m n.p.m., do XIX wieku było małą wsią rolniczą, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z hodowli bydła i handlu. Dziś gmina Sölden jest szeroko znanym i popularnym, goszczącym rocznie prawie 2 mln turystów, ośrodkiem turystycznym, trzecim (po Wiedniu i Salzburgu) najliczniej odwiedzanym miejscem w Austrii. Najwyższy punkt gminy, szczyt Wildspitze (3768 m), najwyższy szczyt Alp Ötztalskich i druga pod względem wysokości góra w Austrii (po wznoszącym się na wysokość 3798 m Grossglocknerze), leży na granicy gminy Sölden, nad Vent . Również na granicy gminy Sölden, lecz na południe od Vent, na granicy z Włochami, w głównej grani Alp, znajduje się wspomniany wyżej masyw Similaun , w pobliżu którego w 1991 roku znaleziono w lodowcu szczątki Ötziego.

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
Do XIX wieku miejscowość Sölden była małą wsią rolniczą, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z hodowli bydła i handlu. Dziś gmina Sölden jest szeroko znanym i popularnym, goszczącym rocznie prawie 2 mln turystów, ośrodkiem turystycznym, trzecim (po Wiedniu i Salzburgu) najliczniej odwiedzanym miejscem w Austrii. Większość turystów przyjeżdża tu w zimie: Sölden, wraz z położonym w pobliżu ompleksem hotelowym Hochsölden jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii, oferującym łącznie prawie 150 km tras o różnym stopniu trudności oraz ponad 30 wyciągów. Poza narciarstwem alpejskim można w rejonie Sölden uprawiać także inne sporty zimowe, korzystając z przygotowanych tras biegowych, toru saneczkowego, lodowiska, itp. W lecie gmina Sölden nie jest tak popularna jak zimą, chociaż - zwłaszcza w rejonie Vent - uprawiać tu można wszelkiego rodzaju turystykę górską o różnym stopniu trudności, od wycieczek turystycznych do wspinaczki.

więcej informacji



Zwieselstein

Zwieselstein to wieś należąca do gminy Sölden, licząca ok 150 mieszkańców, położona na wysokości 1470 m n.p.m., ok. 4 km na południe od Sölden, w miejscu gdzie dolina Ötztal rozgałęzia się na Venter Tal i Gurgler Tal .

Pierwsza wzmianka o Zwieselstein pochodzi z 1269 roku. Droga do miejscowości została doprowadzona w 1911 roku. Od drogi 186 odchodzi w Zwieselstein na południowy zachód droga L240 (znana jako Venter Landesstrasse), którą można dojechać do Vent .


Obergurgl

OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
Obergurglurgl - to główna miejscowość liczącej ok. 450 mieszkańców grupy miejscowości znanej jako Gurgl, położonej w dolinie Gurgler Tal na wysokości 1770-2154 m n.p.m.; drugim miejscem ważnym z turystycznego punktu widzenia jest zbudowany w latach 60. XX wieku przy górnym odcinku drogi na przełęcz Tiommelsjoch kompleks hotelowy Hochgurgl .

Cały rejon Obergurgl-Hochgurgl jest rejonem turystycznym. W lecie uprawia się tu turystykę pieszą (od stosunkowo łatwych wycieczek do trudnych wypraw górskich i wspinaczki), a także klarstwo górskie. W zimie działa ośrodek narciarski Obergurgl-Hochgurgl położony na wysokości 1800-3080 m n.p.m. oferujący ok. 110 (112) km tras o różnym stopniu trudności (w tym freeride) i ponad 20 wyciągów. Najwyższym punktem rejonu jest szczyt Wurmkogel (3081 m), do którego można łatwo dojść ubezpieczoną ścieżką od końcowej stacji górnego odcinka kolejki Top Wurmkogelbahn i znajdującej się obok platformy widokowej znanej jako Top Mountain Star.


Vent

Miejscowość Vent, licząca mniej niż 150 mieszkańców, leży w gminie Sölden, 17 km na południowy zachód od Sölden , nieco ponad 13 km od Zwieselstein , u stóp Wildspitze (3768 m), w dolinie Venter Tal .

Dnem doliny, od Zwieselstein do Vent, biegnie droga L240 (znana jako Venter Landesstrasse). Vent leży na południowo-zachodnim końcu doliny, na wysokości 1895 m n.p.m. nad potokiem Venter Ache, w miejscu, gdzie Venter Tal rozdziela się na dwie gałęzie, Rofental i Niedertal , podchodzące pod główną grań Alp i granicę z Włochami.

Vent uchodzi za jedną z najlepszych baz wypadowych do uprawiania turystyki górskiej w Alpach Ötztalskich, od łatwych wycieczek dostępnych dla każdego turysty, do poważniejszych wypraw górskich i wspinaczki. W zimie w Vent działa mały ośrodek narciarski.

więcej informacji



Galeria zdjęć

ÖTZ
droga nr 186
fot. JP
ÖTZ
fot. JP
ÖTZ
fot. JP
UMHAUSEN
droga nr 186
fot. JP

UMHAUSEN
droga nr 186
fot. JP
LÄNGENFELD
droga nr 186
wjazd w kierunku północnym
fot. JP
LÄNGENFELD
droga nr 186
wjazd w kierunku północnym
fot. JP
LÄNGENFELD
droga nr 186
wjazd w kierunku północnym
fot. JP

LÄNGENFELD
droga nr 186
wjazd w kierunku północnym
fot. JP
ZWIESELSTEIN
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP

OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
OBERGURGL
droga nr 186
widok w kierunku północnym
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
SÖLDEN
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP