Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

przełęcze drogowe
Hiszpania

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Hiszpanii przełęczy drogowych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Port de la Bonaigua ╫ (2072 m)

PORT DE LA BONAIGUA
(2072 m)
fot. PL
Port de la Bonaigua - to przełęcz drogowa w Hiszpanii, położona w Katalonii, w Pirenejach Centralnych, na wysokości 2072 m n.p.m. Przez przełęcz przebiega droga C-28, łącząca miejscowość Salardú w powiecie (comarca) Val d'Aran z miejscowością Esterri d'Àneu w Pallars Sobirà.

Na północ od przełęczy, w odległości niecałych 10 km, znajduje się centrum znanego, czynnego od 1964 roku ośrodka narciarskiego Baqueira-Beret, największego i najpopularniejszego w Hiszpanii, z rozbudowaną infrastrukturą narciarską i turystyczną.

więcej informacji


Col du Portillon ╫ (1293 m)

COL DU PORTILLON
(1293 m)
fot. PL
Col du Portillon (nazwa katalońska: El coll de Portilló) - to przełęcz w Pirenejach Centralnych, położona na wysokości 1293 m n.p.m., na granicy między Francją (region Oksytania, departament Haute Garonne) a Hiszpanią (komarka Val d'Aran w prowincji Lleida, w Katalonii).

Dojazd od strony francuskiej drogą D618A, od strony hiszpańskiej drogą N-141. Droga przez przełęcz łączy Bagnères-de-Luchon we Francji z rondem na hiszpańskiej drodze N-230 (zwanej Carretera Lleida-Vielha), która biegnie na północ do Bossòst i dalej do granicy z Francją, a na południe w stronę miejscowości Vielha e Mijaran, stolicy komarki Val d'Aran i dalej do Lleidy, stolicy prowincji. Przełęcz Col du Portillon jest ważna jako dogodne połączenie drogowe między rejonem Bagnères-de-Luchon a Val d'Aran, aczkolwiek przejazd tędy samochodem (głównie przez las) nie jest szczególnie atrakcyjny. Może być natomiast atrakcyjny dla osób uprawiających bardziej zaawansowaną turystykę rowerową.

więcej informacji