Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Arties

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielka, licząca mniej niż 500 stałych mieszkańców (ale dysponująca rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną dla gości, a także terenami sportowymi) wieś w Hiszpanii, położona na wysokości 1144 m n.p.m. w Pirenejach, u zbiegu rzek Garonny i Valarties, w prowincji Lleida, w dolinie Val d'Aran, 310 km na północny zachód od Barcelony , stolicy Katalonii, 122 km na północ od Lleidy 7 km na wschód od miejscowości Vielha , stolicy Val d'Aran (➤ mapka)(➤ mapka). Głównymi zabytkami w samej wsi są dwa romańskie kościoły.

ARTIES
droga C-28
fot. PL
Arties, obok m.in. Salardú, było jedną z kilku miejscowości położonych w dolinie Val d'Aran, których mieszkańcy zauważyli, że można wykorzystać potencjał turystyczny terenów położonych w pobliżu głównej grani Pirenejów, ale po jej północnej stronie (co zapewniało w zimie dobre warunki śniegowe), a zarazem ukształtowanych (jeśli chodzi o rozległość i nachylenie zboczy, z różnicami wysokości przekraczającymi 1000 m) w sposób umożliwiający budowę odpowiedniej infrastruktury narciarskiej. Początkowo ośrodek, znany jako Baqueira-Beret, obejmował dwa sektory, Baqueira na wysokości 1500 m i Beret na wysokości 1850 m; poźniej dołączony został sektora Bonaigua, wokół przełęczy Port de la Bonaigua (2072 m n.p.m.), po jej obu stronach, północnej, w Val d'Aran, i południowej, w Vall d'Àneu. Bliskość ośrodka Baqueira-Beret położonego zaledwie 4 km na wschód, a zarazem nieco niższe ceny noclegów i innych usług, stanowią bodaj główny czynnik decydujący o atrakcyjności Arties jako destynacji turystycznej w sezonie zimowym; w lecie miejscowość może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej doliny Val d'Aran, a także położonego niedaleko jedynego w Katalonii parku narodowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (➤ mapka)(➤ mapka).


W samej miejscowości głównymi zabytkami są dwa kościoły romańskie: romański trzynawowy ufortyfikowany kościół templariuszy Santa Maria d'Arties z XII-XIII wieku (dziś kościół parafialny), z zachowaną kamienną chrzcielnicą, freskami oraz niewielki, pochodzący z XIII wieku, pierwotnie romański, poźniej przebudowany w stylu gotyckim kościół Sant Joan d'Arties , dziś mieszczący muzeum regionalne.

Kościół Sant Joan stoi tuż przy drodze C-28, po lewej stronie (jeśli jedzie się z zachodu na wschód). Chcąc dojechać do kościoła Santa Maria, należy, jeśli jedzie się od zachodu, na dużym rondzie oznaczonym markerem , zaraz za tabliczką oznaczającą wjazd do Arties, zjechać z drogi C-28 w prawo, w kierunku centrum miejscowości.