Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lugano
Szwajcaria, Ticino (➤ mapka)(➤ mapka)
Lugano is a city (with a population of about 65,000), located in southern Switzerland, in the canton of Ticino river, on Lake Lugano. It is the ninth largest Swiss city, and the largest in Ticino.


Miasto (liczące ok. 65 tys.mieszkańców) w południowej Szwajcarii, we włoskojęzycznym kantonie Ticino, położone nad Jeziorem Lugano, 32 km na południowy zachód od Bellinzony , stolicy kantonu Ticino, 34 km od Como we Włoszech, nieco ponad 80 km od Mediolanu (➤ mapka)(➤ mapka). Lugano jest dziewiątym pod względem liczby mieszkańców miastem Szwajcarii, największym w Ticino. Ważny szwajcarski ośrodek finansowy. Uzdrowisko i ośrodek turystyczny.

LUGANO
fot. PL
Lugano jest dość dużym miastem malowniczo położonym na południe od Alp, nad Jeziorem Lugano , u stóp masywu Monte Brè (925 m) wznoszącego się na wschód od miasta, i masywu Monte San Salvatore (912 m) na południu. Miasto leży w południowej części kantonu Ticino zwanej Sottoceneri (co oznacza: na południe od przełęczy Monte Ceneri ), na południowy wschód od Jeziora Maggiore (położonego w większości na terytorium Włoch) i na północny zachód od Jeziora Como (położonego w całości we Włoszech).

Rejon Jeziora Lugano był zamieszkały już w czasach prehistorycznych. W Starożytności był przez pewien czas pod kontrolą Rzymian. Po upadku cesarstwa Rzymskiego przechodził wielokrotnie z rąk do rąk, by ostatecznie w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w (pierwszej) Konfederacji Szwajcarskiej, rozwijając się w następnych stuleciach jako ważny ośrodek handlowy. W epoce napoleońskiej miasto było przez pewien czas stolicą kantonu w tzw. Republice Helweckiej, by w 1803 roku stać się jednym z miast szwajcarskiego kantonu Ticino. Dziś Lugano jest dziewiątym pod względem liczby mieszkańców miastem Szwajcarii, największym w Ticino, ważym w skali krajowej ośrodkiem finansowym, regionalnym węzłem komunikacyjnym i jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Szwajcarii.

Za główny plac miasta, wokół którego rozciąga się historyczne centrum Lugano, uważany jest plac zwany Piazza della Riforma , przy którym od strony południowej stoi neoklasycystyczny ratusz (Palazzo Civico) z połowy XIX wieku. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi Lugano są: (1) katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale San Lorenzo) - romańsko-gotycka świątynia z renesansową fasadą, o historii sięgającej XI wieku, ukończona w XVI wieku, (2) kościół Santa Maria degli Angioli z przełomu XV i XVI wieku, znany m.in. z renesansowego fresku Passione e Crocefissione z 1529 roku, autorstwa Bernardino Luiniego, oraz (3) XVI-wieczny kościół św. Rocha (Chiesa di San Rocco). Markerem oznaczone jest otwarte w 1975 roku centrum kongresowe (Palazzo dei Congressi), narkerem największy park miejski w Lugano, Parco Ciani, uważany za jeden z najpiękniejszych w Szwajcarii, a markerem - Villa Ciani, zbudowana w XVII wieku, przebudowana w XIX wieku willa mieszcząca Muzeum Sztuk Pięknych z godną uwagi kolekcją malarstwa. Drugim godnym uwagi muzeum w Lugano jest Museo d'Arte della Svizzera Italiana , otwarte w 2015 roku po połączeniu dwóch innych wcześniej działających muzeów (Museo Cantonale d'Arte i Museo d'Arte Moderna). Marker oznacza otwarte na początku XIX wieku kasyno, stanowiące od ponad dwóch stuleci jedną z tradycyjnych atrakcji miasta.

LUGANO
fot. PL
Warto jednak wiedzieć, że jeśli Lugano jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Szwajcarii, to dzieje się tak nie tylko - i może nawet nie przede wszystkim - z uwagi na zabytki i muzea, lecz raczej w związku z walorami klimatycznymi i malowniczym położeniem miasta nad jeziorem, otoczonym górami - dzięki czemu może ono być atrakcyjne zarówno dla osób uprawiających wszelkiego rodzaju sportami wodnymi, jak turystykę pieszą lub rowerową. Markerem oznaczony jest ośrodek rekreacyjny znany jako Lido di Lugano, z piaszczystą plażą, basenami i terenami zielonymi. Poza tym jednak można korzystać z kilkudziesięciu czynnych w Lugano i w okolicach kąpielisk oraz wypożyczalni różnego rodzaju łodzi, albo wybrać się na wycieczkę jednym z pływających po jeziorze statków turystycznych (np. do niezwykle malowniczej miejscowości Gandria , położonej na stromym zboczu bezpośrednio nad jeziorem).

Dwiema bodaj najpopularniejszymi wycieczkami z Lugano są wycieczki na oba wspomniane wyżej szczyty - Monte Brè i Monte San Salvatore ; na każdy z nich można wejść pieszo (choć z uwagi na różnicę wysokości wymaga to dobrej kondycji) albo wjechać kolejką linowo-terenową (dolna stacja kolejki na Monte Brè oznaczona jest markerem , a dolna stacja kolejki na Monte San Salvatore - markerem (w pobliże szczytu Monte Brè można też dojechać samochodem). Bardziej zaawansowaną turystykę pieszą można uprawiać w pobliskich Prealpach Lugańskich, a turystykę rowerową - korzystając z istniejącej w rejonie Lugano jednej z największych w Szwajcarii sieci dobrze przygotowanych tras o łącznej długości ok. 300 km.

Można też wybrać się do Melide , miejscowości położonej 7,5 km na południe od Lugano, by odwiedzić muzeum pod gołym niebem znane jako "Szwajcaria w miniaturze", a także do Morcote (12 km od Lugano), miejscowości uważanej za jedną z najpiękniejszych w Ticino.

więcej informacji w przygotowaniu


Galeria zdjęć

LUGANO
fot. PL
LUGANO
fot. PL
LUGANO
fot. PL
LUGANO
fot. PL