Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Guarda

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca ok. 150 mieszkańców miejscowość położona w Szwajcarii, w dystrykcie Dolna Engadyna / Val Müstair (Engiadina Bassa / Val Müstair), jednym z jedenastu dystryktów kantonu Gryzonia. Jedna z najlepiej zachowanych, pod względem języka, tradycji kulturalnych, stylu życia i architektury, historycznych miejscowości regionu.

GUARDA
fot. PL
Guarda leży na wysokości 1653 m n.p.m., na lewym orograficznie brzegu rzeki Inn, na południowych zboczach Silvretty, pasma górskiego należącego do Alp Retyckich w Centralnych Alpach Wschodnich, położonego na granicy austriacko-szwajcarskiej, z najwyższym szczytem Piz Linard (3411 m).

Do końca 2014 roku Guarda była siedzibą niezależnej gminy; od 1 stycznia 2015 roku jest jedną z miejscowości gminy Scuol , do której należą też Sent, Tarasp, Ftan i Ardez, dawniej także będące niezależnymi gminami.

W pobliżu Guardy przebiega droga 27, biegnąca dnem doliny Innu od granicy z Austrią , przez Zernez (gdzie odgałęezia się prowadząca na południowy wschód, przez Parc Naziunal Svizzer , założony w 1914 roku park narodowy o powierzchni 172,3 km2, droga 28) w kierunku Sankt-Moritz i Silvaplany , gdzie łączy się z drogą 3, biegnącą dalej w stronę przełęczy Malojapass, doliny Val Bregaglia i granicy z Włochami.


GUARDA
fot. PL
Guarda jest jedną z najlepiej zachowanych historycznych miejscowości Dolnej Engadyny. Dla większości (nieco ponad 60%) mieszkańców językiem ojczystym jest retoromański, dla ok. 30% - niemiecki, dla ok. 3% - francuski. Pielęgnowane są dawne zwyczaje i styl życia regionu, a zabudowa miejscowości zachowała się w niemal takim samym stanie, w jakim była w pierwszej połowie XVII wieku, z brukowanymi ulicami oraz licznymi charakterystycznymi dla Engadyny malowidłami (wykonanymi często techniką sgrafitto) na fasadach budynków. Z wielu miejsc położonej na tarasie Guardy rozciąga się piękny i rozległy widok.

W sezonie letnim Guarda może być punktem wypadowym do wycieczek pieszych lub rowerowych; stosunkowo niedaleko jest do wspomnianego wyżej parku narodowego, Parc Naziunal Svizzer. Najbliższe większe tereny narciarskie, położone na wysokości 1250-2800 m, są w Scuol; w pobliżu Guardy można w zimie uprawiać narciarstwo biegowe.

GUARDA
fot. PL


Galeria zdjęć

GUARDA
fot. PL
GUARDA
widok z okolic stacji kolejowej Guarda w kierunku zachodnim na szczyt Piz dal Ras (3025 m)
fot. PL
GUARDA
fot. PL
GUARDA
detal architektoniczny
fot. PL

GUARDA
detal architektoniczny
fot. PL
GUARDA
widok z okolic stacji kolejowej Guarda w kierunku wschodnim na szczyty Piz Pisoc (3173 m) i Piz Zuort (3122 m)
fot. PL
GUARDA
detal architektoniczny
fot. PL
GUARDA
fot. PL

GUARDA
fot. PL
GUARDA
fot. PL
GUARDA
fot. PL
GUARDA
detal architektoniczny
fot. PL