Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo di Costalunga / Karerpass

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Passo di Costalunga - to górska przełęcz drogowa w północnych Włoszech, położona na wysokości 1752 m w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, ok. 30 km na południowy wschód od Bolzano (mapka(➤ mapka)). Przełęcz łączy dolinę Val d'Ega z doliną Val di Fassa.

PASSO DI COSTALUNGA / KARERPASS
(1752 m)
fot. PL

Przełęcz Costalunga (nazwa niemiecka: Karerpass, nazwa ladyńska: Jouf de Ciareja) leży w Dolomitach, w regionie Trydent-Górna Adyga, na granicy prowincji Bolzano i Trydent. Łączy doliny Val d'Ega / Eggen z doliną Val di Fassa / Fassatal / Val de Fascia; zachodnia strona przełęczy należy do gminy Nova Levante / Welschnofen, wschodnia do gminy San Giovanni di Fassa. Przez przełęcz przebiega droga SS241 zaczynająca się w okolicy Bolzano i prowadząca przez miejscowość Nova Levante / Welschnofen w stronę miejscowości Vigo di Fassa i połączenia z jedną z najważniejszych dróg w Dolomitach, SS48, znaną jako La strada statale 48 delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße). W pobliżu przełęczy, na wysokości 1534 m, leży małe jezioro alpejskie Lago di Carezza (nazwa niem: Karersee), znane z pięknego głęboko zielonego koloru wody oraz spektakularnego widoku na pobliskie grupy górskie, Latemar i Catinaccio / Rosengarten .


PASSO DI COSTALUNGA / KARERPASS
(1752 m)
fot. PL

Przełęcz Costalunga nie leży szczególnie wysoko i podjazd na nią nie jest trudny, jednak z uwagi na jej położenie, między doliną Adygi a słynnymi dolomickimi przełęczami takimi jak Passo Pordoi (2239 m), Passo Sella (2240 m), Passo Gardena (2121 m) czy Passo Rolle (1989 m), znalazła się kilkakrotnie na trasie słynnego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.

PASSO DI COSTALUNGA / KARERPASS
(1752 m)
widok na szczyty od lewej: Cima Sforcella (2810 m), Roda di Vael (2806 m), Masare' (2727 m)
fot. PL

Przełęcz Costalunga może być dobrym punktem wyjścia do pieszych wycieczek lub wypraw górskich w grupach Latemar i Catinaccio . W zimie w rejonie przełęczy działa ośrodek narciarski Carezza-Karersee-Rosengarten, położony na wysokości 1620-2337 m, z trasami o łącznej długości prawie 70 km (o różnym stopniu trudności) i parudziesięcioma wyciągami.

PASSO DI COSTALUNGA / KARERPASS
(1752 m)
fot. PL

PASSO DI COSTALUNGA / KARERPASS
(1752 m)
fot. PL