Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

szczyty i przełęcze
Szwajcaria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Szwajcarii masywów górskich, szczytów i wysokich przełeczy, uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Monte Rosa ▲ (4634 m)

widok ze szczytu Gornergrat (3135 m)
fot. JD
Monte Rosa (4634 m) - to potężny masyw górski we wschodniej części Alp Pennińskich (Walijskich), położony na granicy Szwajcarii (kanton Wallis / Valais) i Włoch (Dolina Aosty i Piemont) (➤ mapka)(➤ mapka). Najwyższy szczyt masywu, Dufourspitze, wznoszący się na wysokość 4634 m n.p.m., jest drugim pod względem wysokości szczytem Alp i najwyższym szczytem Szwajcarii. Pierwsze wejście: 1 sierpnia 1855 roku (John Birckbeck, Charles Hudson, Edward Stephenson, James Symth i Christopher Smyth oraz przewodnicy - Matthäus Zumtaugwald, Johannes Zumtaugwald i Ulrich Lauener).

Sformułowanie "masyw Monte Rosa" albo "grupa Monte Rosa" rozumiane jest w literaturze w sensie szerszym lub węższym. W szerszym sensie przez "masyw Monte Rosa" rozumie się dużą grupę górską obejmującą ponad 20 czterotysięczników, zajmującą wschodnią część Alp Pennińskich. W węższym sensie pod nazwą "masyw Monte Rosa" rozumie się centralną grupę czterech najwyższych szczytów całego masywu w sensie użytym wyżej, tzn. ułożone mniej więcej południkowo szczyty (od południa): Signalkuppe / Punta Gnifetti (4554 m), Zumsteinspitze / Punta Zumstein (4563 m), Dufourspitze (4634 m) i Nordend (4609 m). Wejście na Dufourspitze, podobnie jak na inne wierzchołki Monte Rosa, nie uchodzi za szczególnie trudne pod względem technicznym, nie jest jednak wycieczką turystyczną, lecz poważną wyprawą wysokogorską, dostępną tylko dla osób odpowiednio przygotowanych i wyposażonych.

Wokół całej grupy Monte Rosa (w szerszym sensie tego terminu) prowadzi długi (162,5 km) i wymagający dobrej kondycji i doświadczenia (łącznie ponad 13 km podejścia, z najwyższym punktem trasy na wysokości 3295 m) szlak trekkingowy, uważany za jeden z najbardziej interesujących w Alpach Pennińskich (Walijskich), ale zarazem za jeden z najtrudniejszych (osoby mniej doświadczone powinny wybierać się w tę drogę z przewodnikiem).

więcej informacji


Dom ▲ (4545 m)

DOM
(4545 m)
widok ze stoku narciarskiego pomiędzy górną stacją kolejki Hinter Allilingrat a stacją kolejki Mittelallalin (3456 m)
fot. JD
Dom (4545 m) - to szczyt położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka). Dom jest najwyższym szczytem masywu Mischabel, trzecim co do wysokości szczytem w Alpach, drugim najwyższym szczytem w Szwajcarii i pierwszym co do wysokości szczytem Alp położonym w całości na terytorium Szwajcarii.

Szczyt leży między miejscowościami Randa w dolinie Mattertal i Saas-Fee w dolinie Saastal, w odległości mniej więcej 6 km (w linii prostej) od każdej z nich. Jest najwyższym szczytem łańcucha oddzielającego te dwie doliny, zwanego Mischabel. Najłatwiejszą drogą na Dom jest droga z Randy przez położone na wysokości 2940 m n.p.m. schronisko Dom (Domhütte) i przełęcz Festijoch (3720 m), Droga określana w skali alpejskiej jako PD (peu difficile), co oznacza, że jest drogą wspinaczkową i przekracza możliwości turystów, nawet zaawansowanych.

więcej informacji


Lyskamm ▲ (4527 m)

LYSKAMM / LISKAMM
(4527 m)
widok z grzebietu Gornergrat (3135 m)
fot. PL
Lyskamm (4527 m) (także: Liskamm) - to szczyt w Alpach Pennińskich, położony w głównej grani Alp, na granicy między szwajcarskim kantonem Wallis / Valais i włoską Doliną Aosty. Pierwsze wejście: 19 sierpnia 1861 roku (William Edward Hall i siedmiu innych Brytyjczyków oraz sześciu przewodników szwajcarskich) (➤ mapka)(➤ mapka).

Masyw Lyskamm - to grzbiet z dwoma wyraźnymi szczytami, położony na południowy wschód od Zermatt, między masywem Matterhornu a grupą Monte Rosy. Łącząca oba szczyty grań jest wąska, długa i niebiezpieczna, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych. Żadna z dróg na którykolwiek z dwóch szczytów masywu (czy tym bardziej trawers obu szczytów) nie jest dostępna dla turystów.

więcej informacji


Weisshorn ▲ (4506 m)

WEISSHORN
(4506 m)
widok z okolic Klein Matterhorn (3883 m)
fot. JD
Weisshorn (4506 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka). Uważany jest za jeden z najważniejszych i najpiękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 19 sierpnia 1861 roku (John Tyndall oraz przewodnicy J.J. Bennen i Ulrich Wenger).

Szczyt o kształcie piramidy z trzema graniami, północną, południową i wschodnią, nie leży w głównej grani Alp Pennińskich, lecz w południkowo biegnącej grani bocznej, oddzielającej doliny Val d'Anniviers na zachodzie i Mattertal na wschodzie. Na Weisshorn nie ma łatwych dróg. Nawet najłatwiejsza droga granią wschodnią jest dostępna wyłącznie dla zaawansowanych alpinistów.

więcej informacjiMatterhorn ▲ (4478 m)

MATTERHORN
(4478 m)
fot. PL
Matterhorn / Mont Cervin / Monte Cervinio (4478 m) - to szczyt położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy Szwajcarii i Włoch, o charakterystycznym kształcie piramidy, uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów alpejskich i będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów górskich na świecie. Zdobycie w 1865 roku Matterhornu, wcześniej uważanego za górę niedostepną, było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii alpnizmu.

Matterhorn leży w grani głównej Alp, na południowym krańcu doliny Mattertal, jednej z dolin bocznych doliny Rodanu, odgałęziającej się od doliny Rodanu. Od południa pod Matterhorn podchodzi dolina Valtournenche, odgałęziająca się od doliny rzeki Dora Baltea. Szwajcarską miejscowością położoną najbliżej Matterhorn jest Zermatt, jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w całych Alpach. Od strony włoskiej najbliżej Matterhornu leży Breuil-Cervinia, miejscowość należąca do gminy Valtournenche zajmującej dużą część doliny o tej samej nazwie, znana przede wszystkim jako duży ośrodek narciarski (➤ mapka)(➤ mapka).

Matterhorn był długo uważany za górę niedostępną. Został zdobyty jako jeden z ostatnich wielkich szczytów alpejskich 14 lipca 1865 roku przez siedmioosobowy zespół Edwarda Whympera. Zdobycie Matterhornu zostało uznane za jedno z najwybitnejszych osiągnięć w historii alpinizmu, a ponadto zapoczątkowało lawinowy wzrost zainteresowania Alpami, początkowo głównie w sezonie letnim, później, od pierwszych dekad XX wieku, także w sezonie zimowym. Dziś Matterhorn jest jedną z najsłynniejszych gór na świecie, górą-symbolem, a Zermatt odwiedza każdego roku ponad 2 miliony turystów. Dziś drogi wspinaczkowe prowadzące na Matterhorn, mające niegdyś kluczowe znaczenie dla historii alpinizmu, nie są już (poza niektórymi drogami na ścianie północnej) uważane za szczególnie trudne. Trzeba jednak podkreślić, że wszystkie drogi na Matterhorn, nawet te uważane dziś za stosunkowo łatwe, są dostępne wyłącznie dla zaawansowanych alpinistów, przy czym nawet oni powinni podchodzić do wyprawy na tę piękną, lecz niebezpieczną górę (z której, jak się szacuje, nie wróciło już ponad 500 osób) ze szczególną powagą i starannością.

więcej informacji


Dent Blanche ▲ (4356 m)

DENT BLANCHE
(4356 m)
widok ze szczytu Klein Mattehorn (3883 m)
fot. JD
Dent Blanche (4356 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis. Z uwagi na położenie, wysokość i charakterystyczny kształt uważany jest za jeden z ważniejszych i piękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 18 lipca 1862 roku (Thomas Stuart Kennedy oraz William Wigram i przewodnicy - Jean-Baptiste Croz i Johann Kronig).

Masyw Dent Blanche leży miejscu, gdzie zbiegają się dwa grzbiety Alp Pennińskich, grzbiet oddzielający dolinę Val d'Hérens od doliny Val d'Anniviers oraz grzbiet oddzielający Val d'Anniviers od górnych partii doliny Mattertal (➤ mapka)(➤ mapka). Szczyt ma kształt piramidy, z czterema ścianami wznoszącymi się nad lodowcami i graniami prowadzącymi niemal dokładnie w cztery (geograficzne) strony świata. Wszystkie drogi na szczyt są wymagającymi drogami wspinaczkowymi i nie są dostępne dla turystów.

więcej informacji


Grand Combin ▲ (4314 m)

GRAND COMBIN
(4314 m)
widok ze szczytu Mont Fort (3328 m)
fot. JD
Grand Combin (4314 m) - to szczyt położony na południe od Verbier, między dolinami Val d'Entremont na zachodzie i Val de Bagnes na wschodzie, w pobliżu granicy z Włochami (➤ mapka)(➤ mapka). Jest wielkim pokrytm lodem, topograficznie skomplikowanm masywem górskim z kilkoma wierzchołkami, z których najwyższy, Grand Combin de Grafeneire, wznosi się na wysokość 4314 m n.p.m. Pierwsze wejście (na Aiguille du Croissant, drugi pod względem wysokości wierzchołek masywu): 1857 rok (Benjamin i Maurice Felley oraz Jouvence Bruchez).

Masyw Grand Combin ma cztery wierzchołki, których wysokość przekracza 4000 m n.p.m.: Grand Combin de Grafeneire (4314 m), Aiguille du Croissant (4260 m), Grand Combin de Valsorey (4184 m) oraz Grand Combin de la Tsessette (4135 m). Żadna z prowadzących na Grand Combin dróg nie jest dostępna dla turystów.

więcej informacji


Finsteraarhorn ▲ (4274 m)

Finsteraarhorn (4274 m) - to najwyższy szczyt Alp Berneńskich i dziewiąty pod względem wysokości szczyt w Alpach (a także szczyt pierwszy w Szwajcarii, a trzeci w Alpach pod względem wybitności) położony na granicy między kantonami Berno i Wallis / Valais, na południowy wschód od słynnej trójki szczytów Alp Berneńskich - Jungfrau (4258 m), Möncha (4110 m) i Eigeru (3970 m).

Szczyt jest oddalony od zamieszkałych dolin i całkowicie otoczony przez lodowce. Cały masyw, wraz z lodowcami, figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Jungfrau-Aletsch. Pierwsze wejście: przwodnicy Jakob Leuthold i Johann Währen (10 sierpnia 1829). Turystycznie szczyt nie jest dostępny.Castor ▲ (4223 m)

(4223 m)
widok ze szczytu Gornergrat (3135 m)
fot. JD
Castor (4223 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy szwajcarsko-włoskiej, między doliną Mattertal w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais, a doliną Val d'Ayas we włoskim regionie Dolina Aosty. Pierwsze wejście: 23 sierpnia 1861 roku (Frederick William Jacomb i William Mathews z przewodnikiem Michelem Crozem).(➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Dent d'Hérens ▲ (4174 m)

DENT D'HÉRENS
(4174 m)
widok ze szczytu Klein Mattehorn (3883 m)
fot. JD
Dent d'Hérens (4174 m) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w głównej grani Alp, na granicy między szwajcarskim kantonem Valais a włoskim regionem Dolina Aosty, w bezpośrednim sąsiedztwie Matterhornu. Pierwsze wejście: 12 sierpnia 1863 (Florence Crawford Grove, William Edward Hall, Reginald Somerled Macdonald, Montagu Woodmass, Melchior Anderegg, Jean-Pierre Cachat i Peter Perren).

Szczyt Dent d'Hérens leży 4 km na zachód od Matterhornu (4478 m), kilka kilometrów na północ od włoskiej miejscowości i ośrodka narciarskiego Breuil-Cervinia , 12 km od szwajcarskiego Zermatt (➤ mapka)(➤ mapka). Mimo swej nazwy, szczyt nie leży w dolinie Val d'Herens, lecz w najbardziej na południowy zachód wysuniętym zakątku doliny Mattertal. Drogi na szczyt Dent d'Hérens są poważnymi wyprawami alpejskimi, które mogą podjąć tylko zaawansowani wspinacze.

więcej informacjiBreithorn ▲ (4164 m)

BREITHORN
(4164 m)
widok z grzebietu Gornergrat (3135 m)
fot. PL
Breithorn (4164 m) - to masyw górski (z najwyższym wierzchołkiem osiągającym wysokość 4164 m n.p.m.) w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy szwajcarsko-włoskiej, między doliną Mattertal w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais, a doliną Val d'Ayas we włoskim regionie Dolina Aosty (➤ mapka)(➤ mapka).

Pierwsze wejście: 13 sierpnia 1813 roku (Henry Maynard, Joseph-Marie Couttet, Jean Gras, Jean-Baptiste Erin i Jean-Jacques Erin).

Pięciowierzchołkowy Breithorn leży w głównej grani Alp, mniej więcej w równej odległości od Matterhornu na zachodzie i masywu Monte Rosa na wschodzie. Droga na wierzchołek jest w skali alpejskiej oznaczana literą F (facile), co oznacza, że teoretycznie jest dostępna dla zaawansowanych turystów. Trzeba jednak dysponować odpowiednim przygotowaniem kondycyjnym i wyposażeniem (raki, czekan), pamiętać o wcześniejszej aklimatyzacji, mieć doświadczenie w chodzeniu po lodowcu, a także wyruszać w górę tylko przy pewnej pogodzie (w przypadku utraty widoczności droga staje się niebezpieczna).

więcej informacji


Jungfrau ▲ (4158 m)

JUNGFRAU
(4158 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m) do stacji kolejki na przełęczy Kleine Scheidegg (2061) - na pierwszym planie w dole, w głębi w środku przełęcz Jungfraujoch (3463 m) i szczyt Jungfrau (4158 m)
fot. PL
Jungfrau (4158 m) - to szczyt w w Alpach Berneńskich, położony 18 km (w linii prostej) na południowy wschód od Interlaken (➤ mapka)(➤ mapka).

więcej informacji w przygotowaniu


Mönch ▲ (4110 m)

MÖNCH
(4110 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m)
do stacji kolejki na Kleine Scheidegg (2061 m)
szczyty od lewej: Eiger (3970 m), Mönch (4110 m) i po prawej na pierwszym planie Tschuggen (2521 m)
fot. PL
Mönch (4110 m) - to szczyt w w Alpach Berneńskich, położony 17 km (w linii prostej) na południowy wschód od Interlaken (➤ mapka)(➤ mapka).

więcej informacji w przygotowaniu


Schreckhorn ▲ (4078 m)

SCHRECKHORN
(4078 m)
widok ze szczytu Männlichen (2343 m)
fot. PL
Schreckhorn (4078 m) - to szczyt położony w odległości 10 km (w linii prostej) na południowy wschód od Grindelwaldu oraz 6 km na północ od Finsteraarhornu (4274 m), najwyższego szczytu Alp Berneńskich. Jest najwyższym szczytem położonym w całości w kantonie Berno i najbardziej na północ wysuniętym czterotysięcznikiem alpejskim.(➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Piz Bernina ▲ (4049 m)

(4049 m)
widok ze ścieżki prowadzącej z Diavolezzy (2978 m) na szczyt Munt Pers (3206 m)
fot. PL
Piz Bernina (4049 m) - to wznoszący się na wysokość 4049 m n.p.m. masyw górski w Alpach Retyckich, położony w Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja, na granicy gmin Samedan i Pontresina (➤ mapka)(➤ mapka).

Najwyższy szczyt Alp Wschodnich. Pierwsze wejście: 13 września 1850 roku (Johann Wilhelm Coaz oraz bracia Jon Ragut Tscharner i Lorenz Ragut Tscharner).

więcej informacjiEiger ▲ (3970 m)

EIGER
(3970 m)
widok z przełęczy Kleine Scheidegg (2061 m)
fot. AL
Eiger (3970 m) - to szczyt w w Alpach Berneńskich, położony 16 km (w linii prostej) na południowy wschód od Interlaken (➤ mapka)(➤ mapka), znany ze swej północnej ściany, będącej jedną z najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych do zdobycia ścian w Alpach. Pierwsze wejście: 11 sierpnia 1858 roku (Charles Barrington oraz przewodnicy Christian Almer i Peter Bohren). Pierwsze wejście ścianą północną: 24 lipca 1938 roku (Andreas Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer i Fritz Kasparek).

Eiger wznosi się nad doliną Lauterbrunnen na zachodzie oraz Grindelwaldem w dolinie Lütschental na północy; administracyjnie należy do gminy Grindelwald. Jest jedną z najbardziej znanych gór w Alpach, słynną zwłaszcza ze swej wysokiej na ok. 1800 metrów, największej w Alpach ściany północnej (Eiger-Nordwand, Eigerwand lub Nordwand), wznosząca się nad łąkami między Grindelwaldem i przełęczą Kleine Scheidegg (2061 m), łączącą dolinę Lauterbrunnen z doliną Grindelwaldu. Ściana ta uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych do zdobycia ścian północnych w Alpach. Istnieją oczywiście łatwiejsze drogi na wierzchołek Eigeru, w tym uważana za najłatwiejszą droga granią zachodnią, droga od strony południowej czy droga granią Mitteleggi. Jednak wszystkie te drogi, łącznie z najłatwiejszą, są drogami wspinaczkowymi, niedostępnymi dla nawet najbardziej doświadczonych turystów.

więcej informacji


Piz Argient ▲ (3945 m)

PIZ ARGIENT
(3901 m)
widok na szczyt ze szlaku pieszego prowadzącego z Diavolezzy (2978 m) na szczyt Munt Pers (3206 m)
fot. PL
Piz Argient (3945 m) - to szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, nieco ponad 2 km (w linii prostej) na południowy wschód od szczytu Piz Bernina (4049 m), na granicy Szwajcarii i Włoch. Szczyt jest najbardziej wysuniętym na południe punktem lodowca Morteratsch. (➤ mapka)(➤ mapka)

Pierwsze wejście miało miejsce w 1869 roku. Szczyt nie jest dostępny turystycznie.Piz Palü ▲ (3901 m)

PIZ PALÜ
(3901 m)
widok na szczyt ze ścieżki prowadzącej z Diavolezzy (2978 m) na szczyt Munt Pers (3206 m)
fot. PL
Piz Palü (3901 m) - to trzywierzchołkowy szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, ok. 4 km (w linii prostej) na wschód od Piz Bernina (4049 m), w pobliżu granicy Szwajcarii i Włoch (główny wierzchołek leży po stronie szwajcarskiej, ok. 100 m od granicy). (➤ mapka)(➤ mapka)

Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1866 roku (Kenelm Edward Digby, Peter Jenny i nieznany z nazwiska tragarz). Szczyt nie jest dostępny turystycznie.Crast' Agüzza ▲ (3854 m)

CRAST' AGÜZZA
(3854 m)
widok na szczyt ze ścieżki prowadzącej z Diavolezzy (2978 m) na szczyt Munt Pers (3206 m)
fot. PL
Crast' Agüzza (3854 m) - to szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, między szczytami Piz Bernina (4049 m) i Piz Argient (3945 m), na granicy Szwajcarii i Włoch. Na północ od szczytu Crast' Agüzza leży lodowiec Morteratsch, a na południe - lodowiec Scerscen. (➤ mapka)(➤ mapka)

Pierwsze wejście: Johann Jakob Weilenmann i Josef Anton Specht oraz przewodnicy Franz Pöll i Jakob Pfitschner (17 lipca 1865 roku).

Na północny zachód od szczytu Crast' Agüzza leży przełęcz Fuorcla Crast'Agüzza (3601 m), uważana za najważniejszą przełęcz w grupie Bernina i w całych Alpach Retyckich. W pobliżu przełęczy, po stronie włoskiej, stoi najwyżej położone schronisko w Lombardii, Rifugio Marco e Rosa.

Szczyt Crast' Agüzza (a nawet przełęcz Fuorcla Crast'Agüzza), nie jest dostępny turystycznie.
Piz Morteratsch ▲ (3751 m)

PIZ MORTERATSCH
(3751 m)
widok z górnej stacji kolejki gondolowej na szczycie Diavolezzy (2978 m)
fot. PL
Piz Morteratsch (3751 m) - to szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, nieco ponad 2 km (w linii prostej) na południe od Piz Bernina (4049 m), na zachód od lodowca Morteratsch. (➤ mapka)(➤ mapka)

Pierwsze wejście: C. Brügger i P. Gensler oraz przewodnicy Karl Emmermann i Angelo Klaingutti (11 września 1858 m). Jest uważany za jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w grupie Bernina (trudności PD), ale nie jest dostępny turystycznie.Wetterhorn ▲ (3692 m)

WETTERHORN
(3692 m)
widok w kierunku wschodnim ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m) na przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m)
fot. PL
Wetterhorn (3692 m) - Wetterhorn ( 3692 m) to szczyt w Alpach Berneńskich położony na północy wschód od miejscowości Grindelwald. (➤ mapka)(➤ mapka)

Jest jednym ze szczytów masywu zwanego Wetterhörner, z których najwyższym jest Mittelhorn (3704 m), a najniższym Rosenhorn (3689 m); oba te szczyty są położone dalej od miejscowości i nie są z Grindelwaldu tak dobrze widoczne, jak charakterystyczna ściana Wetterhornu.

Pierwsze wejście: przewodnicy Melchior Bannholzer i Hans Jaun (31 sierpnia 1844 roku). Szczyt nie jest dostępny turystycznie.Piz Cambrena ▲ (3602 m)

PIZ CAMBRENA
(3602 m)
widok na szczyt ze szlaku pieszego prowadzącego z górnej stacji kolejki linowej na przełeczy Diavolezza (2978 m) na szczyt Munt Pers (3206 m)
po lewej szczyt Piz Trovat (3146 m)
fot. PL
Piz Cambrena (3602 m) - to szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, położony między szczytem Piz Palü (3901 m) a przełęczą drogową Berninapass (2328 m). (➤ mapka)(➤ mapka)

Szczyt nie jest dostępny turystycznie.Sustenhorn ▲ (3503 m)

SUSTENHORN
(3503 m)
widok ze szczytu Titlis (3238 m)
fot. JD
Sustenhorn (3503 m) - to szczyt w Alpach Urneńskich, położony na granicy kantonów Berno i Uri, na południe od przełęczy drogowej Sustenpass (2224 m), 11 km (w linii prostej) na północny zachód od miejscowości Göschenen (➤ mapka)(➤ mapka).

Z wierzchołka Sustenhorn rozciąga się rozległa panorama

więcej informacji


Jungfraujoch ╫ (3454 m)

JUNGFRAUJOCH
(3454 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m) do stacji kolejki na Kleine Scheidegg (2061 m) - widoczne zabudowania w dole
w głębi od lewej: w chmurach Mönch (4110 m), przełęcz Jungfraujoch (3454 m) i Jungfrau (4158 m), poniżej Schneehorn (3406 m) i po prawej szczyt Silberhorn (3695 m)
fot. PL
Jungfraujoch (3454 m) - to przełęcz w Alpach Berneńskich, położona między szczytami Jungfrau (4158 m) i Mönch (4110 m) (➤ mapka)(➤ mapka).

Na przełęcz można wjechać kolejką Jungfraubahn, której trasa biegnie z przełęczy Kleine Scheidegg (2061 m) początkowo zboczami grupy Jungfrau do położonej na wysokości 2320 m, otwartej w 1898 roku stacji Eigergletscher, za którą znika we wnętrzu Eigeru i dalej Möncha (4110 m), wznosząc się, przez dwie stacje pośrednie (Eigerwand i Eismeer) na wysokość 3454 m długim na ok. 7 km tunelem, kończącym się stacją na przełęczy Jungfraujoch (3454 m). Stacja, otwarta w 1912 roku, uważana za najwyżej położoną stację kolejową w Europie, jest częścią rozbudowanego ośrodka turystycznego reklamowanego jako Top of Europe, oferującego turystom hotel, restauracje, sklepy, platformy widokowe, itp. Powyżej przełęczy, na wysokości 3571 m, znajduje się obserwatorium astronomiczne Sphinx, jedno z najwyżej położonych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Do obserwatorium i znajdującej się obok niego platformy widokowej, można z Jungfraujoch dojechać windą.

więcej informacji w przygotowaniu

Piz Corvatsch ▲ (3451 m)

PIZ CORVATSCH
(3451 m)
widok na szczyt z Silvaplany
fot. PL
Piz Corvatsch (3451 m) - to masyw górski w paśmie Bernina, położony w pobliżu kurortu Sankt Moritz w Górnej Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, wznoszący się nad jeziorami Silvaplanersee i Silsersee (➤ mapka)(➤ mapka).

Na wysokość 3298 m n.p.m. można wyjechać uruchomioną w 1950 roku kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w miejscowości Surlej w gminie Silvaplana. fo jest dostępny turystycznie (pod warunkiem umiejętności chodzenia w rakach); w rejonie masywu przebiegają też liczne piesze szlaki turystyczne dostępne dla każdego. W zimie na stokach Piz Corvatsch działa ośrodek narciarski, jeden z najpopularniejszych w Szwajcarii.

więcej informacji


Mont Fort ▲ (3328 m)

MONT FORT
(3328 m)
turyści na szczycie
fot. PL
Mont Fort (3328 m) - to szczyt w Alpach Walijskich, w regionie znanym pod nazwą "4 Doliny" ("4 Vallées"), ok. 7,5 km (w linii prostej) na południowy wschód od Verbier , prawie 12 km na południe od Nendaz, ok. 6,5 km na południe od Siviez (Haute-Nendaz) (➤ mapka)(➤ mapka).

Słynny punkt widokowy. Na lodowcu na północno-zachodnich zboczach masywu całoroczne tereny narciarskie. Na szczyt można wjechać koleją linową z przełęczy Col des Gentianes (2894 m), dokąd można dostać się (kombinacją różnego rodzaju wyciągów) z różnych punktów "4 Dolin", w szczególności z Verbier i z Nendaz.

więcej informacji


Theodulpass ╫ (3295 m)

Theodulpass (nazwa włoska: Colle del Teodulo) - to położona na wysokości 3295 m n.p.m. przełęcz w Alpach Pennińskich (Walijskich), łącząca Zermatt w dolinie Mattertal w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais z miejscowością Breuil-Cervinia w dolinie Valtournenche, we włoskim regionie Dolina Aosty.

więcej informacji


Dents du Midi ▲ (3257 m)

DENTS DU MIDI
widok od strony Pointe des Mossettes
fot. AL
Dents du Midi (stosowana jest też pisownia: Dents-du-Midi) - to masyw górski położony w szwajcarskiej części historycznego regionu Chablais, w kantonie Valais / Wallis, zamykający od południowego wschodu dolinę Val d'Illiez, odgałęziającą się od doliny Rodanu w rejonie Monthey. Stanowi dominujący element krajobrazu szwajcarskiej części słynnego narciarskiego regionu Portes du Soleil (➤ mapka)(➤ mapka).

Najwyższy punkt masywu (jeden z siedmiu wybitniejszych wierzchołków), zwany La Haute Cime, wznosi się na wysokość 3257 m n.p.m. Słynący z widoku szczyt jest turystycznie dostępny - chociaż tylko dla osób doświadczonych oraz odpowiednio przygotowanych i wyposażonych.

więcej informacji


Munt Pers ▲ (3206 m)

(3206 m)
widok z drogi nr 29 pomiędzy stacją kolejki linowej Diavolezza-Lagalb a przełęczą drogową Berninapass (2328 m)
fot. PL
Munt Pers (3206 m) - to szczyt w Alpach Retyckich, położony w Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja (➤ mapka)(➤ mapka).

Jest jednym ze szczytów pasma Bernina (Berninagruppe), należącego do Alp Retyckich, stanowiących część Alp Centralnych w obrębie Alp Wschodnich. Leży w odległości nieco ponad 5 km na północny wschód od szczytu Piz Bernina (4049 m), najwyższego szczytu Alp Retyckich i całych Alp Wschodnich, a także najbardziej na wschód wysuniętego szczytu alpejskiego osiągającego wysokość 4000 m i najwyższego szczytu kantonu Gryzonia, oraz w podobnej odległości na północny zachód od przełęczy Bernina (Berninapass), położonej na wysokości 2328 mmiędzy doliną Val Bernina a włoskojęzyczną, ale należącą do Szwajcarii doliną Val Poschiavo . Na wschód i na południe od Mut Pers leżą lodowce Morteraratsch (Morteratschgletscher) oraz Pers (Persgletscher, Vadret Pers).

więcej informacji


Piz Trovat ▲ (3146 m)

PIZ TROVAT
(3146 m)
widok na szczyt z górnej stacji kolejki gondolowej na szczycie Diavolezzy (2978 m)
fot. PL
Piz Trovat (3146 m) - to szczyt położony w masywie Bernina (Berninagruppe), należącym do Alp Retyckich, w pobliżu przełęczy Diavolezza (2978 m). (➤ mapka)(➤ mapka)

Na szczyt można wejść ze wspomnianej przełęczy (łatwą ścieżką albo niezbyt trudną ferratą).
Piz Tea Fondada ▲ (3144 m)

PIZ TEA FONDADA
(3144 m)
widok z nad jeziora Lago di Cancano
fot. PL
Piz Tea Fondada (naza włoska: Monte Cornaccia) - to wznoszący się na wysokość 3144 m szczyt położony w grupie Alp Wschodnich znanej jako Gruppo Ortles-Cevedale lub Ortler-Alpen, na granicy Włoch i Szwajcarii, na północ od Jezior Cancano (Laghi di Cancano) w dolinie Valle di Fraele. (➤ mapka)(➤ mapka)Piz Schumbraida ▲ (3125 m)

PIZ SCHUMBRAIDA
(3125 m)
widok z nad jeziora Lago di Cancano
fot. PL
Piz Schumbraida (3125 m) - to wznoszący się na wysokość 3125 m szczyt położony w grupie Alp Wschodnich znanej jako Gruppo Ortles-Cevedale lub Ortler-Alpen, na granicy Włoch i Szwajcarii, na północ od Jezior Cancano (Laghi di Cancano) w dolinie Valle di Fraele.(➤ mapka)(➤ mapka)Brünberg ▲ (2981 m)

BRÜNBERG
(2981 m)
widok na szczyt z przełęczy drogowej Grimselpass (2164 m)
fot. PL
Brünberg - to szczyt w Alpach Berneńskich, położony nad jeziorem Grimselsee, na północny zachód od przełęczy Grimselpass. Składa się z kilku szczytów, z których za najważniejsze uchodzą dwa: wierzchołek zachodni (Brünberg Westgipfel), wznoszący się na wysokość 2981 m (wiele źródeł podaje wysokość 2982 m), oraz nieco niższy, wschodni (Brünberg Ostgipfel), o wysokości 2967 m.(➤ mapka)(➤ mapka)Diavolezza ╫ (2978 m)

DIAVOLEZZA
(2978 m)
górna stacja kolejki gondolowej
fot. JP
Diavolezza (2978 m) - to przełęcz w Alpach Retyckich, w Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, położona na wysokości 2978 m n.p.m. w pobliżu Piz Bernina (4049 m), najwyższego masywu górskiego Alp Wschodnich (➤ mapka)(➤ mapka).

Diavolezza leży w grupie górskiej znanej jako Berninagruppe, na południowy wschód od słynnego szwajcarskiego ośrodka turystycznego, Sankt Moritz oraz od miejscowości Pontresina, niedaleko przełęczy Berninapass (2328 m). Jest znana jako doskonały punkt widokowy (spektakularna panorama grupy Bernina).

więcej informacji


Schilthorn ▲ (2970 m)

SCHILTHORN
(2970 m)
widok ze szczytu Daube (2076 m)
fot. PL
Schilthorn (2970 m) - to szczyt w Alpach Berneńskich, wznoszący się po zachodniej stronie doliny Lauterbrunnen (Lauterbrunnental) (➤ mapka)(➤ mapka).

Jako doskonały punkt widokowy, łatwo dostępny dzięki kolejce linowej, którą można wyjechać na szczyt z miejscowości Mürren, jest popularnym celem wycieczek. W zimie jest najwyższym punktem znanego ośrodka narciarskiego Mürren-Schilthorn.

więcej informacji


Piz Lagalb ▲ (2959 m)

PIZ LAGALB
(2959 m)
widok z kolejki gondolowej prowadzącej na szczyt Diavolezzy (2978 m)
fot. PL
Piz Lagalb (2959 m) - to szczyt w Alpach Livigno, położony w kantonie Gryzonia, na północ od przełęczy Berninapass.(➤ mapka)(➤ mapka)

Na zboczach Piz Lagalb znajdują się tereny narciarskie należące do ośrodka Diavolezza-Lagalb, położonego na wysokości 2093-2978 m n.p.m., oferującego łącznie ok. 45 km tras. Dostęp do terenów narciarskich jest możliwy z parkingów przy drodze 29 biegnącej dnem doliny Val Bernina, położonych w pobliżu wspmnianej wyżej przełeczy. Górna stacja kolejki linowej znajduje się w pobliżu szczytu, na wysokości 2893 m.
Eggishorn ▲ (2927 m)

Eggishorn (2927 m) - to szczyt w południowo-wschodniej części Alp Berneńskich, położony w kantonie Wallis / Valais, na północ od Fiesch, w regionie Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn, wpisanego w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z Fiesch można wjechać kolejką linową na położony na wysokości 2894 m wierzchołek Fiescherhorli, 500 m na południe od szczytu Eggishorn.

Z okolic stacji kolejki rozciąga się spektakularny widok na największy lodowiec w Alpach, Aletschgletscher, i Alpy Berneńskie. Z dostępnego turystycznie szczytu widok jest jeszcze rozleglejszy, rozciągający się także na Alpy Lepontyńskie i Alpy Pennińskie (Walijskie).Bettmerhorn ▲ (2872 m)

Bettmerhorn (2872 m) - to szczyt w południowo-wschodniej części Alp Berneńskich, położony w kantonie Wallis / Valais, na północ od miejscowości Bettmeralp, nieco ponad 2 km (w linii prostej) na południowy zachód od Eggishorn, w regionie Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn, wpisanego w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ze szczytu, na który można wejść od górnej stacji kolejki linowej Bettmeralp-Bettmerhorn (ok. 30 minut), rozciąga się panoramiczny widok na Alpy Berneńskie (i w szczególności na największy lodowiec w Alpach, Aletschgletscher), Alpy Lepontyńskie i Alpy Pennińskie (Walijskie).Sassalb ▲ (2862 m)

SASSALB
(2862 m)
fot. JP
Sassalb / Sassalbo (2862 m) - to szczyt w Alpach Livigno, położony w kantonie Gryzonia, 3,5 km w linii prostej na północny wschód od Poschiavo, ok. 400 metrów od granicy z Włochami.(➤ mapka)(➤ mapka)

Szczyt, znany z rozległego widoku, jest dostępny turystycznie.Monte-Moro-Pass ╫ (2853 m)

Monte-Moro-Pass (nazwa włoska: Passo del Monte Moro) - to położona na wysokości 2853 m n.p.m. przełęcz w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy Szwajcarii i Włoch.

Przełęcz leży w głównej grani Alp, między szczytami Monte Moro (2985 m) i Joderhorn (3036 m). Łączy szwajcarską dolinę Saastal z włoską doliną Valle Anzasca.

więcej informacjiCol du Grand Ferret ╫ (2537 m)

Col du Grand Ferret (2537 m) - to przełęcz górska oddzielająca masyw Mont Blanc od Alp Pennińskich (Walijskich). Leży na granicy Włochami a Szwajcarią - prowadzi przez nią szlak z Courmayeur we włoskiej Dolinie Aosty do Orsières w szwjacarskim Valais. Przez przełęcz biegnie też trasa długodystansowego szlaku turystycznego wokół masywu Mont Blanc znanego jako Tour du Mont Blanc.

Z przełęczy na południowy zachód i północny wschód opadają doliny noszące tę samą nazwę: Val Ferret.

W odległości ok 1200 m na północny zachód od Col du Grand Ferret leży druga, nieco niższa (2490 m) przełęcz, zwana Col du Petit Ferret; położone na wysokości 2714 m między przełęczami łagodne wzniesienie, z którego rozciąga się interesujący widok nosi nazwę Tête de Ferret (nazwa włoska: Testa di Ferret).Männlichen ▲ (2343 m)

MÄNNLICHEN
(2343 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu do stacji kolejki na Kleine Scheidegg (2061 m)
fot. PL
Männlichen (2343 m) - to szczyt w Alpach Berneńskich, położony na północ od grupy Jungfrau, Monch, Eiger . W pobliże wierzchołka można wjechać kolejką linową z Wengen albo kolejką linową z Grindelwaldu; łatwe wejście na szczyt Männlichen od stacji klejki zajmuje ok. 15 minut. Ze szczytu rozciąga się spektakularny widok na Alpy Berneńskie.(➤ mapka)(➤ mapka)


więcej informacji w przygotowaniu


Septimerpass ╫ (2310 m)

Septimerpass (2310 m) - to przełęcz alpejska w szwajcarskim kantonie Gryzonia, łącząca dolinę Oberhalbstein z doliną Val Bregaglia. Cel wycieczek z Bivio lub z miejscowości Casaccia.

więcej informacji


Monte Boglia ▲ (1516 m)

MONTE BOGLIA
(1516 m)
widok ze szczytu Monte Brè (925 m)
fot. PL
Monte Boglia (1516 m) - to szczyt w Alpach Lugańskich (Prealpi Luganesi), położony na granicy kantonu Ticino w Szwajcarii i Lombardii we Włoszech (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczyt jest łatwo dostępny i oferuje rozległy widok.
Monte Brè ▲ (925 m)

(925 m)
widok z okolic miasta Lugano
fot. PL
Monte Brè (925 m) - to niewielkie wzgórze położone na północny wschód od Lugano, ok. 3 km (w linii prostej) od miasta (➤ mapka)(➤ mapka)

Z tarasu obok restauracji na wierzchołku Monte Brè rozciąga się rozległy widok uchodzący za jeden z najpiękniejszych w Ticino i całej Szwajcarii.

więcej informacji


Monte San Salvatore ▲ (912 m)

MONTE SAN SALVATORE
(912 m)
widok z Lugano
fot. PL
Monte San Salvatore (912 m) - to wzgórze wnoszące się nad Jeziorem Lugano i miastem Lugano (➤ mapka)(➤ mapka).

Na szczyt można się dostać kolejką linową z Lugano. Z miejscowości Carona na szczycie Monte San Salvatore rozciągają się piękne widoki. Do innych atrakcji wzgórza zalicza się stojącą na wzgórzu kaplicę oraz Muzeum San Salvatore.