Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

szczyty i przełęcze
Szwajcaria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Szwajcarii masywów górskich, szczytów i wysokich przełeczy, uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Monte Rosa

MONTE ROSA
widok z Gornergrat: z lewej masyw Monte Rosa (4634 m), z prawej Lyskamm (4527 m)
fot. PL
Monte Rosa (4634 m) - to potężny masyw górski we wschodniej części Alp Pennińskich (Walijskich), położony na granicy Szwajcarii (kanton Wallis / Valais) i Włoch (Dolina Aosty i Piemont). Najwyższy szczyt masywu, Dufourspitze, wznoszący się na wysokość 4634 m n.p.m., jest drugim pod względem wysokości szczytem Alp i najwyższym szczytem Szwajcarii. Pierwsze wejście: 1 sierpnia 1855 roku (John Birckbeck, Charles Hudson, Edward Stephenson, James Symth i Christopher Smyth oraz przewodnicy - Matthäus Zumtaugwald, Johannes Zumtaugwald i Ulrich Lauener).

Sformułowanie "masyw Monte Rosa" albo "grupa Monte Rosa" rozumiane jest w literaturze w sensie szerszym lub węższym. W szerszym sensie przez "masyw Monte Rosa" rozumie się dużą grupę górską obejmującą ponad 20 czterotysięczników, zajmującą wschodnią część Alp Pennińskich. W węższym sensie pod nazwą "masyw Monte Rosa" rozumie się centralną grupę czterech najwyższych szczytów całego masywu w sensie użytym wyżej, tzn. ułożone mniej więcej południkowo szczyty (od południa): Signalkuppe / Punta Gnifetti (4554 m), Zumsteinspitze / Punta Zumstein (4563 m), Dufourspitze (4634 m) i Nordend (4609 m). Wejście na Dufourspitze, podobnie jak na inne wierzchołki Monte Rosa, nie uchodzi za szczególnie trudne pod względem technicznym, nie jest jednak wycieczką turystyczną, lecz poważną wyprawą wysokogorską, dostępną tylko dla osób odpowiednio przygotowanych i wyposażonych.

Wokół całej grupy Monte Rosa (w szerszym sensie tego terminu) prowadzi długi (162,5 km) i wymagający dobrej kondycji i doświadczenia (łącznie ponad 13 km podejścia, z najwyższym punktem trasy na wysokości 3295 m) szlak trekkingowy, uważany za jeden z najbardziej interesujących w Alpach Pennińskich (Walijskich), ale zarazem za jeden z najtrudniejszych (osoby mniej doświadczone powinny wybierać się w tę drogę z przewodnikiem).

więcej informacji


Dom

DOM
(4545 m)
widok ze stoku narciarskiego pomiędzy górną stacją kolejki Hinter Allilingrat a stacją kolejki Mittelallalin (3456 m)
fot. JD
Dom (4545 m) - to szczyt położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais. Dom jest najwyższym szczytem masywu Mischabel, trzecim co do wysokości szczytem w Alpach, drugim najwyższym szczytem w Szwajcarii i pierwszym co do wysokości szczytem Alp położonym w całości na terytorium Szwajcarii.

Szczyt leży między miejscowościami Randa w dolinie Mattertal i Saas-Fee w dolinie Saastal, w odległości mniej więcej 6 km (w linii prostej) od każdej z nich. Jest najwyższym szczytem łańcucha oddzielającego te dwie doliny, zwanego Mischabel. Najłatwiejszą drogą na Dom jest droga z Randy przez położone na wysokości 2940 m n.p.m. schronisko Dom (Domhütte) i przełęcz Festijoch (3720 m), Droga określana w skali alpejskiej jako PD (peu difficile), co oznacza, że jest drogą wspinaczkową i przekracza możliwości turystów, nawet zaawansowanych.

więcej informacji


Lyskamm

LYSKAMM / LISKAMM
(4527 m)
widok z grzebietu Gornergrat (3135 m)
fot. PL
Lyskamm (4527 m) (także: Liskamm) - to szczyt w Alpach Pennińskich, położony w głównej grani Alp, na granicy między szwajcarskim kantonem Wallis / Valais i włoską Doliną Aosty. Pierwsze wejście: 19 sierpnia 1861 roku (William Edward Hall i siedmiu innych Brytyjczyków oraz sześciu przewodników szwajcarskich).

Masyw Lyskamm - to grzbiet z dwoma wyraźnymi szczytami, położony na południowy wschód od Zermatt, między masywem Matterhornu a grupą Monte Rosy. Łącząca oba szczyty grań jest wąska, długa i niebiezpieczna, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych. Żadna z dróg na którykolwiek z dwóch szczytów masywu (czy tym bardziej trawers obu szczytów) nie jest dostępna dla turystów.

więcej informacji


Weisshorn

WEISSHORN
(4506 m)
widok z okolic Klein Matterhorn (3883 m)
fot. JD
Weisshorn (4506 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis. Uważany jest za jeden z najważniejszych i najpiękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 19 sierpnia 1861 roku (John Tyndall oraz przewodnicy J.J. Bennen i Ulrich Wenger).

Szczyt o kształcie piramidy z trzema graniami, północną, południową i wschodnią, nie leży w głównej grani Alp Pennińskich, lecz w południkowo biegnącej grani bocznej, oddzielającej doliny Val d'Anniviers na zachodzie i Mattertal na wschodzie. Na Weisshorn nie ma łatwych dróg. Nawet najłatwiejsza droga granią wschodnią jest dostępna wyłącznie dla zaawansowanych alpinistów.

więcej informacji


Matterhorn

MATTERHORN
(4478 m)
fot. PL
Matterhorn / Mont Cervin / Monte Cervinio (4478 m) - to szczyt położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy Szwajcarii i Włoch, o charakterystycznym kształcie piramidy, uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów alpejskich i będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów górskich na świecie. Zdobycie w 1865 roku Matterhornu, wcześniej uważanego za górę niedostepną, było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii alpnizmu.

Matterhorn leży w grani głównej Alp, na południowym krańcu doliny Mattertal, jednej z dolin bocznych doliny Rodanu, odgałęziającej się od doliny Rodanu. Od południa pod Matterhorn podchodzi dolina Valtournenche, odgałęziająca się od doliny rzeki Dora Baltea. Szwajcarską miejscowością położoną najbliżej Matterhorn jest Zermatt, jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w całych Alpach. Od strony włoskiej najbliżej Matterhornu leży Breuil-Cervinia, miejscowość należąca do gminy Valtournenche zajmującej dużą część doliny o tej samej nazwie, znana przede wszystkim jako duży ośrodek narciarski.

Matterhorn był długo uważany za górę niedostępną. Został zdobyty jako jeden z ostatnich wielkich szczytów alpejskich 14 lipca 1865 roku przez siedmioosobowy zespół Edwarda Whympera. Zdobycie Matterhornu zostało uznane za jedno z najwybitnejszych osiągnięć w historii alpinizmu, a ponadto zapoczątkowało lawinowy wzrost zainteresowania Alpami, początkowo głównie w sezonie letnim, później, od pierwszych dekad XX wieku, także w sezonie zimowym. Dziś Matterhorn jest jedną z najsłynniejszych gór na świecie, górą-symbolem, a Zermatt odwiedza każdego roku ponad 2 miliony turystów. Dziś drogi wspinaczkowe prowadzące na Matterhorn, mające niegdyś kluczowe znaczenie dla historii alpinizmu, nie są już (poza niektórymi drogami na ścianie północnej) uważane za szczególnie trudne. Trzeba jednak podkreślić, że wszystkie drogi na Matterhorn, nawet te uważane dziś za stosunkowo łatwe, są dostępne wyłącznie dla zaawansowanych alpinistów, przy czym nawet oni powinni podchodzić do wyprawy na tę piękną, lecz niebezpieczną górę (z której, jak się szacuje, nie wróciło już ponad 500 osób) ze szczególną powagą i starannością.

więcej informacji


Dent Blanche

DENT BLANCHE
(4356 m)
widok ze szczytu Klein Mattehorn (3883 m)
fot. JD
Dent Blanche (4356 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis. Z uwagi na położenie, wysokość i charakterystyczny kształt uważany jest za jeden z ważniejszych i piękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 18 lipca 1862 roku (Thomas Stuart Kennedy oraz William Wigram i przewodnicy - Jean-Baptiste Croz i Johann Kronig).

Masyw Dent Blanche leży miejscu, gdzie zbiegają się dwa grzbiety Alp Pennińskich, grzbiet oddzielający dolinę Val d'Hérens od doliny Val d'Anniviers oraz grzbiet oddzielający Val d'Anniviers od górnych partii doliny Mattertal. Szczyt ma kształt piramidy, z czterema ścianami wznoszącymi się nad lodowcami i graniami prowadzącymi niemal dokładnie w cztery (geograficzne) strony świata. Wszystkie drogi na szczyt są wymagającymi drogami wspinaczkowymi i nie są dostępne dla turystów.

więcej informacji


Grand Combin

GRAND COMBIN
(4314 m)
widok ze szczytu Mont Fort (3328 m)
fot. JD
Grand Combin (4314 m) - to szczyt położony na południe od Verbier, między dolinami Val d'Entremont na zachodzie i Val de Bagnes na wschodzie, w pobliżu granicy z Włochami, wielki, pokryty lodem, topograficznie skomplikowany masyw górski z kilkoma wierzchołkami, z których najwyższy, Grand Combin de Grafeneire, wznosi się na wysokość 4314 m n.p.m. Pierwsze wejście (na Aiguille du Croissant, drugi pod względem wysokości wierzchołek masywu): 1857 rok (Benjamin i Maurice Felley oraz Jouvence Bruchez).

Masyw Grand Combin ma cztery wierzchołki, których wysokość przekracza 4000 m n.p.m.: Grand Combin de Grafeneire (4314 m), Aiguille du Croissant (4260 m), Grand Combin de Valsorey (4184 m) oraz Grand Combin de la Tsessette (4135 m). Żadna z prowadzących na Grand Combin dróg nie jest dostępna dla turystów.

więcej informacji


Dent d'Hérens

DENT D'HÉRENS
(4174 m)
widok ze szczytu Klein Mattehorn (3883 m)
fot. JD
Dent d'Hérens (4174 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w głównej grani Alp, na granicy między szwajcarskim kantonem Valais a włoskim regionem Dolina Aosty, w bezpośrednim sąsiedztwie Matterhornu. Pierwsze wejście: 12 sierpnia 1863 (Florence Crawford Grove, William Edward Hall, Reginald Somerled Macdonald, Montagu Woodmass, Melchior Anderegg, Jean-Pierre Cachat i Peter Perren).

Szczyt Dent d'Hérens leży 4 km na zachód od Matterhornu (4478 m), kilka kilometrów na północ od włoskiej miejscowości i ośrodka narciarskiego Breuil-Cervinia , 12 km od szwajcarskiego Zermatt. Mimo swej nazwy, szczyt nie leży w dolinie Val d'Herens, lecz w najbardziej na południowy zachód wysuniętym zakątku doliny Mattertal. Drogi na szczyt Dent d'Hérens są poważnymi wyprawami alpejskimi, które mogą podjąć tylko zaawansowani wspinacze.

więcej informacji


Breithorn

BREITHORN
(4164 m)
widok z grzebietu Gornergrat (3135 m)
fot. PL
Breithorn (4164 m) - to masyw górski (z najwyższym wierzchołkiem osiągającym wysokość 4164 m n.p.m.) w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy szwajcarsko-włoskiej, między doliną Mattertal w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais, a doliną Val d'Ayas we włoskim regionie Dolina Aosty. Pierwsze wejście: 13 sierpnia 1813 roku (Henry Maynard, Joseph-Marie Couttet, Jean Gras, Jean-Baptiste Erin i Jean-Jacques Erin).

Pięciowierzchołkowy Breithorn leży w głównej grani Alp, mniej więcej w równej odległości od Matterhornu na zachodzie i masywu Monte Rosa na wschodzie. Droga na wierzchołek jest w skali alpejskiej oznaczana literą F (facile), co oznacza, że teoretycznie jest dostępna dla zaawansowanych turystów. Trzeba jednak dysponować odpowiednim przygotowaniem kondycyjnym i wyposażeniem (raki, czekan), pamiętać o wcześniejszej aklimatyzacji, mieć doświadczenie w chodzeniu po lodowcu, a także wyruszać w górę tylko przy pewnej pogodzie (w przypadku utraty widoczności droga staje się niebezpieczna).

więcej informacji


Allalinhorn

ALLALINHORN
(4027 m)
widok ze stoku narciarskiego pomiędzy górną stacją kolejki Hinter Allilingrat a stacją kolejki Mittelallalin (3456 m)
fot. JD
Allalinhorn (4027 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony między Zermatt a Saas-Fee. Szczyt uważany jest za jeden z najłatwiejszych do zdobycia czterotysięczników alpejskich.

Allalinhorn należy do oddzielającego doliny Mattertal i Saastal masywu Mischabel, którego najwyższym punktem jest Dom (4545 m), trzeci co do wysokości szczyt w Alpach, drugi najwyższy szczyt w Szwajcarii i pierwszy co do wysokości szczyt Alp położony w całości na terytorium Szwajcarii. Pierwszego wejścia dokonali w 1856 roku Edward Ames, Johann Imseng i Franz-Josef Andenmatten.

więcej informacji


Eiger

EIGER
(3970 m)
widok z przełęczy Kleine Scheidegg (2061 m)
fot. AL
Eiger (3970 m) - to szczyt w w Alpach Berneńskich, położony 16 km (w linii prostej) na południowy wschód od Interlaken, znany ze swej północnej ściany, będącej jedną z najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych do zdobycia ścian w Alpach. Pierwsze wejście: 11 sierpnia 1858 roku (Charles Barrington oraz przewodnicy Christian Almer i Peter Bohren). Pierwsze wejście ścianą północną: 24 lipca 1938 roku (Andreas Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer i Fritz Kasparek).

Eiger wznosi się nad doliną Lauterbrunnen na zachodzie oraz Grindelwaldem w dolinie Lütschental na północy; administracyjnie należy do gminy Grindelwald. Jest jedną z najbardziej znanych gór w Alpach, słynną zwłaszcza ze swej wysokiej na ok. 1800 metrów, największej w Alpach ściany północnej (Eiger-Nordwand, Eigerwand lub Nordwand), wznosząca się nad łąkami między Grindelwaldem i przełęczą Kleine Scheidegg (2061 m), łączącą dolinę Lauterbrunnen z doliną Grindelwaldu. Ściana ta uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych do zdobycia ścian północnych w Alpach. Istnieją oczywiście łatwiejsze drogi na wierzchołek Eigeru, w tym uważana za najłatwiejszą droga granią zachodnią, droga od strony południowej czy droga granią Mitteleggi. Jednak wszystkie te drogi, łącznie z najłatwiejszą, są drogami wspinaczkowymi, niedostępnymi dla nawet najbardziej doświadczonych turystów.

więcej informacji


Mont Fort

MONT FORT
(3328 m)
turyści na szczycie
fot. PL
Mont Fort (3328 m) - to szczyt w Alpach Walijskich, w regionie znanym pod nazwą "4 Doliny" ("4 Vallées"), ok. 7,5 km (w linii prostej) na południowy wschód od Verbier , prawie 12 km na południe od Nendaz, ok. 6,5 km na południe od Siviez (Haute-Nendaz). Słynny punkt widokowy. Na lodowcu na północno-zachodnich zboczach masywu całoroczne tereny narciarskie. Na szczyt można wjechać koleją linową z przełęczy Col des Gentianes (2894 m), dokąd można dostać się (kombinacją różnego rodzaju wyciągów) z różnych punktów "4 Dolin", w szczególności z Verbier i z Nendaz.

więcej informacji


Dents du Midi

DENTS DU MIDI
(3257 m)
widok od strony Pointe des Mossettes
fot. AL
Dents du Midi (3257 m) - to masyw górski położony w szwajcarskiej części historycznego regionu Chablais, w kantonie Valais / Wallis, zamykający od południowego wschodu dolinę Val d'Illiez, odgałęziającą się od doliny Rodanu w rejonie Monthey. Dominujący element krajobrazu szwajcarskiej części słynnego narciarskiego regionu Portes du Soleil. Wokół góry prowadzi słynna kilkudziesięciokilometrowa trasa trekkingowa, na której rozgrywany jest też jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie.

Najwyższy punkt masywu, zwany La Haute Cime, wznosi się na wysokość 3257 m n.p.m. Masyw ma siedem wybitniejszych wierzchołków, niewiele różniących się wysokością: od lewej La Cime de l'Est (3178 m) (w chmurach), La Forteresse (3164 m), La Cathédrale (3160 m), L'Éperon (3114 m), Dent Jaune (3186 m), dwa wierzchołki Les Doigts, zwane też Doigts de Salanfe (3205 m i 3210 m), wreszcie wspomniana La Haute Cime.

więcej informacji