Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Fusch an der Glocknerstrasse

Austria, Salzburg (➤ mapka)(➤ mapka)
Fusch an der Grossglocknerstrasse to niewielka miejscowość (zwana też krócej: Fusch) położona w austriackim Kraju Salzburskim, w powiecie Zell am See (znanym też pod nazwą Pinzgau), 108 km od Salzburga , 13 km od Zell am See . Położona w granicach Parku Narodowego Wysokich Taurów (Nationalpark Hohe Tauern) całoroczna miejscowość turystyczna. Dojazd: drogą 311 do punktu oznaczonego markerem , w pobliżu Bruck an der Grossglocknerstrasse, skąd na południe drogą 107; kilka kilometrów na południe od Fusch pobierana jest opłata za wjazd na słynną alpejską trasę widokową zwaną Grossglockner Hochalpenstrasse prowadzącą na południe do Heiligenblut (skąd droga 107 biegnie dalej w kierunku Lienzu i granicy z Włochami), z odgałęzieniami do miejsca zwanego Franz-Josefs-Höhe, u stóp Grossglocknera (3798 m n.p.m.), najwyższego szczytu Alp austriackich, i na szczyt Edelweissspitze (2571 m n.p.m.) (➤ mapka)(➤ mapka).

FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
Fusch leży na wysokości nieco ponad 800 m n.p.m. w dolinie o tej samej nazwie (Fuschertal), na północ od głównej grani Alp. Przez dolinę Fusch i przełęcz znaną dziś pod nazwą Hochtor (2504 m), leżącą na granicy między Krajem Salzburskim a Karyntią, prowadził już w Starożytności ważny translpejski szlak handlowy, o czym świadczą liczne pochodzące z tych czasów przedmioty znalezione w okolicach przełęczy (m.in. monety, broń, biżuteria, itp.). Z okresu Średniowiecza i następnych stuleci, poza dowodami, że szlak przez przełęcz Hochtor był wówczas w dalszym ciągu intensywnie używany, pochodzą ślady działalności górniczej (m.in. na terenach między lodowcem Pasterze a Bad Gastein, w masywie zwanym Godlbergruppe wydobywano aż do początków XVII wieku duże ilości złota). W XVIII i XIX wieku w dolinie Fusch, w okolicy położonego na wysokości prawie 1200 m n.p.m. miejsca oznaczonego markerem , funkcjonowało wysokogórskie uzdrowisko (Bad Fusch), po którym prawie nic nie pozostało.

FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
bramki na wjeździe na Grossglockner Hochalpenstrasse, kilka kilometrów za Fusch
fot. PL
Od kiedy istnieje osada w miejscu dzisiejszego Fusch, nie jest pewne; wiadomo w każdym razie, że nie miała większego znaczenia i nie była szerzej znana aż do lat 30. XX wieku, gdy rozpoczęto budowę słynnej wysokogórskiej drogi widokowej znanej dziś jako Grossglockner Hochalpenstrasse. Dziś Fusch, kojarzone przede wszystkim właśnie z wjazdem od północy na Hochalpenstrasse (markerem na mapce poniżej, kilka kilometrów na południe od miejscowości, oznaczony jest punkt poboru opłat), położone w granicach istniejącego od 1981 roku największego parku narodowego w Austrii, Parku Narodowego Wysokich Taurów (Nationalpark Hohe Tauern), jest jedną z ważnych całorocznych miejscowości wypoczynkowych w regionie, dysponującym, przy ok. 800 mieszkańcach, ok. 1500 miejscami noclegowymi i rozwiniętą bazą gastronomiczną. W lecie Fusch może być dobrą bazą dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Miejscowość jest reklamowana także jako ośrodek narciarski. W najbliższym otoczeniu Fusch, co prawda, są tylko dwa wyciągi narciarskie dla dzieci i dla początkujących; do tras narciarskich regionu Zell am See - Kaprun Europa Sportregion (zob. Zell am See) jest jednak niedaleko, a niższe ceny hoteli rekompensują niewygody związane z koniecznością dojazdu.


Informacje dodatkowe
  • Będąc w Fusch warto pamiętać, że na końcu Fuschertal, w pobliżu punktu poboru opłat na Grossglockner Hochalpenstrasse, u wylotu doliny Ferleiten, dostępny jest dla publiczności park dzikich zwierząt - Wild & Freizeitpark Ferleiten - gdzie na można obserwować około 200 gatunków dzikich zwierząt typowych dla Alp. Park otwarty jest od maja do listopada, od rana do zmierzchu; spacer po parku, wyposażonym w wieżę widokową i liczne wygodne miejsca do odpoczynku, zajmuje około godziny.
Galeria zdjęć

FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
droga 107, tuż przed wjazdem do miejscowości
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL

FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
fot. PL
FUSCH AN DER GLOCKNERSTRASSE
Droga 107, między Fusch an der Glocknerstrasse i Ferleiten
fot. PL