Galeria zdjęć
Martigny leży w miejscu pozwalającym kontrolować strategicznie ważne przejście transalpejskie w starożytności zwane Mons Poeninus, dziś znane jako Wielka Przełęcz św. Bernarda. W czasach przedrzymskich istniała tu osada galijska, zwana Octodurus albo Octodurum (skąd pochodzi używana dziś niekiedy francuska nazwa miasta - Octodure), później, w I wieku p.n.e., zdobyta przez Rzymian i włączona, wraz z całą prowincją, do Cesarstwa Rzymskiego.
W IV wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa (najstarszego na terenach stanowiących dzisiejszą Szwajcarię), później, w VI wieku, przeniesionego do Sionu. W Średniowieczu patronem miasta stał się św. Marcin z Tours - stąd dzisiejsza nazwa (a także nazwa niemiecka - Martinach), występująca w dokumentach z XI (w zlatynizowanej formie Martiniacum) i XII wieku.
W połowie XIV wieku Martigny znalazło się w rękach dynastii sabaudzkiej. Później, zachowując w pewnych okresach ograniczoną autonomię, w innych ją tracąc, pozostawało przez stulecia w strefie wpływów biskupów Sionu. Na przełomie XVIII i XIX wieku Martigny stało się częścią marionetkowego państwa utworzonego przez Napoleona, początkowo formalnie niepodległego, później, w 1810 roku, włączonego na kilka lat do Francji. W 1815 roku cały region Valais stał się kantonem Konfederacji Szwajcarskiej.
Martigny, będace ważnym węzłem kolejowym (zatrzymują się tu w szczególności szybkie pociągi linii prowadzącej przez przełęcz Simplon do Domodossoli we Włoszech) i drogowym, położonym u stóp Alp, w pobliżu ujścia rzeki Dranse do Rodanu (w miejscu, gdzie Rodan płynący na południowy zachód skręca pod kątem 90 stopni na północny zachód, kierując się w stronę Jeziora Genewskiego), zaledwie ok. 25 km od granicy szwajcarsko-francuskiej i ok. 45 km od granicy szwajcarsko-włoskiej, może być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Valais, a także sąsiadujących z tym kantonem regionów Francji i Włoch - w tym włoskiej Doliny Aosty oraz francuskiego regionu Chamonix-Mont-Blanc; w zimie szczególną atrakcją może być bliskość dwóch słynnych regionów narciarskich - szwajcarskiego regionu "Les 4 Vallées" oraz szwajcarsko-francuskiego regionu "Portes du Soleil".
Centrum Martigny - to okolice Place Centrale , ratusza i kościoła parafialnego Notre-Dame de la Visitation . W centrum, przy Avenue de la Gare, pod numerem 6) znajduje się też zaznaczone markerem interesujące muzeum geologiczne (Musée des Sciences de la Terre).
Warto wiedzieć, że niedaleko amfiteatru rzymskiego i terenów Fondation Pierre Gianadda, przy ulicy Rue du Levant pod numerem 34, w miejscu oznaczonym markerem mieści się Musée et chiens du Saint-Bernard - muzeum poświęcone historii Wielkiej Przełęczy św. Bernarda i psom bernardynom.
Za ważne zabytki w Martigny uchodzą też: Château de la Bâtiaz , pozostałości pochodzącej z XIII wieku twierdzy zbudowanej na polecenie ówczesnego biskupa Sionu oraz stojąca u podnóża wzgórza kaplica - Chapelle Notre-Dame-de-Compassion .
Informacje dodatkowe
- Warto pamiętać, że Martigny jest stacją początkową dwóch słynnych turystycznych kolei wąskotorowych: jedną jest tzw. Mont Blanc Express prowadzący do granicy z Francją i dalej do Chamonix, drugą - tzw. Saint-Bernard Express do Orsières (marker na pierwszej mapce zamieszczonej na tej stronie), skąd autobusem można dojechać do schroniska na Wielkiej Przełęczy św. Bernarda.
- Będac w Martigny warto pamiętać o kilku interesujących atrakcjach przyrodniczych w pobliżu miasta: przełomach rzek Trient (Gorges de Trient , ze słynnym wysokim na 187 m mostem zwanym Pont du Gueuroz) oraz Durnand (Gorges du Durnand ), a także tzw. labiryncie Evionnaz (Labyrinthe d’Evionnaz ), uważanym za największy na świecie labirynt utworzony z 18 tys. drzewek tui.