Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Biberwier

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (nieco ponad 600 mieszkańców) położona w powiecie Reutte, w Tyrolu w Austrii, 76 km na północny zachód od Innsbrucka , 22,5 km na południowy wschód od miejscowości Reutte , 27,5 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen w Niemczech (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek turystyczny.

BIBERWIER
widok z drogi nr 187 z Lermoss do Erhwaldu
fot. PL

Miejscowość Biberwier leży na wysokości 989 m n.p.m. na południowych obrzeżach kotliny, której dużą część zajmuje częściowo osuszone torfowisko Lermooser Moos; dwie inne miejscowości położone na obrzeżach tej kotliny to Ehrwald i Lermoos . Kotlina jest otoczona przez pasmo górskie Wetterstein (Wettersteingebirge) z dominującym masywem Zugspitze (2962 m) na północnym wschodzie, łańcuchem Mieminger Gebirge od południowego wschodu (z najwyższym szczytem Hochplattig , wznoszącym się na wysokość 2768 m, oraz położonym na północno-zachodnim skraju łańcucha charakterystycznym masywem Sonnenspitze, wysokim na 2417 m ), Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) na południowym zachodzie (z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 3036 m szczytem Parseierspitze oraz położonym na wschodnim krańcu tego pasma masywem Grubigstein , wysokim na 2233 m), wreszcie łańcuch znany jako Ammergau Alpen (z wysokim na 2340 m szczytem Daniel na półncnym zachodzie). Przz kotlinę przepływa z południa na północ rzeka Loisach, mająca źródła mająca swe źródła w pobliżu Biberwier, później, już w Niemczech, przepływająca przez Garmisch-Partenkirchen, następnie przez jezioro Kochelsee i ostatecznie wpadająca do Izary. W pobliżu Biberwier przebiega (tunelem) droga 179, w punkcie oznaczonym markerem łączaca się z drogą 187, na północny wschód prowadzącą do granicy z Niemcami , a następnie jako niemiecka droga 23 w stronę Garmisch-Partenkirchen; na południe, a dalej na południowy zachód droga 179 prowadzi na przełęcz Fernpass (1212 m) i dalej do połączenia z drogami biegnącymi wzdłuż Innu (w tym z autostradą A12).

Głównymi atrakcjami Biberwier są: w zimie niewielki ośrodek narciarski Biberwier-Marienbergbahnen , położony na wysokości 1000-1840 m n.p.m., oferujący 12 km tras o różnym stopniu trudności, w zimie zaś położone na południowy zachód od miejscowości jeziora Blindsee , Mittersee i Weissensee , z możliwością kąpieli. W lecie można też oczywiście uprawiać turystykę pieszą (w tym w rejonie Zugspitze) i rowerową (miejscowość leży na trasie długodystansowego szlaku rowerowego, biegnącego, jako Via Claudia Augusta, wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi o tej samej nazwie).