Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

szczyty i przełęcze
Francja

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Francji masywów górskich, szczytów i wysokich przełeczy, uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Mont Blanc (4808 m)

(4808 m)
widok z Aiguille du Midi (3842 m)
od lewej Mont Blanc du Tacul (4248 m), Mont Maudit (4465 m) i główny wierzchołek Mont Blanc
fot. AL
Mont Blanc - to najwyższy szczyt masywu górskiego o tej samej nazwie, położonego w paśmie Alp Graickich (części Alp Zachodnich) na pograniczu Francji, Włoch i Szwajcarii, a także najwyższy szczyt całych Alp i Europy. Włoska nazwa szczytu: Monte Bianco. Pierwsze wejście na Mont Blanc, które miało miejsce w 1786 roku, uważane jest za symboliczny początek alpinizmu. Dziś rejon Mont Blanc jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych we Francji, przyciągający każdego roku miliony turystów z całego świata.


więcej informacji


Mont Maudit (4465 m)

MONT MAUDIT
(4465 m) m)
widok z Aiguille du Midi (3842 m), w głębi główny wierzchołek Mont Blanc (4808 m)
fot. AL
Mont Maudit (4465 m) - to trzeci najwyższy, po Mont Blanc (4808 m) i Mont Blanc de Courmayeur (4748 m), szczyt w masywie Mont Blanc, położony na granicy między Francją a Włochami. Pierwsze wejście: 12 września 1878 (Henry Seymour Hoare, William Edward Davidson, Johann Jaun i Johann von Bergen).

Szczyt leży w głównej grani Alp, między Mont Blanc a Mont Blanc du Tacul (4248 m) i jest w związku z tym najczęściej zdobywany, podobnie jak Mont Blanc du Tacul, przy okazji trawersowania masywu Mont Blanc (punktem wyjścia drogi normalnej jest górna stacja kolejki linowej na Aiguille du Midi). Droga (strome podejście lodowcem), z punktu widzenia alpinistów, nie uchodzi za szczególnie trudną, ale góra po opadach śniegu jest zagrożona lawinami, a w przypadku załamania pogody staje się bardzo niebezpieczna. Nie jest dostępna turystycznie.Dôme du Goûter (4304 m)

DÔME DU GOÛTER
(4304 m)
widok z okolic Chamonix na szczyt
z prawej szczyt Aiguille du Goûter (3863 m)
fot. AL
Dôme du Goûter (4304 m) - to szczyt w Alpach Graickich w masywie Mont Blanc. Pierwsze wejście: 17 września 1784 (Jean-Marie Couttet i François Cuidet).

Większość źrodeł informuje, że szczyt leży na granicy francusko-włoskiej, chociaż - podobnie jak to ma miejsce w przypadku Mont Blanc - na niektórych mapach jest zaznaczony jako należący w całości do Francji, na innych - jako położony na granicy, na jeszcze innych - jako położony na terytorium spornym. W witrynie a41.pl skrócone informacje o Dôme du Goûter zamieszczamy na niniejszej stronie, poświęconej szczytom i przełęczom położonym na terytorium Francji.

Szczyt Dôme du Goûter nie ma większego znaczenia jako samoistny cel turystyczny, jest jednak godny odnotowania z uwagi na swoją wysokość (jest trzecim najwyższym niezależnym szczyt grupy Mont Blanc, po głównym wierzchołku Mont Blanc i Mont Maudit), a także dlatego, że stanowi etap na jednej z dróg prowadzących na Mont Blanc (od strony Nid d'Aigle, górnej stacji kolejki kursującej z Saint-Gervais-les-Bains), biegnącej na pewnym odcinku śnieżnym grzbietem po wschodniej stronie wierzchołka Dôme du Goûter (choć nie przez sam wierzchołek).Mont Blanc du Tacul (4248 m)

MONT BLANC DU TACUL
(4248 m)
widok z Aiguille du Midi (3842 m), w głębi z prawej Mont Maudid (4465 m) i dalej główny wierzchołek Mont Blanc (4808 m)
fot. AL
Mont Blanc du Tacul (4248 m) - to szczyt w masywie Mont Blanc, położony na południe od Aiguille du Midi, w pobliżu granicy między Francją a Włochami, po stronie francuskiej. Pierwsze wejście: 8 sierpnia 1855 roku (Charles Hudson z towarzyszami).

Szczyt jest najczęściej zdobywany, podobnie jak Mont Maudit, przy okazji trawersowania masywu Mont Blanc (punktem wyjścia jest górna stacja kolejki linowej na Aiguille du Midi). Droga (biegnąca po lodowcu) nie jest uważana za szczególnie trudną technicznie, nie jest jednak dostępna turystycznie.Grandes Jorasses (4208 m)

GRANDES JORASSES
(4208 m)
widok z Aiguille du Midi (3842 m) na odcinek głównej grani Alp od Grandes Jorasses (4208) z lewej do Dent du Géant (4013 m) z prawej
fot. AL
Grandes Jorasses (4208 m) - to szczyt w Alpach Graickich, położony na granicy między Francji i Włochami, zaliczany do masywu Mont Blanc (w szerokim sensie tego terminu). Szczyt ma kształt długiej na prawie 1 km grani, w której wyróżnia się sześć wierzchołków: Pointe Walker (4208 m), Pointe Whymper (4184 m), Pointe Croz (4110 m), Pointe Hèlene (4045 m), Pointe Marguerite (4065 m) i Pointe Young (3996 m). Pierwsze wejście na najwyższy wierzchołek Grandes Jorasses (Horace Walker oraz przewodnicy Melchior Anderegg, Johann Jaun i Julien Grange) miało miejsce 30 czerwca 1868 roku; wcześniej, w 1865 roku, Edward Whymper, któremu towrzyszyli Christian Almer, Michel Croz i Franz Biner, zdobył drugi pod wzgledem wysokości wierzchołek Grandes Jorasses, dziś nazywany Pointe Whymper.

Góra jest dostępna tylko dla alpinistów, a jej ogromną, wysoką na 1200 m i szeroką na 1500 m północną ścianą, wznoszącą się nad lodowcem Leschaux (Glacier de Leschaux), prowadzą drogi wspinaczkowe należące do najtrudniejszych w Alpach (droga prowadząca Filarem Walkera wprost na najwyższy wierzchołek Grandes Jorasses jest jedną z trzech dróg zaliczanych do tzw. Tryptyku Alpejskiego, obok północnej ściany Eigeru i północnej ściany Matterhornu).Dent du Géant (4013 m)

DENT DU GÉANT / DENTE DEL GIGANTE
(4013 m)
widok z Aiguille du Midi na Grandes Jorasses (4208) z lewej, Dome de Rochefort (4015 m) w środku i Dent du Géant (4013 m) z prawej
fot. AL
Dent du Géant (4013 m) - to szczyt w Alpach Graickich (części Alp Zachodnich), w centralnej części masywu Mont Blanc (w szerokim sensie tego terminu), położony na granicy między Francją a Włochami. Szczyt jest znany ze spektakularnego wyglądu oraz ze wspaniałego, panoramicznego widoku na cały masyw Mont Blanc. Pierwsze wejście: 20 sierpnia 1882 (William Woodman Graham oraz przewodnicy - Auguste Cupelin i Alphonse Payot).

Szczyt Dent du Géant jest dziś popularnym celem alpinistów. Drogą normalną jest droga pierwszych zdobywców, od południowego zachodu. Dla doświadczonych wspinaczy samo wejście na szczyt Dent du Géant nie przedstawia szczególnych trudności (zwłaszcza jeśli korzysta się z istniejących stałych lin). Dla turystów jednak szczyt jest niedostępny (nawet najłatwiejsza droga jest oznaczana jako AD, assez difficile).

więcej informacji


Aiguille du Midi (3842 m)

AIGUILLE DU MIDI
(3842 m)
fot. AL
Aiguille du Midi (3842 m) - to szczyt w Alpach Graickich, położony w masywie Mont Blanc, w pobliżu szczytu Mont Blanc, na południe od Chamonix. Dokładnie pod Aiguille du Midi przebiega wybudowany w 1965 roku tunel łączący Francję z Włochami. Ze szczytu, na który można wjechać kolejką linową z Chamonix, rozciąga się wspaniała panorama Alp.

Szczyt został zdobyty po raz pierwszy 4 sierpnia 1818 roku przez polskiego poetę i alpinistę Antoniego Malczewskiego (1793-1826), któremu towarzyszył Jean-Michel Balmat i pięciu innych przewodników.

więcej informacji


Les Drus (3754 m)

LES DRUS
(3754 m)
widok z Montenvers
fot. BP
Les Drus (3754 m) - to szczyt w Alpach Graickich należący do masywu Mont Blanc (w szerokim sensie tego terminu), zwany także Les Aiguilles du Dru (powszechnie używa się też nazwy "Dru"), położona na północny wschód od Mont Blanc (4808 m), w zachodniej grani Aiguille Verte (4122 m), ponad lodowcem Mer de Glace. Wyróżnia się dwa wierzchołki, przedzielone szczerbiną znaną jako Brèche du Dru (3697 m). Wyższy, Grand Dru / Aiguille Grande du Dru (3754 m) i nieco niższy, Petit Dru / Petite Aiguille du Dru (3733 m), słynie z wysokiej na ok. 1000 metrów niezwykle stromej (o średnim nachyleniu przekraczającym 75o) granitowej ściany zachodniej, dobrze widocznej z Montenvers. Pierwsze wejście na Grand Dru (od strony południowo-wschodniej): 12 września 1878 roku (Clinton Thomas Dent i James Walker Hartley oraz przewodnicy Alexandre Burgener i Kaspar Maurer). Pierwsze wejście na Petit Dru miało miejsce 29 sierpnia 1879 roku, zaś pierwszego trawersu obu wierzchołków dokonano w 1901 roku.

Za drogę klasyczną uważa się drogę pierwszych zdobywców. Później ścianami Les Drus poprowadzono wiele trudnych i bardzo trudnych dróg wspinaczkowych (w szczególności wysoka na ok. 850 m północna ściana Petit Dru jest uważana za jedną z sześciu klasycznych północnych ścian Alp), z których część przestała istnieć po serii obrywów skalnych, jakie miały miejsce w ostatnich parudziesięciu latach, po 1997 roku (w tym południowo-zachodni filar znany jako "filar Bonattiego", zniszczony w 2005 roku).Mont Ventoux (1912 m)

MONT VENTOUX
(1912 m)
fot. PL
Mont Ventoux (1912 m) - Izolowana, wysoka góra położona w południowej Francji, w Prowansji, w departamencie Vaucluse, ok. 35 km na wschód od Orange, ok. 20 km na północny wschód od Carpentras. Ogromny, długi na 25 km równoleżnikowo i na 15 km południkowo masyw, w wielu miejscach widoczny w Prowansji z bardzo daleka, zwany jest "Olbrzymem Prowansji" ("le Géant de Provence") lub - z uwagi na brak roślinności w partiach szczytowych - "Łysą" górą (le mont Chauve). Można dojechać samochodem na sam szczyt, w pobliże obserwatorium meteorologicznego i stacji przekaźnikowej.

więcej informacji