Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Visp / Viège

Szwajcaria, Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące niewiele ponad 7,700 mieszkańców miasto i gmina w Szwajcarii. Stolica dystryktu Visp w kantonie Wallis / Valais.

Visp leży na wysokości 658 m n.p.m., w dolinie Rodanu, między Sionem a Brig / Brigue, w miejscu, gdzie od doliny Rodanu odgałęzia się biegnąca na południe dolina Vispertal, dzieląca się w pobliżu miejscowości Stalden na dwie odnogi: odnogę zachodnią, Mattertal , i wschodnią, Saastal , oddzielone masywem Mischabel z najwyższym szczytem noszącym nazwę Dom , wznoszącym się na wysokość 4545 m n.p.m.

Turystyczne znaczenie Visp związane jest przede wszystkim z tym, że miasto jest bramą, przez którą turyści docierają do obu wspomnianych przed chwilą odnóg doliny Vispertal. Pierwsza, dolina Mattertal, otoczona kilkudziesięcioma szczytami o wysokości przekraczającej 4000 m, biegnie w kierunku kotliny Zermatt , słynnej miejscowości turystycznej leżącej u stóp Matterhornu (4478 m) i centralnej grupy masywu Monte Rosa (markerem oznaczony jest najwyższy szczyt masywu, Dufourspitze, wznoszący się na wysokość 4634 m n.p.m.). Druga, dolina Saastal, prowadzi ku kilku miejscowościom (w tym Saas Fee ) mniej znanych niż Zermatt, ale, podobnie jak Zermatt, w zimie tłumnie odwiedzanych przez narciarzy i snowboardzistów, zaś w lecie będących punktami początkowymi poważnych wypraw górskich.