Chiavenna - to liczące niecałe 7,5 tys mieszkańców, malowniczo położone na wysokości 333 m n.p.m., 127 km na północny wschód od Mediolanu , 70 km na północny zachód od Sondrio (➤ mapka)(➤ mapka), miasto znane bodaj najbardziej ze słynnego festiwalu "Sagra dei Crotti". Otaczający Chiavennę region składa się z trzech części - północnej, wschodniej i południowej. Część północną, miedzy Chiavenną a przełęczą Splügenpass, stanowi dolina Valle Spluga, zwana też Val San Giacomo, której dnem płynie rzeka Liro , mająca swe źródła w pobliżu przełęczy, a w Chiavennie wpadająca do Mery. Mera (w dialekcie lombardzkim: Maira) - to rzeka mająca swe źródła w pobliżu Piz Piot w Szwajcarii, płynąca najpierw na wschód, w pobliżu miejscowości Casaccia (położonej na południowy zachód od przełęczy Maloja ) skręcająca na południe, następnie na zachód, by ostatecznie w Chiavennie skręcić na południe, w stronę jeziora Lago di Mezzola i Jeziora Como . Dolina górnej Mery - to dolina Val Bregaglia , której większa część leży w Szwajcarii. Trzecią, południową część regionu Valchiavenna stanowi Bassa Valchiavenna (określana w niektórych źródłach jako "właściwa" dolina Valchiavenna) - dolina dolnej Mery, miedzy Chiavenną a rejonem jeziora Lago di Mezzola i Jeziora Como.
Prawie wszystkie miejscowości regionu mogą być dobrą bazą wypadową dla osób zainteresowanych turystyką pieszą lub rowerową. Do najbardziej znanych i popularnych destynacji turystycznych Valchiavenny należą, obok samej Chiavenny (zabytki, wspomniany wyżej festiwal "Sagra dei Crotti") i jej okolic (m.in. rezerwat Parco delle Marmitte dei Giganti), miejscowości położone w północnej części Valchiavenny - San Giacomo Filippo (sanktuarium), Campodolcino (wycieczki piesze, jezioro, sanktuarium), Madesimo (ośrodek sportów zimowych Madesimo-Campodolcino , uchodzący za najnowocześniejszy w Lombardii, z 60 km tras narciarskich) i Montespluga (wycieczki górskie w rejonie przełęczy Splügenpass), w dolinie Val Bregaglia Piuro (ślady tragicznego w skutkach osuwiska góry Monte Conto z 1618 roku, wodospad Acquafraggia) i Villa di Chiavenna , a w południowej części regionu Gordona (wycieczki górskie, canyoning) i okolice jeziora Lago di Mezzola (rezerwat Riserva Naturale Pian di Spagna e Lago di Mezzola ).
Chiavenna
Jak wspomniano wyżej, Chiavenna - to historyczne miasto i gmina (niecałe 7,5 tys mieszkańców) położone na wysokości 333 m n.p.m. w otoczeniu gór (Alp Lepontyńskich na zachodzie, Alp Retyckich na wschodzie), nad rzeką Merą. Jest największym miastem regionu i popularnym ośrodkiem turystycznym, znanym m.in. ze słynnego festiwalu "Sagra dei Crotti" (zob. "Sagra dei Crotti")
Za najważniejszy zabytek Chiavenny uważa się kolegiatę św. Wawrzyńca (Collegiata di San Lorenzo), zespół kościelno-klasztorny, którego początki sięgają V wieku, lecz który był później jeszcze kilkakrotnie restaurowany i rozbudowywany.
CHIAVENNA
Viale Consoli Chiavennaschi (droga SS36), widok z mostu na Merze w górę rzeki (z prawej widoczna wieża kościoła Santa Maria)fot. PL
San Giacomo Filippo
w przygotowaniu
Campodolcino
w przygotowaniu
Madesimo
w przygotowaniu
Montespluga
w przygotowaniu
Splügenpass / Passo dello Spluga
Przełęcz drogowa położona na wysokości 2115 m n.p.m. między szczytami Pizzo Tambò (3279 m) w Alpach Lepontyńskich i Pizzo Suretta (3207 m) w Alpach Retyckich, na granicy szwajcarsko-włoskiej. Przez przełęcz biegnie droga znana po stronie szwajcarskiej jako Splügenpassstrasse, po stronie włoskiej jako droga SS36.
Jadąc na przełecz z Chiavenny trzeba pokonać 1782 m różnicy wysokości na dystansie 30 km. Droga jest bardzo kręta (52 ostre zakręty) i w złych warunkach atmosferycznych lub w nocy może być trudna i niebezpieczna. W przeszłości przełęcz miała duże znaczenie jako transalpejskie przejście drogowe; dziś takiego znaczenia już nie ma, zwłaszcza że otwarta jest tylko w lecie. Jest jednak chętnie odwiedzana przez turystów, zarówno przez osoby uprawiające turystykę pieszą, jak przez rowerzystów, ale też przez lubiących górskie drogi turystów zmotoryzowanych.
Piuro
Piuro - to gmina licząca niecałe 2 tys. mieszkańców, której część zajmuje najbardziej na zachód wysunięty odcinek doliny Val Bregaglia, między Chiavenną i miejscowością Villa di Chiavenna położoną tuż przy granicy ze Szwajcarią, a druga, północna część leży w głębokiej dolinie Val di Lei (używana jest też pisownia Val di Lej) w paśmie znanym jako Oberhalbsteiner Alpen, należącej, jako jedyna włoska dolina alpejska, do zlewiska Morza Północnego.
W XV-XVI wieku Piuro było znanym w całej Europie jednym z najbogatszych miast regionu, ośrodkiem handlu jedwabiem (wytwarzanym w rejonie Jeziora Como) oraz miejscem wydobywania i produkcji różnego rodzaju wyrobów ze steatytu. W 1618 roku miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez ogromne osuwisko (szacuje się, że zginęło wówczas co najmniej 1200 osób) i po tej katastrofie nie wróciło do dawnej świetności. Dzisiaj turyści mogą odwiedzić muzeum poświęcone historii miejscowości przed katastrofą (Museo degli scavi di Piuro), zwiedzić XVI-wieczny renesansowy pałac będący niegdyś wiejską rezydencją jednego z bogatych rodów dawnego Piuro, a także zobaczyć słynny wodospad, Cascate dell'Acquafraggia, od dawna uznawany za atrakcję przyrodniczą, wzmiankowany m.in. przez Leonarda da Vinci w Kodeksie Atlantyckim.
Villa di Chiavenna
Markerem oznaczony jest stojący w centrum miejscowości Urząd Gminy. Za najważniejsze atrakcje turystyczne gminy uważane są stare rezydencje w centrum miejscowości i pobliskie rezydencje wiejskie oraz crotti (zob. niżej), w tym bodaj najbardziej znane Crotti di Motta ; w miejscowości Ponteggia warto też rzucić okiem na odrestaurowaną tradycyjną XVII-wieczną prasę winiarską. Z kilku kościołów w gminie najbardziej interesujące są kościół parafialny San Sebastiano , zbudowany w 1454 roku jako oratorium, w pierwszej połowie XVIII wieku przebudowany, oraz kościół św. Barnaby (San Barnaba), wzmiankowany już w 1178 roku i pierwotnie poświęcony św. Marcinowi (San Martino), również w połowie XVIII wiekku przebudowany (we wnętrzu warto zwrócić uwagę na odkryte w XX wieku freski przedstawiające Ostatnią Wieczerzę).
Gordona
w przygotowaniu
Lago di Mezzola
w przygotowaniu
Crotti
- Crotti ( w liczbie pojedynczej crotto, w Szwajcarii grotto, w dialekcie lombardzkim crott) - to powstałe w sposób naturalny w wyniku dawnych osuwisk w zboczach dolin górskich jaskinie charakteryzujące się wiejącym w nich zimnym prądzie powietrza, utrzymującym stałą temperaturę ok. 8 stopni Celsjusza (zarówno w lecie, jak w zimie). Jaskinie takie występują w Alpach głównie w rejonie Jeziora Como, w regionie Valchiavenna oraz w szwajcarskim kantonie Ticino. Crotti były tradycyjnie wykorzystywane przez miejscowość ludność jako miejsca przechowywania żywności, w tym serów, kiełbas i wina. Obecnie crotti, przekształcone w lokale gastronomiczne i sklepiki z regionalnymi produktami są ważnym elementem obsługi ruchu turystycznego.