Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Julierpass (Szwajcaria)

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz drogowa w Alpach, położona na wysokości 2284 m n.p.m. w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 72 km na południowy wschód od Churu , stolicy kantonu, 8 km na zachód od Silvaplany , 8 km na wschód od Bivio (➤ mapka)(➤ mapka).Dojazd drogą 3.

JULIERPASS
(2284 m)
widok z przełęczy w kierunku wschodnim na szczyt Piz Albana (3099 m)
droga nr 3 prowadzi do miejscowości Silvaplana
fot. PL
Julierpass (po włosku Passo del Giulia, w języku retoromańskim Pass dal Güglia) leży między masywami Piz Lagrev (3165 m) i Piz Julier (3380 m) w paśmie Albula w Alpach Retyckich i łączy dolinę Oberhalbstein (Val Sursette, Surses) z Górną Engadyną. Przez przełęcz prowadzi otwarta cały rok droga 3 - od strony doliny Oberhalbstein najbliższą miejscowością jest Bivio, od strony Engadyny - Silvaplana. Przez przełęcz przebiega dział wodny między zlewniskiem Morza Północnego (Ren) a zlewiskiem Morza Czarnego (Dunaj); z położonego pod samą przełęczą jeiora Lej da Güglia wypływa lewy dopływ Innu, Ova dal Vallun, wpadający do jeziora Silvaplanersee , zaś w miejscu oznaczonym markerem ma swe źródła rzeka Julia (Giulia, Güglia), należąca do dorzecza Renu.

Przejście przez przełecz znane było już w Starożytności, o czym świadczą m.in. zachowane pozostałości kolumn ze świątyni rzymskiej. Wiadomo, że już w czasach rzymskich prowadziła tędy droga jezdna (zachowały się ślady kolein) i że miała ona wówczas nawet większe znaczenie niż przebiegająca niedaleko droga przez przełęcz Septimerpass , prowadząca z Bivio wprost na południe do miejscowości Casaccia w dolinie Val Bregaglia. W Średniowieczu większe znaczenie - jako transalpejski szlak handlowy z doliny Oberhalbstein do doliny Val Bregaglia i dalej do włoskiej Chiavenny - miała droga przez Septimerpass. Później jednak ta ostatnia droga straciła na znaczeniu, a w końcu, w XIX wieku, została jako przejście drogowe zastąpiona okrężnym szlakiem przez przełęcz Julierpass do Silvaplany, a stąd przez przełęcz Malojapass (1815 m) ; samo zaś przejście przez Juliepass stało się jednym z głównych szlaków prowadzacych z Churu do Górnej Engadyny.

JULIERPASS
(2284 m)
widok z przełęczy w kierunku południowym na szczyt Piz da las Coluonnas (2961 m)
fot. PL
Istniejąca dziś droga powstała w latach 20. XIX wieku; poźniej była kilkakrotnie przebudowana i modernizowana (m.in. w połowie XX wieku z związku z budową zapory tworzącej zbiornik zwany Lai da Marmorera , na północ od Bivio, a także w 2009 roku). Jak wspomniano, z Churu jest do przełęczy 72 km. Pierwszy odcinek prowadzi do Tiefencastel . Dalej droga 3 biegnie wzdłuż rzeki Julia w górę doliny, do położonej na wysokości 1207 m n.p.m. miejscowości Savognin , centrum administracyjnego gminy Surses. Stąd droga biegnie dalej na południe, wzdłuż wschodniego brzego wspomnianego zbiornika Marmorera, położonego na wysokości 1680 m.n.p.m., i następnie do Bivio, gdzie skręca na wschód i gdzie zaczyna się właściwy podjazd na przełęcz - na dystansie 8 km trzeba tu pokonać różnicę wysokości wynoszącą 605 m (po czym następuje długi także na 8 km zjazd do Silvaplany o deniwelacji 469 m) (➤ mapka)(➤ mapka).

Przełęcz Julierpass jest punktem początkowym słynnego szlaku turystycznego znanego jako Bündner Hauteroute (na który w lecie można się wybrać pieszo, w zimie na nartach) prowadzącego aż do przełęczy Flüela (Flüelapass); leży też na trasie innych szlaków turystycznych.

JULIERPASS
(2284 m)
potok Ova dal Vallun
fot. PL


Galeria zdjęć

JULIERPASS
(2284 m)
widok z okolic miejscowości Bivio w kierunku wschodnim, droga nr 3 na prowadząca na przełęcz
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
jezioro Lej Da Güglia
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
widok z okolic miejscowości Bivio w kierunku zachodnim, droga nr 3 na prowadząca do Bivio
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
widok z przełęczy w kierunku wschodnim na szczyt Piz Albana (3099 m) i Piz Surlej (3188 m)
droga nr 3 prowadzi do miejscowości Silvaplana
fot. PL

JULIERPASS
(2284 m)
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
potok Ova dal Vallun
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
jezioro Lej Da Güglia
fot. PL
JULIERPASS
(2284 m)
potok Ova dal Vallun
fot. PL