Galeria zdjęć
Salardú było jedną z kilku miejscowości położonych w dolinie Vall d'Aran, których mieszkańcy zauważyli, że można wykorzystać potencjał turystyczny terenów położonych w pobliżu głównej grani Pirenejów, ale po jej północnej stronie (co zapewniało w zimie dobre warunki śniegowe), a zarazem ukształtowanych (jeśli chodzi o rozległość i nachylenie zboczy, z różnicami wysokości przekraczającymi 1000 m) w sposób umożliwiający budowę odpowiedniej infrastruktury narciarskiej. Początkowo ośrodek, znany jako Baqueira-Beret, obejmował dwa sektory, Baqueira na wysokości 1500 m i Beret na wysokości 1850 m; poźniej dołączony został sektora Bonaigua, wokół przełęczy Port de la Bonaigua (2072 m n.p.m.), po jej obu stronach, północnej, w Val d'Aran, i południowej, w Vall d'Àneu. Tereny narciarskie ośrodka Baqueira-Beret położone są na wysokości od 1500 do 2510 m. Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji prawie 100 tras zjazdowych (łącznie około 150 km) o różnych stopniach trudności, od tras przeznaczonych dla początkujących do tras trudnych; są też możliwości uprawiania narciarstwa pozatrasowego. Bliskość ośrodka Baqueira-Beret położonego zaledwie 4 km na wschód, a zarazem nieco niższe ceny noclegów i innych usług, stanowią bodaj główny czynnik decydujący o atrakcyjności Salardú jako destynacji turystycznej w sezonie zimowym; w lecie miejscowość może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej doliny Vall d'Aran, a także położonego niedaleko jedynego w Katalonii parku narodowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (➤ mapka)(➤ mapka).
W samej miejscowości największą atrakcją jest romański kościół św. Andrzeja (Sant Andreu), stojący w miejscu, gdzie niegdyś istniała twierdza (zbudowana ze względu na strategiczne znaczenie Salardú jako miejscowości położonej na jednej z nielicznych dróg pozwalających dotrzeć z południa, przez przełęcz Port de la Bonaigua, do Vall d'Aran).
Warto zwrócić uwagę na portal kościoła (od strony południowej), ośmiokątną dzwonnicę z XV wieku, XIII-wieczną drewnianą polichromowaną rzeźbę Chrystusa (Majestat) (będącą doskonałym przykładem katalońskiej rzeźby romańskiej) i XV-wieczne, niedawno odrestaurowane freski (o kościele św. Andrzeja w Salardú, zob. ➤ ca.wikipedia.org/wiki/Sant_Andreu_de_Salardú.
Interesujące romańskie kościoły można zobaczyć też w pobliskich wioskach: Unha (Santa Eulàlia d'Unha, z XII wieku, Bagergue (Sant Feliu de Bagergue, z XIII wieku) i Tredòs (Santa Maria de Cap d'Aran, z XII wieku).