Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dolomity
Włochy

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy masywów górskich, szczytów i wysokich przełeczy Dolomitów, pasma górskiego położonego we Włoszech (w regionach Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska), stanowiącego część Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. Z uwagi na walory krajobrazowe Dolomity zostały w 2009 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3342 m). Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Marmolada ▲ (3343 m)

(3343 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m)
fot. PL
Marmolada (nazwa niemiecka: Marmolata, w języku ladyńskim: Marmolèda) - to wznoszący się na wysokość 3343 m n.p.m. masyw górski położony w Dolomitach, 25 km w linii prostej od Cortiny d'Ampezzo, na granicy regionów Wenecja Euganejska [Veneto] i Trydent-Górna Adyga / [Trentino-Alto Adige / Südtirol] (➤ mapka)(➤ mapka).

Główny wierzchołek masywu, Punta Penia, wznoszący się na 3343 m nad poziomem morza, jest najwyższym szczytem Dolomitów, zdobytym po raz pierwszy w 1864 roku przez Paula Grohmanna. Rejon Marmolady jest jednym z najpopularniejszych w Dolomitach, w lecie atrakcyjnym dla wspinaczy i miłośników turystyki pieszej, w zimie dla narciarzy i snowboardzistów.

więcej informacji


Monte Civetta ▲ (3220 m)

(3220 m)
widok z drogi SP244 prowadzącej z miejscowości Corvara in Badia przez przełęcz drogową Passo Campolongo (1875 m) do Arabby
fot. JP
Monte Civetta (3220 m) - to najwyższy szczyt masywu Civetta położonego w Dolomitach, we włoskiej prowincji Belluno (w regionie Wenecja Euganejska), 30 km (w linii prostej) na północny zachód od Belluno, stolicy prowincji, oraz 20 km na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzo, uważanej za stolicę Dolomitów (➤ mapka)(➤ mapka).

Masyw Civetty jest najbardziej znany ze swej ściany północno-zachodniej, jednej z największych skalnych ścian Dolomitów, wysokiej na 1200 m i szerokiej na 3 km. Ścianą prowadzi wiele trudnych, bardzo trudnych i ekstremalnie trudnych dróg wspinaczkowych. Istnieje możliwość turystycznego wejścia na szczyt, ale istniejące drogi są trudne i dostępne tylko dla najbardziej doświadczonych i odpowiednio wyposażonych turystów, umiejących się posługiwać sprzętem ferratowym, a i to wyłącznie przy dobrej, stabilnej pogodzie (ponieważ masyw Civetty podczas burzy jest terenem wyjątkowo niebezpiecznym).

więcej informacji


Gran Vernel ▲ (3210 m)

GRAN VERNEL
(3205 m)
widok z przełęcz drogowej Passo Sella (2240)
fot. PL
Gran Vernel (3210 m) - to szczyt w Dolomitach, należący do masywu Marmolady, położony na północny zachód od głównego szczytu Marmolada, Punta Penia.(➤ mapka)(➤ mapka)

Szczyt nie jest dostępny turystycznie



Punta Sorapiss ▲ (3205 m)

PUNTA SORAPISS
(3205 m)
widok z nad jeziora Lago di Misurina
fot. PL
Punta Sorapiss (3205 m) - to szczyt w Dolomitach położony we włoskiej prowincji Belluno, na południowy wschód od Cortiny d'Ampezzo (➤ mapka)(➤ mapka). Stanowi najwyższy szczyt grupy górskiej o tej samej nazwie.

Po raz pierwszy na Punta Sorapiss wszedł Paul Grohmann z dwoma przewodnikami (16 września 1864 roku). Turystycznie szczyty masywu nie są dostępne.



Sassolungo ▲ (3181 m)

(3181 m)
widok z drogi SS242
fot. JP
Sassolungo / Sasso Lungo / lad. Sasslonch / niem. Langkofel (3181 m) - co we wszystkich tych językach znaczy Długa Góra – to masyw górski w Dolomitach pomiędzy dolinami Val Gardena i Val di Fassa w pobliżu miejscowości Wolkenstein i Campitello di Fassa (➤ mapka)(➤ mapka).

W skład masywu wchodzą trzy główne foy: Punta Grohmann (3126 m), Punta delle Cinque Dita (2998 m), Spallone del Sassolungo (3081 m) i najwyższy z całej grupy Sassolungo (3181 m).

więcej informacji


Piz Boè ▲ (3152 m)

(3152 m)
widok z drogi SR48
fot. PL
Piz Boè (3152 m) - to najwyższy fo grupy Sella, jednej z głównych grup górskich Dolomitów, położonej na granicy włoskich regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska (➤ mapka)(➤ mapka).

Uchodzi za jeden z najłatwiejszych trzytysięczników Dolomitów i jest dostępny turystycznie kilkoma drogami. Dzięki wysokości i centralnemu położeniu jest doskonałym punktem widokowym.

więcej informacji


Cima Tosa ▲ (3136 m)

CIMA TOSA
(3136 m)
widok ze ścieżki spacerowej prowadzącej z górnej stacji kolejki gondolowej Pradalago na przełęcz drogową Passo Campo Carlo Magno (1682 m)
fot. PL
Cima Tosa (3136 m) - to szczyt w południowej części centralnego masywu Dolomitach Brenta, położony na terenie parku narodowego znanego jako Parco Naturale Adamello Brenta, do niedawna uważany za najwyższy szczyt tej grupy górskiej(➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest dostępny tylko dla alpinistów. Pierwsze wejście: Giuseppe Loss z sześcioma towarzyszami (20 lipca 1865 roku).



Punta Grohmann ▲ (3126 m)

(3126 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Pordoi (2239 m)
fot. PL
Punta Grohmann (nazwa niemiecka: Grohmannspitze)(3126 m) - to wznoszący się na wysokośc 3126 m szczyt położony w Dolomitach w grupie Sassolungo. (➤ mapka)(➤ mapka).

Jest drugim pod względem wysokości, po Sassolungo (3181 m), szczytem tej grupy i popularnym terenem wspinaczkowym (zwłaszcza południowa ściana). Pierwsze wejście miało miejsce w 1880 roku (Michel Innerkofler). Turystycznie szczyt nie jest dostępny.

więcej informacji


Zehnerspitze / Sasso delle Dieci ▲ (3026 m)

ZEHNERSPITZE
(3026 m)
widok ze szczytu Gran Cir (2592 m)
fot. PL
Zehnerspitze / Sasso delle Dieci (3026 m) - to szczyt w Dolomitach, położony w grupie Fanes (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest dostępny turystycznie, ale tylko dla osób doświadczonych i odpowiednio wyposażonych (w partii szczytowej krótka, ale dosyć trudna i eksponowana ferrata).



Sass Rigais ▲ (3025 m)

Sass Rigais (3025 m) - to szczyt położony w Dolomitach, w grupie Odle.

Dla bardzo doświadczonych i dobrze wyposażonych turystów szczyt Sass Rigais jest dostępny (ferrata).



>
Punta delle Cinque Dita ▲ (2998 m)

(2998 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m)
fot. PL
Punta delle Cinque Ditta (2998 m) - to szczyt w Dolomitach, w grupie Sassolungo. (➤ mapka)(➤ mapka)

Turystyczne wejście na szczyt nie jest możliwe.

więcej informacji


Cima Pisciadù ▲ (2985 m)

(2985 m)
widok ze szczytu Gran Cir (2592 m)
fot. PL
Cima Pisciadù (2985 m) - to szczyt w Dolomitach, położony w grupie Sella, w odległości ok. 2,5 km (w linii prostej) na północ od Piz Boè, najwyższego szczytu grupy Sella, ok. 2,5 km na południowy wschód od przełęczy Passo Gardena (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt, wyglądający od północy na trudny do zdobycia, jest stosunkowo łatwo dostępny. Słynie z rozległego i pięknego widoku.

więcej informacji


Sassopiatto ▲ (2969 m)

SASSOPIATTO
(3181 m)
fot. PL
Sassopiatto (2969 m) - to szczyt należący do grupy górskiej Gruppo del Sassolungo, położonej między dolinami Val Gardena na północy i Val di Fassa na południu, z najwyższym szczytem Sassolungo (3181 m) Passo Gardena (➤ mapka)(➤ mapka).

Jest jedynym szczytem grupy Sassolungo dostępnym turystycznie.

więcej informacji


Sass Pordoi ▲ (2950 m)

SASS PORDOI
(2950 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Pordoi (2239 m)
fot. PL
Sass Pordoi (2950 m) - to szczyt w Dolomitach, położony w grupie Sella, w odległości ok. 1,8 km (w linii prostej) na południowy zachód od Piz Boè, najwyższego szczytu grupy Sella, ok. 1,4 km na północny zachód od przełęczy Passo Pordoi (➤ mapka)(➤ mapka).

Jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w Dolomitach, głównie z uwagi na możliwość wjazdu na szczyt kolejką linową z Passo Pordoi.

więcej informacji


Piz Selva ▲ (2941 m)

PIZ SELVA
(2941 m)
widok z drogi SS48 z okolic miejscowości Canazei
szczyt Piz Selva widoczny z prawej, z lewej Piz Ciavazes (2831 m)
fot. JP
Piz Selva (2941 m) - to szczyt w Dolomitach, położony na południowo-zachodnich krańcach płaskowyżu Sella, położony w odległości ok. 3 km (w linii prostej) na północny zachód od Piz Boè, najwyższego szczytu grupy Sella, ok. 2 km ( w linii prostej) na północny wschód od przełęczy Passo Sella, z której można się dostać na wierzchołek bardzo trudną (skądinąd jedną z najstarszych w Dolomitach, pochodzącą z początków XX wieku) ferratą znaną jako Ferrata delle Mesules (nazwa niemiecka: Pößnecker Steig), prowadzącą urwiskiem południowo-zachodniej krawędzi Selli Passo Gardena (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest jednak dostępny także dla turystów, mianowicie drogą, prowadzącą grzbietem ciągnącym się od wierzchołka Piz Selva na północny wschód, od strony schroniska Pisciadù albo od schroniska Boè.

więcej informacji


Sass de Putia / Peitlerkofel ▲ (2875 m)

(2875 m)
widok z przełęczy drogowej Passo delle Erbe / Würzjoch (1987 m)
fot. PL
Sass de Putia / Peitlerkofel (2875 m) - (nazwa niemiecka i ladyńska: Peitlerkofel) leży w parku krajobrazowym Puz Odle (Parco Naturale Puz Odle), na południe od przełęczy Passo delle Erbe (1987 m), łączącej doliny Val di Funes i Val Badia. Dzięki położeniu w pewnym oddaleniu od innych masywów górskich wierzchołek Sass de Putia jest bardzo dobrym punktem widokowym, oferującym rozległą panoramę we wszystkich kierunkach. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Grande Fermeda ▲ (2873 m)

GRANDE FERMEDA
(2873 m)
widok ze szczytu Gran Cir (2592 m)
fot. PL
Grande Fermeda (także Torre Fermeda) - to wznoszący się na wysokość 2873 m szczyt w Dolomitach należący do grupy Odle, położony na południowy zachód od Sass Rigais (➤ mapka)(➤ mapka)

Szczyt nie jest dostępny turystycznie.



Piz Ciavazes ▲ (2831 m)

(2831 m)
widok z drogi SS48
fot. PL
Piz Ciavazes (2831 m) - to szczyt należący do grupy Sella w Dolomitach, położony w pobliżu przełęczy Passo Sella, na południowo-zachodnim krańcu płaskowyżu (➤ mapka)(➤ mapka).

Piz Ciavazes nie jest dostępny turystycznie.

więcej informacji


Croda del Becco / Seekofel ▲ (2810 m)

(2810 m)
widok z nad jeziora Lago di Braies
fot. PL
Croda del Becco / Seekofel (2810 m) - to szczyt położony w Dolomitach, ok. 16 km w linii prostej na północny zachód od Cortiny d'Ampezzo, na granicy regionów Wenecja Euganejska [Veneto] i Trydent-Górna Adyga [Trentino-Alto Adige / Südtirol] (➤ mapka)(➤ mapka).

U stóp Croda del Becco, od strony północnej, leży uchodzące za jedno z piękniejszych w Dolomitach jezioro Lago di Braies (nazwa niemiecka: Pragser Wildsee).

Szczyt Croda del Becco jest stosunkowo łatwo dostępny. Najłatwiejszy i najpopularniejszy wśród turystów szlak zaczyna się przy hotelu stojącym w pobliżu północnego krańca wspomnianego jeziora.

więcej informacji


Croda da Lago ▲ (2715 m)

CRODA DA LAGO
(2665 m)
widok z drogi SP24 prowadzącej z przełęczy drogowej Passo Valparola (2192 m) na przełęcz drogową Passo Falzarego (2105 m)
fot. PL
Croda da Lago (2715 m) - to szczyt w Dolomitach należący do grupy Croda da Lago-Cedera położonej na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzo(➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest dostępny tylko dla wspinaczy. Pierewsze wejście: Michel Innerkofler (18 lipca 1884 roku).



Sassongher ▲ (2665 m)

(2665 m)
widok z drogi SS244 prowadzącej z miejscowości Corvara in Badia przez przełęcz drogową Passo Campolongo (1875 m) do miejscowości Arabba
fot. JP
Sassongher (2665 m) - to szczyt w Dolomitach, należący do grupy Puez, położony w Parku Narodowym Puez-Odle, na północ od miejscowości Corvara in Badia (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt leży na południowo-wschodnim krańcu grupy Puez, nad doliną Alta Badia. Jest turystycznie dostępny.

więcej informacji


Monte Formin / Lastoni di Formin ▲ (2657 m)

MONTE FORMIN
(2657 m)
widok z przełęczy drogowej Passo di Giau (2236 m)
fot. JP
Monte Formin (także Lastoni di Formin) - to osiągający wysokość 2657 m najwyższy szczyt masywu (o charakterze płaskowyżu) należącego do grupy Croda da Lago-Cedera położonej na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzo (➤ mapka)(➤ mapka).

Ściany masywu są terenem wspinaczkowym, ale sam szczyt jest dostępny turystycznie.



Col Toronn ▲ (2655 m)

(2655 m)
widok ze szczytu Gran Cir (2592 m)
w głębi szczyt Piz Cunturines (3064 m)
fot. PL
Col Toronn (2655 m) leży w grupie Puez (niecałe 2 km na północny wschód od przełęczy Passo Gardena) (➤ mapka)(➤ mapka)

Jest znany z ładnego widoku. Szczyt jest turystycznie dostępny, ale w sezonie letnim niezbyt popularny (ścieżka na wierzchołek nie jest oznakowana, a droga niezbyt interesująca); większą popularność Col Toronn ma wśród osób uprawiających ski touring.

więcej informacji


Averau ▲ (2649 m)

(2649 m)
widok z przełęczy drogowej Passo di Valparola (2192 m)
fot. PL
Averau (2649 m) - to szczyt w Dolomitach, najwyższy w grupie Nuvolau, położony między przełęczami Passo Falzarego (2105 m) i Passo di Giau (2236 m) (➤ mapka)(➤ mapka)

Szczyt Averau jest popularnym celem turystycznym, stosunkowo łatwo dostępnym z Rifugio Averau, jednego z najpopularniejszych schronisk w grupie Nuvolau.

więcej informacji


Ra Gusela ▲ (2595 m)

RA GUSELA
(2595 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Giau (2236 m)
w głębi po lewej szczyt Averau (2649 m)
w głębi po prawej szczyt Tofana di Mezzo (3244 m)
fot. JP
Ra Gusela (2595 m) - to szczyt w Dolomitach, położony w grupie Nuvolau, wysunięty najbardziej na południe i najbardziej na wschód w tej grupie (➤ mapka)(➤ mapka).

Południowa i wschodnia strona masywu opadają pionowo w kierunku Passo di Giau, natomiast północna strona opada łagodniej w kierunku Cinque Torri. Szczyt Ra Gusela jest dostępny dla doświadczonych turystów (ferrata).



Gran Cir ▲ (2592 m)

(2592 m)
widok na szczyt z przełęczy Passo Gardena (2136 m)
fot. PL
Gran Cir / Grosse Cirspitze (2592 m) - to szczyt położony w Dolomitach, w regionie Trydent-Górna Adyga. Jest najwyższym szczytem grupy Pizes de Cir, stanowiącej podrupę grupy Puez (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest turystycznie dostępny i jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek górskich w regionie.

więcej informacji


Sass Becé ▲ (2534 m)

SASS BECÉ
(2534 m)
widok z drogi prowadzącej na przełęcz drogową Passo Pordoi (2239 m)
fot. PL
Sass Becé (2534 m) - to szczyt w Dolomitach, należący do pasma Catena di Padòn , tworzącego północny kraniec grupy Marmolada, na południe od Passo Pordoi (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt nie jest dostępny turystycznie.



Croda Negra ▲ (2518 m)

(2518 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Giau (2236 m)
fot. PL
Croda Negra (2518 m) - to najdalej wysunięty na zachód szczyt grupy górskiej Nuvolau w Dolomitach (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest dostępny turystycznie oznakowaną ścieżką z przełęczy Passo Falzarego (ok. 1 godz. 20 min.)



Col Rodella ▲ (2484 m)

(2484 m)
droga nr SS48
widok w kierunku północnym przed miejsowością Fontanazzo
fot. PL
Col Rodella (2484 m) - to góra zaliczana do grupy Sassolungo w Dolomitach, położona w pobliżu przełęczy Passo Sella, znana jako doskonały punkt widokowy w rejonie doliny Val di Fassa (➤ mapka)(➤ mapka).

W pobliże wierzchołka można dostać się kolejką linową z miejscowości Campitello di Fassa. Col Rodella należy do jednego z ośrodków narciarskich regionu Dolomiti Superski. W lecie Col Rodella może być dobrym punktem wyjścia wycieczek i poważniejszych wypraw górskich w grupie Sassolungo.

więcej informacji


Sass de Stria ▲ (2477 m)

(2477 m)
widok z drogi SR48 prowadzącej na przełęcz drogową Passo Falzarego (2105 m)
fot. PL
Sass de Stria (2477 m) - to zaliczany do grupy Nuvolau, położony w pobliżu przelęczy Passo Falzarego (➤ mapka)(➤ mapka).

Masyw Sass de Stria był sceną zaciętych walk między wojskami włoskimi a wojskami Austro-Węgier podczas pierwszej wojny światowej, czego liczne ślady są dobrze widoczne do dzisiaj. Sass de Stria słynie z pięknego rozleglego widoku i jest popularnym celem turystycznym, należy jednak pamiętać, że szlak - zaczynający się przy drodze łączącej przełęcze Passo Falzarego (2105 m) i Passo Valparola (2192 m) jest dostępny tylko dla turystów doświadczonych i odpowiednio przygotowanych kondycyjnie.



Piz Galin ▲ (2442 m)

PIZ GALIN
(2442 m)
widok z nad jeziora Lago di Molveno
fot. PL
Piz Galin (2442 m) - to szczyt położony w Dolomitach Brenta w pobliżu miejscowości Andalo (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt, oferujący rozległy widok jest turystycznie dostępny.



Cinque Torri ▲ (2361 m)

(2361 m)
widok z drogi SR48 z okolic miejscowości Cortina d'Ampezzo
fot. PL
Cinque Torri (2361 m) - (także Cinque Torri di Averau, nazwa niemiecka: Fünf Türme) - to spektakularna grupa skał położona w Dolomitach, w okolicy Cortiny d'Ampezzo, należąca do grupy górskiej Nuvolau, z najwyższą z pięciu "wież" - Torre Grande, wznoszącą się na wysokość 2361 m n.p.m. Popularny teren wspinaczkowy. W pobliżu skał znajduje się muzeum upamiętniające walki z okresu I wojny światowej.(➤ mapka)(➤ mapka)

Pięć wież to:
- Torre Grande, podzielona na trzy wierzchołki: Cima Sud, Cima Nord i Cima Ovest
- Seconda Torre, składająca się z: Torre Lusy, Torre del Barancio i Torre Romana
- Terza Torre lub Torre Latina
- Quarta Torre, składająca się z: Torre Alta i Torre Bassa
- Quinta Torre lub Torre Inglese.

więcej informacji


Kronplatz ▲ (2275 m)

(2275 m)
widok z drogi SS49
fot. JP
Kronplatz (2275 m) - to szczyt w Dolomitach, w grupie znanej jako Dolomiti di Braies, położony w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, nieco ponad 50 km (w linii prostej) na północny wschód od Bolzano, ok. 6 km na południe od Brunico / Bruneck (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest znany z rozległego widoku oraz jako centrum dużego nowoczesnego ośrodka narciarskiego.

więcej informacji