Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lermoos

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 1150 mieszkańców) położona w powiecie Reutte, w Tyrolu w Austrii, 80 km na północny zachód od Innsbrucka , 20 km na południowy wschód od miejscowości Reutte , 25,5 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen w Niemczech (➤ mapka)(➤ mapka). Popularny ośrodek narciarski.

LERMOOS
w głębi po lewej szczyt Zugspitze (2962 m)
fot. PL

LERMOOS
droga nr 187
w głębi wieża kościoła Św. Katarzyny
fot. JP
Miejscowość Lermoos leży na wysokości 1004 m n.p.m., na zachodnich obrzeżach kotliny, której dużą część zajmuje częściowo osuszone torfowisko Lermooser Moos; dwie inne miejscowości położone na obrzeżach tej kotliny to Ehrwald i Bibierwier . Kotlina jest otoczona przez pasmo górskie Wetterstein (Wettersteingebirge) z dominującym masywem Zugspitze (2962 m) na północnym wschodzie, łańcuchem Mieminger Gebirge od południowego wschodu (z najwyższym szczytem Hochplattig , wznoszącym się na wysokość 2768 m, oraz położonym na północno-zachodnim skraju łańcucha charakterystycznym masywem Sonnenspitze, wysokim na 2417 m ), Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) na południowym zachodzie (z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 3036 m szczytem Parseierspitze oraz położonym na wschodnim krańcu tego pasma masywem Grubigstein , wysokim na 2233 m), wreszcie łańcuch znany jako Ammergau Alpen (z wysokim na 2340 m szczytem Daniel na półncnym zachodzie). Przz kotlinę przepływa z południa na północ rzeka Loisach, mająca źródła mająca swe źródła w pobliżu miejscowości Biberwier, później, już w Niemczech, przepływająca przez Garmisch-Partenkirchen, następnie przez jezioro Kochelsee i ostatecznie wpadająca do Izary. Przez Lermoos biegnie droga 187, na północny wschód prowadząca do granicy z Niemcami , a następnie jako niemiecka droga 23 w stronę Garmisch-Partenkirchen; w miejscu droga 187 łączy się z drogą 179, która na zachód biegnie w stronę Reutte, zaś na południe najpierw tunelem, potem przez przełęcz Fernpass (1212 m) do połączenia z drogami biegnącymi wzdłuż Innu (w tym z autostradą A12).

LERMOOS
dolna stacja kolejki gondolowej
fot. PL
Pierwsze wzmianki o Lermoos pochodzą z drugiej połowy XI wieku. Do XIX wieku miejscowość była liczącym się ośrodkiem gospodarczym i handlowym, poźniej straciła na znaczeniu, by je odzyskać w drugiej połowie XX wieku - jako ośrodek turystyczny, popularny zwłaszcza w sezonie zimowym. Przyjeżdżający tu goście mogą korzystać z niewielkiego ośrodka narciarskiego Lermoos-Grubigsteinbahnen , położonego na wysokości 1000-2160 m n.p.m., oferującego 27 km tras o różnym stopniu trudności (w tym freeride).

W lecie można uprawiać w rejonie Lermoos turystykę pieszą (w tym w rejonie Zugspitze) i rowerową (miejscowość leży na trasie długodystansowego szlaku rowerowego, biegnącego, jako Via Claudia Augusta, wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi o tej samej nazwie).

LERMOOS
droga nr 187 - wjazd do miejscowści
widok w kierunku szczytu Ehrwalder Sonnenspitze (2417 m)
fot. JP

Galeria zdjęć

LERMOOS
hotele przy drodze nr 187
fot. JP
LERMOOS
droga nr 187
wyjazd z miejscowości w kierunku Ehrwaldu
fot. JP
LERMOOS
ulica Juch
fot. JP
LERMOOS
w głębi wieża kościoła Św. Katarzyny
fot. JP

LERMOOS
droga nr 187
fot. JP
LERMOOS
fot. PL
LERMOOS
od lewej szczyty: Zugspitze (2962 m), Schneefernerkopf (2874 m), Wetterspitzen (2746 m), Hohe Munde (2662 m), Hochwand (2719 m), Vorderer Tajakopf (2450 m), Ehrwalder Sonnenspitze (2417 m)
fot. PL
LERMOOS
widok w kierunku szczytów Hohe Munde (2662 m) i Hochwand (2719 m)
fot. JP