Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Umbrailpass (2501 m)

Szwajcaria, Gryzonia / Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Umbrailpass (nazwa włoska: Giogo di Santa Maria, nazwa retoromańska: Pass da l'Umbrail) - to alpejska przełęcz drogowa położona na wysokości 2501 m w Alpach Retyckich, na granicy Szwajcarii i Włoch.

UMBRAILPASS
(2501 m)
fot. PL
Przełęcz Umbrail leży na drodze, która odgałęzia się od włoskiej drogi SS38, prowadzącej z Bormio na przełęcz Stelvio (2758 m) , i biegnie na północ, przekraczając po paruset metrach granicę włosko-szwajcarską i doprowadzając po kilkunastu kilometrach do miejscowości Santa Maria Val Müstair w dolinie Val Müstair w Gryzonii.

Tabliczka na przełęczy podaje, że wysokość, na której leży Umbrailpass, wynosi 2503 m n.p.m., nowsze pomiary wskazują jednak, że właściwą liczbą jest 2501 m n.p.m. Nazwa przełęczy pochodzi od nazwy wznoszącego się w jej pobliżu szczytu Piz Umbrail (3033 m).

Droga przez przełęcz (otwarta w miesiącach letnich) została wybudowana w początkach XX wieku. Jeśli jest otwarta, stanowi najszybsze i najbardziej naturalne połączenie między górną Valtelliną a górnymi partiami doliny Val Venosta / Visnschgau (Alta Val Venosta / Obervinschgau).


UMBRAILPASS
(2503 m)
widok w kierunku północnym
fot. PL
UMBRAILPASS
(2503 m)
widok w kierunku południowym
fot. PL