Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Gravedona

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto liczące niecałe 3 tys. mieszkańców, położone na wysokości 201 m n.p.m. w Lombardii, w prowincji Como, w pobliżu północnego krańca Jeziora Como , ok. 100 km na północ od Mediolanu (➤ mapka)(➤ mapka), 55 km na północ od Lecco , nieco ponad 50 km na północny wschód od Como , 54 km na zachód od Sondrio i 39 km na południowy zachód od Chiavenny (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto dysponuje rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i może być dobrą bazą do zwiedzania regionu Jeziora Como i północnej Lombardii. Dojazd drogą SS340dir biegnącą wzdłuż zachodniego brzegu jeziora.

GRAVEDONA
widok na miasto z promu płynącego przez Jezioro Como
po prawej budynek Palazzo Gallio
fot. JD

Tereny, na których leży dzisiejsza Gravedona, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W czasach rzymskich przebiegała tędy biegnąca po zachodniej stronie Jeziora Como, zbudowana w późnym okresie Cesarstwa Rzymskiego droga Antica Via Regina. Dziś Gravedona jest stolicą Górskiej Wspólnoty Dolin Lario i Ceresio (Comunità Montana Valli del Lario e del Ceresio) oraz od lutego 2011 roku siedzibą gminy Gravedona ed Uniti.


GRAVEDONA
Palazzo Gallio
fot. JD
Jako najważniejszą atrakcję Gravedony wymienia się najczęściej Palazzo Gallio (budynek znany też jako Palazzo delle Quattro Torri) - otoczony ogrodem pałac zbudowany pod koniec XVI wieku na polecenie kardynała Tolomeo Gallio, który jednak nigdy w nim nie zamieszkał, ponieważ budowa została ukończona po jego śmierci. Budynek pełnił później różne funkcje i przechodził z rąk do rąk. Dziś Palazzo Gallio jest miejscem, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne, a także pełni funkcję siedziby wspomnianej wyżej Górskiej Wspólnoty Dolin Lario i Ceresio.

Warto też, będąc w Gravedonie, zwrócić uwagę na kilka zabytków sakralnych, m.in. na będący jednym z najstarszych kościołów w prowincji Como kościół Santa Maria del Tiglio o historii sięgającej XII wieku, pierwotnie zbudowany jako baptysterium (we wnętrzu kościoła zachował się drewniany XII-wieczny krycyfiks), stojący tuż obok parafialny kościół San Vincenzo (stojący w miejscu wcześniejszej romańskiej konstrukcji), kościół Santa Maria delle Grazie z drugiej połowy XV wieku będący niegdyś częścią kompleksu klasztoru augustianów (kościół jest wciąż czynnym miejscem kultu, natomiast w pomieszczeniach klasztornych mieści się biblioteka miejska), oraz mały kościół Santi Gusmeo e Matteo wzniesiony na miejscu męczeństwa dwóch świętych.