Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo Pordoi

Włochy, Wenecja Euganejska / Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na granicy prowincji Trydent (w regionie Trentino-Alto Adige / Südtirol) i Belluno (w regionie Veneto), na wysokości 2239 m n.p.m., między grupą Sella na północy a grupą Marmolady na południu, 48,5 km na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzo . Przez przełęcz przebiega droga oznaczona w prowincji Belluno jako SR48, natomiast w prowincji Trydent - SS48. Z Arabby w prowincji Belluno jest do przełęczy ok. 8,5 km, natomiast z Canazei w Trydencie - nieco ponad 13 km (➤ mapka)(➤ mapka).

PASSO PORDOI
(2239 m)
fot. PL
Passo Pordoi jest jedną z najważniejszych przełęczy komunikacyjnych w Dolomitach. Przez przełęcz przebiega słynna droga SR48 - Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße prowadząca na wschód do Arabby , skąd można albo jechać dalej przez przełęcz Passo Falzarego (2105 m) do Cortiny d'Ampezzo , albo jechać na północ drogą S244 doliną Val Badia do miejscowości La Villa / Stern i dalej do Brunico / Bruneck , albo wreszcie, jadąc w stronę przełęczy Falzarego, skręcić w punkcie oznaczonym markerem w drogę SR203 prowadzącą ogólnie na południe doliną Val Cordevole, w stronę Alleghe i Agordo .

PASSO PORDOI
parking na przełęczy
widok w kierunku południowo-zachodnim
fot. PL
Jeśli się natomiast pojedzie z przełęczy Passo Pordoi na zachód, to Grande Strada delle Dolomiti doprowadzi do punktu oznaczonego markerem . Droga SS48 skręca w tym miejscu w lewo (ostry zakręt) na południe w stronę Canazei , skąd dalej można jechać przez Vigo di Fassa do Bolzano lub przez Vigo di Fassa i Predazzo do Trydentu ; natomiast w prawo odchodzi droga SS242 w kierunku przełęczy Passo Sella (2240 m), Ortisei / Sankt Ulrich w dolinie Val Gardena i oznaczonego markerem wjazdu Chiusa / Klausen na autostradę A22, prowadzącą na południe do Bolzano i Trydentu, a na północ w kierunku przełęczy Brenner na granicy z Austrią (➤ mapka)(➤ mapka).Przełęcz leży w bezpośrednim sąsiedztwie grupy Sella, z najwyższym szczytem Piz Boè (3152 m n.p.m.). Z przełęczy można się dostać koleją linową na najbardziej na wysokość 2950 m, na najbardziej na południe wysuniętą ostrogę grupy Sella, Sass Pordoi (2950 m), z widoczną na zdjęciu obok górną stacją kolei (dalej na prawo można dostrzec przełęcz Forcella Pordoi (2849 m), Sass Forcia di Mezzo (2917 m) i Punta de Joel (2948 m).

PASSO PORDOI
(2239 m)
widok na szczyt Sass Pordoi (2950 m)
fot. PL
Inne ważniejsze grupy górskie w pobliżu przełęczy - to na południu masyw Marmolady , najwyższego szczytu Dolomitów, a na północny zachód od przełęczy - grupa Sassolungo , z najwyższym szczytem o wysokości 3181 m. Zamieszczone zdjęcie przedstawia widok z przełęczy Passo Pordoi w kierunku zachodnim na wierzchołki, od lewej: Col Rodella (2484 m), Sasso Piatto (2969 m), Punta Grohmann (3114 m), Cinque Dita (2998 m) Spallone del Sassolungo (3081 m) i częściowo schowany za zboczem na pierwszym planie - główny szczyt Sassolungo (3181 m).

PASSO PORDOI
szczyty widoczne od lewej Denti di Terrarossa (2551 m), Col Rodella (2484 m), Sasso Piatto (2969 m), Punta Grohmann (3114 m), Cinque Dita (2998 m) i Spallone del Sassolungo (3081 m)
fot. PL
W sezonie letnim w rejonie przełęczy uprawiać można wspinaczkę lub turystykę pieszą (najwyższy szczyt grupy, Piz Boè, jest zresztą jednym z łatwiej dostępnych trzytysięczników, zwłaszcza jeśli korzysta się z kolei linowej na Sass Pordoi).

PASSO PORDOI
(2239 m)
widok z drogi SR48 prowdzącej na przełęcz z miejscowości Arabba
po lewej szczyt Sass Becé (2534 m)
fot. PL
Passo Pordoi może być interesującym celem dla miłośników kolarstwa. Przełęcz wielokrotnie znajdowała się na trasie słynnego wyścigu dla profesjoonalistów, Giro d'Italia (będąc na przełęczy warto zwrócić uwagę na stojący tu pomnik legendarnego kolarza włoskiego Fausto Coppiego, dwukrotnego zwycięzcy Tour de France i pięciokrotnego zwycięzcy Giro d'Italia). Przełęcz jest też zawsze na trasie klasycznego, rozgrywanego corocznie jednodniowego wyścigu zwanego Maratona des Dolomites (Maratona dles Dolomites w języku ladyńskim), przez siedem słynnych dolomickich przełęczy. W sezonie letnim jest też licznie odwiedzana przez amatorów.

PASSO PORDOI
(2239 m)
pomnik słynnego włoskiego kolarza Fausto Coppiego
fot. PL
W zimie przełęcz co najmniej równie licznie odwiedzają narciarze: Passo Pordoi leży w centrum ogromnych terenów narciarskich, z setkami stoków o różnej skali trudności i niezwykle rozbudowaną siecią wyciągów różnego typu, tworząc, jako jedna z czterech przełęczy dolomickich - pozostałe trzy to Passo Campolongo (1875 m), Passo Gardena (2136 m) i Passo Sella (2240 m), część słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda.


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w pobliżu Passo Pordoi, w miejscu oznaczonym na zamieszczonej wyżej mapce wyżej markerem , na wysokogórskiej łące, znajduje się mauzoleum - cmentarz żołnierzy austriackich (dokładniej - służących w armii Austro-Węgier) i niemieckich poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej; prawie do samego mauzoleum można dojechać samochodem.

Galeria zdjęć

PASSO PORDOI
(2239 m)
widok w kierunku zachodnim
od lewej szczyty: Col Rodella (2484 m), masyw Sassolungo w skład którego wchodzą Sasso Piatto (2969 m), Punta Grohmann (3126 m), Cinque Dita (2998 m), Spallone del Sassolungo (3081 m), Sassolungo (3181 m), grupa Sella w skład której wchodzą Torri del Sella (2696 m), Piz Ciavazes (2831 m)
fot. PL
PASSO PORDOI
(2239 m)
fot. AL
PASSO PORDOI
(2239 m)
widok w kierunku południowo-zachodnim
fot. PL
PASSO PORDOI
(2239 m)
fot. PL