Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo Campolongo (1875 m)

Włochy, Trydent-Górna Adyga / Wenecja Euganejska (➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na wysokości 1875 m n.p.m., na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, niecałe 70 km na wschód od Bolzano , nieco ponad 40 km na zachód od Cortina d'Ampezzo (➤ mapka)(➤ mapka).

PASSO CAMPOLONGO
(1875 m)
droga SS244
widok w kierunku południowym
fot. JP

Passo Campolongo (nazwa niemiecka: Campolongo-Pass, nazwa ladyńska: Ju de Ćiaulunch) leży bezpośrednio na wschód od grupy Sella, z najwyższym w tej grupie masywem masyw Piz Boè (3152 m). Przez przełęcz przebiega droga SS244 łącząca miejscowości Corvara in Badia w górnej części doliny Val Badia oraz Arabba w górnej części doliny Val Cordevole.

Przełęcz ma duże znaczenie komunikacyjne, a także turystyczne. W zimie, podobnie jak przełęcze Passo Pordoi (2239 m), Passo Sella (2240 m), i Passo Gardena (2136 m), jest elementem słynnej trasy narciarskiej Sellaronda biegnącej wokół grupy Sella. W lecie może być punktem wyjścia wycieczek pieszych, w tym na wspomniany szczyt Piz Boè. Przełęcz jest też jednym z najpopularniejszych w Dolomitach celów wycieczek rowerowych (jadąc z Corvary trzeba pokonać ok 5 km o średnim nachyleniu 5% i maksymalnym nachyleniu 9%, jadąc z Arabby - także ok. 5 km o średnim nachyleniu 6% i maksymalnym nachyleniu 10%). Jest pierwszą z siedmiu przełęczy położonych na trasie tradycyjnego, rozgrywanego corocznie jednodniowego wyścigu kolarskiego znanego jako Maratona delle Dolomiti (nazwa ladyńska: Maratona dles Dolomites). Przełęcz była też wielokrotnie jedną z przełęczy położonych na trasie słynnego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.


PASSO CAMPOLONGO
(1875 m)
droga SS244
widok w kierunku północnym
fot. JP

PASSO CAMPOLONGO
(1875 m)
droga SS244
widok w kierunku południowym
fot. JP