Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Campitello di Fassa

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 700 mieszkańców) położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w dolinie Val di Fassa, ok. 100 km na północny wschód od Trydentu , 50 km na wschód od Bolzano , 5,5 km na północny zachód od Canazei (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczny ośrodek turystyczny.

CAMPITELLO DI FASSA
droga SS48
fot. JP

Campitello di Fassa (nazwa ladyńska: Ciampedél) leży w górnej części doliny Val di Fassa, na wysokości 1448 m n.p.m., między kilkoma ważnymi z turystycznego punktu widzenia grupami górskimi: Catinaccio / Rosengarten z najwyższym szczytem Catinaccio d'Antermoia (3002 m), Sassolungo z najwyższym szczytem Sassolungo / Langkofel (3181 m), Sella z najwyższym szczytem Piz Boè (3152 m) oraz Marmolada z najwyższym szczytem Punta Penia (3343 m).

Od XIX wieku ośrodek turystyczny. Za główne zabytki miejscowości uważa się XVI-wieczny kościół św.św. Filipa i Jakuba (Chiesa dei Santi Filippo e Giacomo) o początkach sięgających XIII wieku oraz ratusz. W Campitello di Fassa znajduje się dolna stacja koilejki linowej na Col Rodella (2387 m) - widokowe wgórze wznoszące się bezpośrednio nad miejscowością.


W lecie Col Rodella może być dobrym punktem wyjścia do wycieczek w rejonie Sassolungo. W zimie wzgórze jest połączone infrastrukturą narciarską z ośrodkiem Canazei-Belvedere-Val di Fassa, położonym na wysokości 1450-2958 m n.p.m. i oferującym 23 km tras o różnym stopniu trudności i kilkanaście wyciągów, z dostępem do należącego do regionu "Dolomiti Superski" słynnego ośrodka Sella Ronda.

CAMPITELLO DI FASSA
droga SS48
fot. JP

CAMPITELLO DI FASSA
widok w kierunku masywu Sassolungo
fot. JP

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Campitello di Fassa jest jedną z kilkunastu miejscowości zaliczanych do Ladinii - rejonu zamieszkałego przez Ladynów, rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego (ok. 875% mieszkańców Campitello di Fassa deklaruje, że język ladyński jest ich językiem ojczystym); zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".