Do końca 2009 roku Stampa była siedzibą osobnej gminy, składającej się z dwóch nie połączonych ze sobą obszarów. Mniejszy z nich obejmował samą Stampę i kilka sąsiadujących z nią miejscowości, w tym miejscowość Coltura na zachód od Stampy, gdzie stoi m.in. zabytkowa budowla znana jako Palazzo Castelmur, a także, na wschód od Stampy, Borgonovo , z zabytkowym kościołem San Giorgio i przykościelnym cmentarzem, na którym są pochowani m.in. trzej przedstawiciele wspomnianej wyżej słynnej artystycznej rodziny Giacomettich, Givanni Giacometti (1868-1933), jeden z jego synów, Alberto (1901-1966) i kuzyn, Augusto (1877-1947) - zob. Borgonovo). Drugą, znacznie większą część gminy stanowiły tereny wokół przełęczy Malojapass i miejscowości Maloja, sięgające na wschód od przełęczy brzegów zachodniej części Jeziora Silsersee (zob. Stampa-Maloja). Od 1 stycznia 2010 Stampa jest jedną z miejscowości utworzonej wówczas nowej gminy Bregaglia (powstałej z połączenia dawnych gmin Vicosoprano, Stampa, Bondo, Soglio i Castesegna), ze stolicą w Promontogno.
.
Do wspomnianej wyżej miejscowości Coltura, dawniej należącej do gminy Stampa, można dojechać przejeżdżając na prawy brzeg Mery przez oznaczony markerem zabytkowy most. Głównym zabytkiem jest tu Palazzo Castelmur (budynek znany jest też jako Castello Castelmur), którego część północną zbudował Giovanni Redolfi w 1723 roku, a południową, z charakterystycznymi wieżami w stylu mauretańskim, baron Giovanni de Castelmur w latach 1850-55. Pałac, stanowiący dziś własność gminy Bregaglia, jest wraz z pięknymi ogrodami dostępny w lecie dla zwiedzających; mieści się tu też archiwum.
Markerem jest oznaczony stojący na skraju lasu, na zachód od Coltury, zabytkowy ewangelicki kościół św. Piotra (San Pietro), zbudowany pod koniec pierwszej połowy XVIII wieku na fundamentach kaplicy istniejącej w tym miejscu przed przyjęciem przez mieszkańców Reformacji. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na Il mattino della resurrezione, dzieło Augusta Giacomettiego z 1915 roku.