Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Corvara in Badia

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Corvara in Badia (nazwa ladyńska i niemiecka: Corvara) - to miejscowość i gmina (niecałe 1400 mieszkańców) w północnych Włoszech, położona w Dolomitach, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, 63 km na północny wschód od Bolzano , 36 km na południe od Brunico , 36 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna i stacja narciarska, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Główny ośrodek regionu turystycznego Alta Badia, położonego w górnej części doliny Val Badia.

CORVARA IN BADIA
droga SS244
wjazd do miasta od strony północnej
widok na masyw Piz Boè (3152 m)
fot. PL

"Corvara in Badia" jest oficjalną nazwą miejscowości znanej powszechnie jako Corvara (inna miejscowość o tej samej nazwie leży w prowincji Pescara), położonej na wysokości 1568 m n.p.m.

Corvara leży u stóp masywu Sassongher wznoszącego się na wysokość 2665 m na południowy zachód od miejscowości. W odległości niecałych 6 km (w linii prostej) na połudnowy zachód od Corvary znajduje się masyw Piz Boè (3152 m), najwyższy w masywie Sella. Markerem leży miejscowość La Villa / Stern, gdzie od drogi SS244 prowadzącej z miejscowości Castelbadia w dolinie Val Pusteria przez Corvarę do Arabby położonej przy jednej z najważniejszych dróg dolomickich (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße) - SR48, odgałęzia się droga SP37 biegnąca przez przełęcz Passo Valparola (2192 m) na przełęcz Passo Falzarego (2105 m). Na zachód prowadzi z Corvary droga SS 243 prowadząca przez przełęcz Passo Gardena (2136 m) do doliny Val Gardena.


CORVARA IN BADIA
droga SS244
widok od strony południowej w kierunku szczytu Sassongher (2665 m)
fot. JP
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku, ale Corvara, podobnie jak położona w pobliżu miejscowość Colfosco , należąca do gminy Corvara, stała się szerzej znana dopiero w XIX wieku, gdy do regionu Alta Badia zaczęli docierać pierwsi turyści. Pod koniec lat 40. XX wieku zaczęto budować w regionie infrastrukturę narciarską oraz intensywnie rozbudowywać bazę noclegową i gastronomiczną, przekształcając okolice Corvary w całoroczny region turystyczny zdolny do obsługi turystyki masowej.

Corvara należy do regionu narciarskiego Alta Badia, położonego na wysokości 1324-2778 m n.p.m., oferującego ok. 130 km tras i odpowiednią infrastrukturę narciarską; dolne stacje kilku wyciągów znajdują się w pobliżu centrum Corvary. W lecie miejscowość może być dobrym punktem wyjścia dla wspinaczy oraz osób uprawiających turystykę pieszą i rowerową; popularne są tu też lotniarstwo i paralotniarstwo.

CORVARA IN BADIA
widok od strony południowej z drogi SS244 prowadzącej przez przełęcz drogową Passo Campolongo (1875 m) do miejscowości Arabba
od lewej szczyty: Col Toronn (2655 m), Sass da Ciampac (2672 m) i Sassongher (2665 m)
fot. JP


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Corvara jest jedną z kilkunastu miejscowości zaliczanych do Ladinii - rejonu zamieszkałego przez Ladynów, rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego (ponad 90% mieszkańców Corvary deklaruje, że język ladyński jest ich językiem ojczystym); zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".
  • Warto też wiedzieć, że Corvara jest miejscowością, gdzie znajduje się meta tradycyjnego, rozgrywanego corocznie jednodniowego wyścigu kolarskiego znanego jako Maratona delle Dolomiti (nazwa ladyńska: Maratona dles Dolomites). Dla miłośników kolarstwa interesująca może być informacja, że Corvara znalazła się też kilkakrotnie na trasie słynnego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.
Galeria zdjęć

CORVARA IN BADIA
skrzyżowanie drogi SS243 i drogi SS244
fot. JP
CORVARA IN BADIA
widok na miasto ze szczytu Gran Cir (2592 m)
fot. PL
CORVARA IN BADIA
droga SS243
wjazd do miasta od strony zachodniej
fot. JP
CORVARA IN BADIA
skrzyżowanie dróg SS243 i SS244
fot. PL