Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Gruppo del Sassolungo

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Gruppo del Sassolungo (nazwa niemiecka: Langkofelgruppe) - to grupa górska w Dolomitach położona między dolinami Val Gardena na północy i Val di Fassa na południu. Najwyższym szczytem grupy jest masyw Sassolungo (3181 m). Cała grupa jest historycznie ważnym terenem wspinaczkowym, a także popularnym rejonem turystycznym.

SASSOLUNGO
(3181 m)
widok z drogi SS242
fot. JP

Grupa Sassolungo jest najmniejszą pod względem powierzchni grupą górską w Dolomitach. Leży po południowej stronie doliny Val Gardena , zaś na północ od górnego odcinka doliny Val di Fassa i doliny bocznej doliny Val di Fassa, znanej jako Val Duron . Najważniejszymi miejscowościami w dolinie Val Gardena w pobliżu grupy Sassolungo są: Santa Cristina Valgardena (nazwa niemiecka: St. Christina in Gröden, nazwa ladyńska: Santa Cristina Gherdëina), Selva di Val Gardena (nazwa niemiecka: Wolkenstein in Gröden, nazwa ladyńska: Sëlva) i Plan de Gralba , miejscowość położona w pobliżu skrzyżowania dróg SS242 i SS243. Najważniejszymi miejscowościami w dolinie Val di Fassa są: Canazei i Campitello di Fassa . Markerem oznaczona jest przełęcz Passo Sella (2240 m), oddzielająca grupę Sassolungo od grupy Sella, z najwyższym szczytem Piz Boè (3152 m). Najbliższą grupą górską na południowy zachód od Sassolungo jest grupa Catinaccio / Rosengarten, z najwyższym szczytem Catinaccio d'Antermoia (nazwa niemiecka: Kesselkogel) (3004 m).

Grupa Sassolungo, o charakterystycznym kształcie podkowy, otwartej na północny zachód, jest ważnym historycznie terenem wspinaczkowym, który, poczynając od pierwszych dekad XX wieku, był sceną wielu wybitnych osiągnięć w historii alpinizmu. Najwyższym szczytem grupy jest masyw Sassolungo (3181 m), którego północna ściana, o wysokości przekraczającej 1000 m, jedną z legendarnych ścian alpejskich. Do innych ważniejszych szczytów grupy należą: Punta delle Cinque Dita / Fünffingerspitze (2918 m), Punta Grohmann / Grohmannspitze (3126 m), szczyt zwany także Sasso Levante, oraz Sassopiatto / Plattkofel (2964 m), jedyny szczyt grupy dostępny turystycznie.

PUNTA GROHMANN
(3126 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Pordoi (2239 m)
fot. PL

Markerem oznaczona jest wąska przełęcz Forcella del Sassolungo / Langkofelscharte (2681 m), w pobliżu której na wysokości 2685 m stoi schronisko - Rifugio Toni Demetz / Toni-Demetz-Hütte; na przełęcz można wejść w ciągu ok. 1,5 godz. z Passo Sella lub wjechać kolejką linową. Na przełęcz można też bez trudności wejść od strony oznaczonego markerem schroniska Rifugio Vicenza (2256 m). Większość turystów pokonuje trasę między Passo Sella a Rifugio Vicenza zaczynając wycieczkę na Passo Sella i korzystając z kolejki; jeśli nie chce się korzystać z kolejki, lepiej jest iść w przeciwnym kierunku, od schroniska Vicenza (ponieważ podejście na Forcella del Sassolungo z Passo Sella jest bardzo męczące).

GRUPPO DEL SASSOLUNGO
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m)
od lewej: Punta Grohmann (3126 m), Punta delle Cinque Dita (2998 m), Spallone del Sassolungo (3081 m), Sassolungo (3181 m)
fot. JP
Do schroniska Vicenza można też dojść łatwo z Santa Cristina Valgardena (korzystając ewentualnie z wyciągów, najpierw na Monte Pana do punktu oznaczonego markerem ,a następnie na Mont de Sëura .

Inną popularną wycieczką turystyczną jest obejście całej grupy Sassolungo: zaczynając wycieczkę na przełęczy Sella można np. pójść do schroniska Rifugio Emilio Comici / Emilio-Comici-Hütte (2153 m), następnie, obchodząc masyw Sassolungo od północy, do Rifugio Vincenza, skąd, obchodząc od północy masyw Sassopiato, do Rifugio Sasso Piatto / Plattkofelhütte (2300 m), by wreszcie stąd, mijając po drodze jeszcze jedno schronisko, Rifugio Pertini , wrócić na przełęcz Sella.

Na wspomniany wyżej jedyny turystycznie dostępny szczyt, Sassopiatto, można wejść łatwo w ciągu ok. 2 godz. zboczem południowo-zachodnim, od schroniska Sasso Piatto. Istnieje znacznie ciekawsza droga na jeden z wierzchołków Sassopiatto, ferratą ze schroniska Vicenza (ferrata nosi nazwę "Oskar Schuster Steig"), jest to jednak droga, którą można polecić tylko bardzo doświadczonym i odpowiednio wyposażonym turystom.

Zimą w rejonie grupy Sassolungo działają dwa znane środki narciarskie. Jednym jest ośrodek Val Gardena, położony na wysokości 1236-2500 m n.p.m., oferujący 175 km tras o różnym stopniu trudności i kilkadziesiąt wyciągów, drugim ośrodek Campitello-Col Rodella-Val di Fassa, położony na wysokości 1440-2485 m n.p.m., oferujący ok. 10 km tras o różnym stopniu trudności i 9 wyciągów; oba ośrodki zapewniają dostęp do do Sella Ronda - szlaku narciarskiego prowadzącego przez cztery ważne przełęcze Dolomitów: Passo Pordoi (2239 m), Passo Campolongo (1875 m), Passo Gardena (2136 m) i Passo Sella oraz położonych wokół tych przełęczy terenów narciarskich (łącznie ok. 450 km tras).

SASSOLUNGO
(3181 m)
widok ze szczytu Gran Cir (2592 m)
fot. PL