Vall de Boí - to dolina rzeki Noguera de Tor , głównego dopływu Noguera Ribagorçana , rzeki mającej swe źródła na wysokości 2750 m n.p.m. w pobliżu wysokiego na 3010 m n.p.m. szczytu El Tuc de Molières (znanego też jako Pic de Molières lub Pic de Mulleres), położonego na granicy między Katalonią a Aragonią, w najwyższym w Pirenejach masywie Maladety (Pic d'Aneto , 3404 m n.p.m.), i wpadającej w pobliżu Lleidy do rzeki Segre. Stolica gminy, Barruera, leży nad Noguerą de Tor; dwie najbardziej znane miejscowości, Boí i Taüll - w dolinie bocznej doliny Vall de Boí, dolinie Sant Martí. Zachowane do dziś informacje o najwcześniejszym okresie średniowiecznej historii doliny odnoszą się do IX-X wieku, gdy w regionie powstawały pierwsze chrześcijańskie hrabstwa, nominalnie zależne od państwa Franków, w praktyce w dużym stopniu niezależne; od XII wieku losy doliny związane były z historią Królestwa Aragonii. Tradycyjna gospodarka regionu opierała się na hodowli i leśnictwie, w niewielkim stopniu na rolnictwie; dziś najważniejszą gałęzią gospodarki doliny Vall de Boí jest obsługa ruchu turystycznego. Główne miejscowości doliny Vall de Boí - to Cóll , Cardet , Barruera , Durro , Erill la Vall , Boí , Taüll i Pla de l'Ermita ; w dalszym ciągu niniejszej strony wspominamy też o dwu miejscowościach leżących w dolnej części doliny Vall de Boí, ale należących do gminy El Pont de Suert (Castilló de Tor i Llesp ), a także o uzdrowisku Caldes de Boí i ośrodku narciarskim Boí-Taüll . Markerem oznaczony jest wspomniany wyżej park narodowy Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.
Castilló de Tor
Castilló de Tor - to mała (niegdyś większa) wieś w gminie El Pont de Suert, położona u wejścia do doliny Vall de Boí, na wysokości 908 m n.p.m., ok. 3 km od centrum El Pont de Suert. Niegdyś stał tu zamek, Castell de Castilló de Tor, wzmiankowany już na początku XI wieku, po którym pozostały jednak tylko ruiny; zachował się natomiast średniowieczny mostek przez rzekę, a także położona na wschód od wsi pustelnia - ermita de Mare de Déu del Remei. XVIII-wieczny ołtarz z tutejszego parafialnego kościoła św. Stefana (Sant Esteve) jest eksponowany w muzeum (Museu d'Art Sacre de la Ribagorça) mieszczącym się w dawnym kościele parafialnym w El Pont de Suert.
Llesp
Llesp, podobnie jak Castilló de Tor, należy do gminy El Pont de Suert. Wieś, wzmiankowana po raz pierwszy w drugiej połowie XI wieku, leży na prawym brzegu Noguery, na wysokości 940 m n.p.m., niedaleko zbiornika wodnego (hydroelektrownia) Pantà de Llesp. Będąc tu warto zwrócić uwagę na mały romański kościół Sant Martí de Llesp, a także na pozostałości kaplicy San Bernardo.
Cóll
Głównym zabytkiem jest romański kościół Wniebowzięcia NMP (Santa Maria de l'Assumpció de Cóll), stojący na obrzeżach miejscowości, przy cmentarzu. Kościół, konsekrowany w 1110 roku, ma jedną, przykrytą kolebkowym sklepieniem nawę z apsydą, z dodaną kaplicą boczną po stronie północnej i dodaną później dwupiętrową gotycką kwadratową dzwonnicą. Kościół w Cóll należy do grupy dziewięciu kościołów doliny Val de boi umieszczonych na liście UNESCO.
Saraís
Dzisiejsze Saraís to kilka budynków na lewym brzegu Noguera de Tor. Dawne Saraís (wzmiankowane już w 1070 roku), gdzie istniała parafia św. Wawrzyńca (Sant Llorenç de Saraís), zostało opuszczone.
Cardet
Na południowo-wschodnich obrzeżach wsi, na stromym zboczu, stoi romański kościół Santa Maria de Cardet , z jedną nawą i apsydą postawioną na wyższym poziomie niż nawa, z kryptą w podziemiach, z dobudowaną zakrystią i kaplicą dodaną do elewacji północnej. Początki kościoła sięgają XI wieku; później świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, m.in. w XII, XIII, XVII i XVIII wieku - stąd barokowy wystój wnętrza. Kościół w Cardet należy do grupy dziewięciu kościołów doliny Val de boi umieszczonych na liście UNESCO.
Barruera
Miasto jest stolicą doliny Vall de Boí. Dysponuje rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną; w miejscu oznaczonym markerem znajduje się biuro turystyczne.
Durro
W Durro są dwa spośród dziewięciu romańskich kościołów doliny Vall de Boí umieszczonych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół Narodzenia NMP (Nativitat de Durro) i pustelnia - Ermita de Sant Quirc de Durro . Kościół ma jedną nawę pokrytą łupkowym dachem, pierwotnie z apsydą, później zastąpioną przez zakrystię. Od strony północnej są wbudowane dwie kwadratowe kaplice, zaś pięciopiętrowa dzwonnica z małymi otworami okiennymi stoi przy północno-wschodnim narożniku. Główne wejście jest od strony południowej. Kościół, pochodzący z XI wieku, był później wielokrotnie przebudowywany. Mała, mroczna pustelnia San Quirc de Durro, położona na południowy zachód od miejscowości, ma jedną nawę przykrytą sklepieniem kolebkowym, zakończoną prezbiterium.
Erill la Vall
Caldes de Boí
Caldes de Boí - to uzdrowisko (spa, dwa hotele) w górnej części doliny, ze źródłami wód mineralnych znanymi już podobno w czasach rzymskich, położone 5,5 km na północny wschód od Erill la Vall. Ok. 1,5 km za Erill la Vall, zaraz za mostem na rzece Noguera de Tor, od drogi L-500, którą jedzie się do Caldes de Boí, odchodzi na południe droga L-501, prowadząca do Boí, Taüll, Pla de l'Ermita i ośrodka narciarskiego Boí-Taüll.
Boí
Głównym zabytkiem jest figurujący na liście UNESCO mały romański kościół Sant Joan de Boí z XII wieku. Z trzech naw zachowała się jedna, z drewnianym sufitem; pierwotny drewniany dach został później zastąpiony kamiennym. Przy południowej ścianie stoi dzwonnica (z sześciu oryginalnych pięter zachowały się trzy). W XVIII wieku kościół został odnowiony i przebudowany, w latach 60. XX wieku przywrócony został w większości pierwotny kształt świątyni. Wnętrze kościoła zdobiły freski, przeniesione w XX wieku do Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d'Art de Catalunya) w Barcelonie, w Boí pozostawiając kopie.
Jak wspomniano wużej, w Boí znajduje się jest punkt informacyjny oraz wejście do pobliskiego parku krajobrazowego - Centre De Documentacio Del Parc Nacional D'Aiguestortes I Estany De Sant Maurici .
Taüll
Pierwszy z tych kościołów został zbudowany na przełomie XI i XII wieku, w miejscu, gdzie stała jeszcze starsza świątynia. Został konsekrowany w 1123 roku. Jest największym i najlepiej zachowanym ze wszystkich kościołów w dolinie Vall de Boí i uchodzi za jeden z najlepszych przykładów lombardziej architektury romańskiej w Katalonii. Został zbudowany jako trzynawowa bazylika. Główne wejście znajduje się od strony południowej. W południowo-wschodnim rogu stoi sześciopiętrowa kwadratowa dzwonnica, z oknami na każdym piętrze. Zdobiący główną apsydę fresk z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora, nieznanego artysty (znanego jako Mistrz z Taüll), eksponowany dziś w Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d'Art de Catalunya) w Barcelonie (w kościele wyjinao kopię) jest uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów sztuki romańskiej w Katalonii.
Drugi kościół - to kościół Santa Maria de Taüll, poświęcony także w 1123 roku, w dzień po konsekracji kościoła św. Klemensa. Zostało zbudowany jako świątynia z trzema nawami (każda nawa z apsydą) i dzwonnicą przy nawie południowej. Podczas jednej z późniejszych renowacji kościoła dodano kopułę, która jednak (podobnie jak inne elementy, dodane w XVIII wieku) została w 1970 roku rozebrana, by przywrócić świątyni pierwotny wygląd. Freski zdobiące niegdyś wnętrze kościoła zostały przeniesione do wspomnianego muzeum w Barcelonie.
Pla de l'Ermita
Na południowy wschód od Pla de l'Ermita, w odległości ok 10 km znajduje się parking i dolna stacja wyciągów ośrodka narciarskiego Boí-Taüll . Otwarty w sezonie 1988-1989 ośrodek narciarski Boí-Taüll - Estació d'esquí Boí-Taüll (hiszp. La estación de esquí de Boí Taüll) - jest reklamowany jako najwyżej położony ośrodek w Pirenejach: dolna stacja wyciągów znajduje się na wysokości 2020 m n.p.m., a najwyższy punkt tras narciarskich na wysokości 2751 m n.p.m. Ośrodek oferuje 52 trasy zjazdowe (łącznie ok. 45 km) o różnym stopniu trudności i sieć wyciągów zdolnych do obsłużenia ok 20 tys. osób w ciągu godziny. W pobliżu dolnej stacji wyciągów jest parking na 1500 miejsc, restauracje, kawiarnie, wypożyczalnie sprzętu itp.; rozbudowana infrastruktura noclegowa (hotele, pensjonaty, itp.) znajduje się w Boí, Taüll i Pla de l'Ermita.