Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Tarasp

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca mniej niż 350 mieszkańców miejscowość położona w Szwajcarii, w dystrykcie Dolna Engadyna / Val Müstair (Engiadina Bassa / Val Müstair), jednym z jedenastu dystryktów kantonu Gryzonia. Miejscowość turystyczna, uzdrowisko.

Tarasp leży na wysokości 1403 m n.p.m., na prawym orograficznie brzegu rzeki Inn , u stóp Sesvennagruppe (Alpi della Val Müstair, Münstertaler Alpen), pasma górskiego należącego do Alp Retyckich w Centralnych Alpach Wschodnich, położonego na granicy Szwajcarii, Włoch i Austrii, z najwyższym szczytem Piz Sesvenna (3204 m). Do końca 2014 roku Tarasp było siedzibą niezależnej gminy; od 1 stycznia 2015 roku jest, wraz z miejscowościami należącymi do dawnej gminy Tarasp, z których bodaj najbardziej znaną jest Vulpera, jedną z miejscowości gminy Scuol , do której należą też Sent, Ftan, Ardez i Guarda, dawniej także będące niezależnymi gminami.

W pobliżu Tarasp przebiega droga 27, biegnąca dnem doliny Innu od granicy z Austrią , przez Zernez (gdzie odgałęzia się prowadząca na południowy wschód, przez Parc Naziunal Svizzer , założony w 1914 roku park narodowy o powierzchni 172,3 km2, droga 28) w kierunku Sankt-Moritz i Silvaplany , gdzie łączy się z drogą 3, biegnącą dalej w stronę przełęczy Malojapass, doliny Val Bregaglia i granicy z Włochami.


TARASP
widok z okolic miejscowości Ftan na zamek Tarasp (Schloss Tarasp) i szczyty po północnej stronie doliny Innu, fot. PL
Większość (nieco ponad 50%) mieszkańców Tarasp, miejscowości niegdyś należącej do retoromańskiego obszaru językowego, mówi dziś po niemiecku; językiem retoromańskim mówi niecałe 40% ludności. W odróżnieniu od innych miejscowości dzisiejszej gminy Scuol, większość mieszkańców Tarsp stanowią katolicy.

Za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Tarasp uważa się pochodzący z XI wieku zamek - Schloss Tarasp - będący niegdyś siedzibą niewielkiego niezależnego państwa, później, od 1464 roku, stolicą austriackiej, będącej lennem władców Tyrolu eksklawy na terytorium istniejącego wówczas państwa znanego jako Freistaat der Drei Bünde (Stato libero delle Tre Leghe, Stadi liber da las Trais Lias), sprzymierzonego z ówczesną Konfederacją Szwajcarską, przejętej na początku XIX wieku przez utworzoną przez Napoleona Republikę Helwecką, i później włączonej do Gryzonii jako kantonu dzisiejszej Szwajarii. Położony na wzgórzu w pobliżu niewielkiego jeziora, Taraspsee , odnowiony na przełomie XIX i XX wieku zamek, będacy dziś własnością prywatną, może być zwiedzany wyłącznie z przewodnikiem.

Markerem oznaczone jest miejsce, gdzie w 1897 roku został otwarty słynny neorenesansowy Grand Hotel Waldhaus Vulpera-Tarasp, ze sgraffitowymi dekoracjami, będący jedną z najstarszych i najwybitniejszych budowli tego typu w Alpach i funkcjonujący jako luksusowy hotel do 1989 roku, gdy został niemal całkowicie zniszczony w wielkim pożarze (prawdopodobnie w wyniku podpalenia), a markerem - dworzec kolejowy Scuol-Tarasp, najbardziej na wschód wysunięty dworzec w Szwajcarii, stacja końcowa jednej z linii kolejowych należących do sieci Kolei Retyckich (Rhätische Bahn) - zabytkowej, uruchomionej w latach 80. XIX wieku sieci wąskotorowych połączeń kolejowych (łącznie 384 km tras), uważanych za jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Engadyny.


TARASP
widok z okolic miejscowości Ftan na zamek Tarasp (Schloss Tarasp)
fot. PL

Tarasp jest uzdrowiskiem (źródła wód mineralnych) i całoroczną miejscowością turystyczną. W lecie miejscowość może być dobrą bazą wypadową dla osób uprawiających turystykę pieszą lub rowerową; można też korzystać z odkrytego basenu , jednego z najstarszych w Szwajcarii, a także z 9-dołkowego pola golfowego. W zimie uprawia się tu głównie narciarstwo biegowe, ale można też korzystać z ośrodka narciarskiego Motta Naluns (dolna stacja kolejki linowej znajduje się w pobliżu wspomnianego dworca kolejowego Scuol-Tarasp).