Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Rothenburg ob der Tauber

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto w Niemczech, w Bawarii, położone 526 km na południowy zachód od Berlina , 245 km na północny zachód od Monachium (mapka(➤ mapka)). Rothenburg ob der Tauber, znany z zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego i w dużej części zachowanej (częściowo odrestaurowanej) zabytkowej architektury Starego Miasta, położony na trasie tzw. Drogi Romantycznej, słynnego szlaku turystycznego w Niemczech, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bawarii i całych Niemiec, przyciągającą miliony odwiedzających z całego świata.

ROTHENBURG OB DER TAUBER
ulica Untere Schmiedgasse
w głębi brama Siebersturm
fot. JD

Rothenburg ob der Tauber leży w rejencji Środkowa Frankonia, w paśmie wzgórz Frankenhöhe, na wysokości 430 m n.p.m., 80 km na zachód od Norymbergi , 60 km na południowy wschód od Würzburga , ok. 30 km na północny zachód od miasta Ansbach , siedziby rejencji, przy granicy Bawarii z Badenią-Wirtenbergią. Liczące ok. 11,5 tys. mieszkańców miasto leży na wysokim brzegu rzeki Tauber . W pobliżu Rothenburga, po stronie wschodniej, przebiega autostrada 7. Miasto jest ważnym niemieckim ośrodkiem turystycznym, słynącym z zabytków, ale znanym także jako jeden z ośrodków frankońskiego regionu winiarskiego.

ROTHENBURG OB DER TAUBER
ulica Herrngasse, widok w kierunku zachodnim
w głębi kościół Franciszkanów
fot. JD

Pierwszy zamek w rejonie Rothenburga został zbudowany ok. 970 roku, na zachód od dzisiejszego miasta. Najwcześniejsze informacje o miejscowości pochodzą z XI i XII wieku, jednak historia miasta zaczyna się właściwie w 1274 roku, gdy Rothenburg ob der Tauber stał się wolnym miastem cesarskim, którym pozostał do 1803 roku.


Do wojny trzydziestoletniej miasto szybko się rozwijało jako ośrodek handlowy, później - mimo że nie zostało zniszczone (czego dotyczy jedna z miejskich legend, powtarzana przez większość przewodników turystycznych i stron internetowych, o wypiciu przez ówczesnego burmistrza miasta jednym haustem 3,25 l wina, co było postawionym przez Szwedów warunkiem oszczędzenia Rothenburga) - straciło na znaczeniu, co oznaczało w szczególności, że jego oryginalny układ urbanistyczny oraz pierwotna zabudowa nie ulegały większym zmianom (dotyczy to zresztą również XIX wieku, gdy Rothenburg leżał już w granicach Bawarii, ale w rejonie przygranicznym, oddalonym od głównych szlaków komunikacyjnych i handlowych).

ROTHENBURG OB DER TAUBER
Marktplatz
fontanna św. Jerzego (Georgsbrunnen)
fot. JD

Turystyczna historia Rothenburga sięga drugiej połowy XIX wieku, gdy - w epoce romantyzmu - miasto zaczęli odwiedzać najpierw malarze i poeci, później pierwsi turyści, na przełomie XIX i XX wieku również goście z zagranicy, głównie Anglicy i Francuzi; w okresie międzywojennym miasto było już popularną europejską destynacją turystyczną. W 1945 roku Rothenburg został zbombardowany i częściowo zniszczony (według powtarzanej przez wiele źródeł opowieści, której jednak nie można uznać za całkowicie wiarygodną, miasto nie zostało całkowicie zniszczone dlatego, że atakujący Amerykanie celowo je oszczędzili), jednak przemyślana powojenna rekonstrukcja miasta, zachowująca średniowieczny układ urbanistyczny i odtwarzająca dawną zabudowę, doprowadziła do tego, że Rothenburg ob der Tauber może być w prospektach reklamowych przedstawiany jako niemal w całości zachowane, oryginalne miasto niemieckiego Średniowiecza, leżące ponadto na trasie słynnej Drogi Romantycznej (Romantische Strasse), prowadzącej z Würzburga do Füssen.


Centrum miasta stanowią okolice Rynku (Marktplatz), mniejszego placu Weihnachtsmarkt oraz kościoła św. Jakuba (St.-Jakobs-Kirche). Z południowej części rynku na zachód wybiega jedna z głównych ulic miasta, Herrngasse , a na południe ulica Obere Schmiedgasse (która dalej zmienia nazwę na Untere Schmiedgasse).

Oznaczony markerem zabytkowy Ratusz (Rathaus) tworzy zachodnią pierzeję Rynku; z wysokiej na 60 wieży (wejście po schodach) rozciąga się spektakularny widok na miasto i okolice. W fasadzie stojącego przy Rynku od strony północnej budynku Ratstrinkstube zwraca uwagę zegar upamiętniający wydarzenie, które według wspomnianej wyżej legendy miało uchronić miasto przed zniszczeniem podczas wojny trzydziestoletniej. Markerem oznaczone jest małe muzeum historyczne poświęcone temu okresowi historii miasta (Museum zur Stadtgeschichte Rothenburgs im 30-jährigen Krieg), mieszczące się w podziemiach Ratusza, a markerem - prywatne (część firmy Käthe Wohlfahrt) muzeum poświęcone Bożemu Narodzeniu (Deutschen Weihnachtsmuseum), połączone ze sklepem (wszelkiego rodzaju ozdoby i akcesoria świąteczne). We wspomnianym kościele św. Jakuba o historii sięgającej XIV wieku, pierwotnie katolickim, od 1455 roku ewangelickim, szczególną uwagę warto zwrócić na ołtarz Tilmana Riemenschneidera (Heilig-Blut-Altar), a także na ołtarz główny, znany jako Zwölfbotenaltar, dzieło Friedricha Herlina; godne uwagi są też inne zdobiące wnętrze świątyni cenne dzieła sztuki.

ROTHENBURG OB DER TAUBER
Marktplatz
Rynek z Ratuszem
fot. JD

Miasto otacza całkowicie podwójny pierścień murów obronnych, budowanych od XII do XIV wieku, z licznymi wieżami (m.in., od do - Klingentor, Galgentor, Rödertor, Sieberstor, Spitaltor, Kobolzellertor; marker oznacza bramę, przez którą można wyjść z miasta do położonego u jego stóp parku (Burggarten), skąd rozciągają się interesujące widoki na miasto i okolice). Na północny zachód od kościoła św. Jakuba znajduje się historyczne muzeum miejskie (Rothenburg Museum ) mieszczące się w dawnym kasztorze dominikanów, a kolejne paręset metrów na północ - niegdyś ufortyfikowany kościół na terenie twierdzy Klingentor. Na południowy zachód od centrum znajdują się dwa inne zabytkowe kościoły Rothenburga: kościół franciszkanów (Franziskanerkirche), najstarszy w Rothenburgu, oraz późnogotycki katolicki kościół św. Jana (St.-Johannis-Kirche).

Na południowym krańcu fortyfikacji, w pobliżu wieży Spitaltor, stoi kościół św. Ducha (Heilig-Geist-Kirche , także: Spitalkirche). Nieco bliżej centrum znajduje się Mittelalterliches Kriminalmuseum , poświęcone historii europejskiego wymiaru sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem okresu średniowiecza, eksponujące m.in. dawne narzędzia tortur, itp. Muzeum, mieszczące się w zabuowaniach dawnego zakonu joannitów, jest niezwykle interesujące (aczkolwiek wizyta w nim dla wielu osób może być zbyt wstrząsającym przeżyciem). Niedaleko stąd, na południowy wschód od centrum, znajduje się inne muzeum (Alt-Rothenburger Handwerkerhaus ), poświęcone codziennemu życiu rodzin rzemieślniczych w dawnym Rothenburgu. Markerem oznaczony jest zabytkowy most na rzece Tauber, znany jako Doppelbrücke.


ROTHENBURG OB DER TAUBER
ulica Rödergasse
widok w kierunku zachodnim
Markusturm i Röderbogen
fot. JD

więcej informacji w przygotowaniu

Galeria zdjęć

ROTHENBURG OB DER TAUBER
Marktplatz
fontanna św. Jerzego
fot. JD
ROTHENBURG OB DER TAUBER
most na rzece Tauber (Doppelbrücke)
fot. JD
ROTHENBURG OB DER TAUBER
Ratusz, przejście na dziedziniec
fot. JD
ROTHENBURG OB DER TAUBER
Marktplatz
elewacja budynku Ratusza
fot. JD