Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Colico

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina (niecałe 8 tys. mieszkańców) w Lombardii, położone w prowincji Lecco, w pobliżu północnego krańca Jeziora Como , 92 km na północ od Mediolanu(➤ mapka)(➤ mapka), 37 km na północ od Lecco , ok. 70 km na północny wschód od Como , 47 km na zachód od Sondrio i 34 km na południe od Chiavenny (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto dysponuje rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i może być dobrą bazą do zwiedzania regionu Jeziora Como i północnej Lombardii. Dojazd z północy lub z południa drogą SS36, ze wschodu drogą SS38.

COLICO
Piazza Garibaldi
fot. PL
Colico leży w pobliżu północnego krańca Jeziora Como, na jego wschodnim brzegu, na południe od oznaczonego markerem miejsca, gdzie do Jeziora Como wpada rzeka Adda, mająca swe źrodła w Alpach Retyckich i płynąca najpierw mniej więcej równoleżnikowo doliną Valtelina, między masywem Bernina na północy i Alpami Bergamskimi na południu, a w dolnym biegu, po wypłynięciu z Jeziora Como w Lecco, na południowy wschód w stronę Padu, do którego wpada w pobliżu Cremony. Miasto jest ważnym regionalnym węzłem komunikacyjnym: pływają stąd statki do Como i do Lecco, wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Como prowadzi przechodząca przez Colico droga SS36, łącząca przełęcz Passo dello Spluga (Splügenpass) na granicy włosko-szwajcarskiej i Chiavennę z siecią autostrad i dróg w rejonie Mediolanu, a od strony Sondrio doprowadza w pobliże Colico droga SS38; można też do Colico dojechać koleją.


Na południowy wschód od miasta wznosi się góra Monte Legnone (2609 m n.p.m.), najwyższy szczyt prowincji Lecco, należący do pasma Alp Bergamskich. Z kolei na północny wschód od północnego krańca jeziora leży jezioro znane jako Lago di Mezzola , zaś na południe od niego, po zachodniej stronie drogi SS36 - rezerwat, Riserva Naturale Pian di Spagna e Lago di Mezzola , ważne miejsce w prowadzącym tędy korytarzu migracji ptaków wędrownych.

Głównym placem Colico jest Piazza Garibaldi , w dzielnicy Colico Piano; w pobliżu placu znajdują się port jachtowy oraz przystań statków pływających po jeziorze, Navigazione Lago di Como. Dla większości turystów Colico i okolice (z kilkoma kampingami) stanowią przede wszystkim bazę do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (warto wiedzieć, że Colico jest miejscem, gdzie rozgrywany jest włoski etap Pucharu Świata w kitesurfingu). Dla części turystów interesujące mogą być też wycieczki górskie w masywie Monte Legnone; część osób odwiedzających Colico mogą też przyciągać odbywające się tu różnego rodzaju imprezy, choćby wpomniane przed chwilą zawody Pucharu Świata w kitesurfingu, festiwal muzyczny Musica sull'Acqua, lub obchodzone corocznie 16 sierpnia uroczystości ku czci św. Rocha (San Rocco).

COLICO
przystań statków pływających po Jeziorze Como
fot. PL
Za główny zabytek Colico uważa się Abbazia di Piona , należący dziś do cystersów zespół kościelno-klasztorny położony na na półwyspie Olgiasca, z kościołem św. Mikołaja z Bari (San Nicola di Bari) wzniesionym w połowie XII wieku w miejscu oratorium zbudowanego tu już w VII wieku, zabudowaniami klasztornymi z połowy XIII wieku, oraz parkiem. Innym interesującym zabytkiem sakralnym w Colico jest mały romański kościół San Rocco , pierwotnie poświęcony świętym Fabianowi i Sebastianowi, położony na stokach Monte Legnone na wysokości ok. 500 m n.p.m., z pozostałościami interesujących fresków.

Dla osób zainteresowanych militariami atrakcyjne mogą być liczne w okolicach Colico (miasta położonego w uważanym od stuleci za strategicznie ważnie miejscu w pobliżu połączenia dwu wielkich dolin alpejskich) pozostałości fortyfikacji z różnych okresów historycznych, poczynając od Średniowiecza (za najbardziej interesujące uchodzą Forte Fuentes , twierdza zbudowana przez Hiszpanów w pierwszej połowie XVII wieku, oraz Forte Montecchio , fort z okresu pierwszej wojny światowej, z niewielkim muzeum wojskowym - sporo informacji na ten temat można znaleźć na włoskiej stronie Wikipedii poświęconej Colico.

Dzięki swemu położeniu na skrzyżowaniu różnego rodzaju szlaków komunikacyjnych Colico może też być, jak już wspomniano, dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu Jeziora Como i całej północnej Lombardii.


Galeria zdjęć

COLICO
okolice Piazza Garibaldi
fot. PL
COLICO
promenada nadbrzeżna
fot. PL
COLICO
promenada nadbrzeżna, okolice przystani statków pływających po Jeziorze Como
fot. PL
COLICO
promenada nadbrzeżna, Monumento ai Caduti del Mare
fot. PL