Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

przełęcze drogowe

Włochy

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Włoch przełęczy drogowych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Passo dello Stelvio ╫ (2758 m)

PASSO DELLO STELVIO
(2758 m)
fot. PL
Passo dello Stelvio (nazwa niemiecka: Stilfser Joch) - to alpejska przełęcz drogowa we Włoszech, w Alpach Retyckich, w grupie Ortlera (Ortlergruppe, Gruppo Ortles-Cevedale, Ortler-Alpen). Leży na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Lombardia, na wysokości 2758 m n.p.m., w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Przełęcz jest najwyżej położonym we Włoszech i w Alpach Wschodnich przejściem drogowym oraz drugą najwyższą, po położonej na wysokości 2770 m n.p.m., we Francji, przełęczy Col de l'Iseran, przełęczą drogową w Alpach.

Droga przez przełęcz Stelvio łączy łączy miejscowość Bormio, położoną w dolinie Alta Valtellina, z miejscowościami Stelvio / Stilfs i Prad am Stilfserjoch / Prato allo Stelvio w dolinie Val Venosta. Od nazwy miejscowości Stilfs / Stelvio nazwa przełzęczy, a także założonego w 1935 roku nazwa parku narodowego, Parco nazionale dello Stelvio (nazwa niemiecka: Nationalpark Stilfser Joch), największego we Włoszech. Park bezpośrednio sąsiaduje ze Szwajcarskim Parkiem Narodowym, z którym tworzy łącznie rezerwat o powierzchni ok. 400 tys. hektarów.

Dzisiejsze turystyczne znaczenie przełęczy Stelvio związane jest z możliwościami uprawiania w jej okolicach turystyki pieszej i narciarstwa, lecz również, a może nawet przede wszystkim z tym, że jest ona jedną z najwyżej położonych alpejskich przełęczy drogowych, oraz z atrakcjami i emocjami, jakie są udziałem każdego, kto decyduje się na przełęcz wjechać.

więcej informacji


Col Agnel ╫ (2744 m)

Col Agnel (2744 m) - to przełęcz drogowa w Alpach Kotyjskich, położona na wysokości 2744 m n.p.m. na zachód od Monte Viso (3841 m), najwyższego szczytu Alp Kotyjskich, na granicy francuskiego departamentu Alpy Wysokie (Hautes-Alpes) w regionie Prowansja-Lazurowe Wybrzeże, i prowincji Cuneo we włoskim Piemoncie. Col Agnel jest trzecią najwyżej położoną przełeczą drogową w Alpach, po Col de l'Iseran (2764 m) i Passo dello Stelvio (2758 m), i pierwszą pod względem wysokości przełęczą drogową położoną na granicy między dwoma państwami alpejskimi.

Col Agnel jest jedną z przełęczy, co do których przypuszcza się, że mógła znaleźć się na trasie marszu wojsk Hannibala (ze słoniami) podczas drugiej wojny punickiej. Dziś przełęcz nie jest tak intensywnie używana, jak inne przełęcze alpejskie, chociaż jest znana z rozległego panoramicznego widoku; może być też atrakcyjnym celem dla kolarzy-amatorów (przełęcz była też kilkakrotnie na trasie zawodowych wyścigów kolarskich Tour de France i Giro d'Italia).Passo di Gavia ╫ (2621 m)

PASSO DI GAVIA
(2621 m)
fot. PL
Passo di Gavia (nazwa niemiecka: Gaviapass) - to przełęcz drogowa w Alpach Włoskich, położona w prowincji Sondrio, na wysokości 2618 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga regionalna SP29 łącząca Bormio w górnej części doliny Valtellina z miejscowością Ponte di Legno w dolnie Val Camonica. Passo di Gavia jest dziesiątą pod względem wysokości dostępną dla samochodów przełęczą w Alpach. Leży w Parku Narodowym Stelvio (Parco Nazionale dello Stelvio). Oddziela pasmo Alp Retyckich znane jako pasmo Sobretta-Gavia od grupy Ortlera (Ortler-Gruppe). Główną miejscowością przy drodze SP29 biegnącej przez Passo di Gavia jest Santa Caterina di Valfurva, znany ośrodek turystyki górskiej, w zimie popularny ośrodek narciarski.

Droga jest utwardzona, pozostaje jednak wąska i niebezpieczna, zwłaszcza przy złej pogodzie - toteż jadąc tędy należy zachowywać szczególną ostrożność. Dzisiejsze turystyczne czy kulturowe znaczenie przełęczy Gavia wiąże się przede wszystkim z kolarstwem. Przełęcz znalazła się już kilkanaście razy na trasie słynnego profesjonalnego wyścigu Giro d'Italia. Tym większym wyzwaniem może stanowić wjazd na Passo di Gavia dla kolarzy amatorów, jednak - podobnie jak ma to miejsce w przypadku przełęczy Stelvio - zdobycie przełęczy stanowi dla wielu z nich ukoronowanie ich kolarskiej "kariery"; droga przez Passo di Gavia jest też jedną z tras alpejskich najpopularniejszych wśród motocyklistów.

więcej informacji


Umbrailpass ╫ (2501 m)

UMBRAILPASS
(2501 m)
fot. PL
Umbrailpass (nazwa włoska: Giogo di Santa Maria, nazwa retoromańska: Pass da l'Umbrail) - to alpejska przełęcz drogowa położona na wysokości 2501 m w Alpach Retyckich, na granicy Szwajcarii i Włoch. Widoczna na zamieszczonym zdjęciu tabliczka na przełęczy podaje, że wysokość, na której leży Umbrailpass, wynosi 2503 m n.p.m., nowsze pomiary wskazują jednak, że właściwą liczbą jest 2501 m n.p.m.

Przełęcz Umbrail leży na drodze, która odgałęzia się od włoskiej drogi SS38, prowadzącej z Bormio na przełęcz Stelvio (2758 m), i biegnie na północ, przekraczając po paruset metrach granicę włosko-szwajcarską. Droga przez przełęcz otwarta jest tylko w miesiącach letnich.

więcej informacji


Timmelsjoch ╫ (2474 m)

TIMMELSJOCH / PASSO DEL ROMBO
(2474 m)
widok na stronę austriacką
fot. PL
Timmelsjoch (nazwa włoska: Passo del Rombo) - to przełęcz drogowa położona na wysokości 2474 m n.p.m., na granicy między Austrią a Włochami.

Przez przełęcz biegnie droga łącząca doliną Ötztal w austriackim Tyrolu z doliną Passeiretal we włoskiej prowicji Bolzano w regionie Trydent-Górna Adyga. Przełęcz jest otwarta w sezonie letnim. Przejazd jest płatny.

więcej informacji


Colle della Lombarda ╫ (2350 m)

Colle della Lombarda (nazwa francuska: Col de la Lombarde) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na granicy włosko-francuskiej na wysokości 2350 m n.p.m., na północ od znanego francuskiego ośrodka narciarskiego Isola 2000 .

Z północy, od strony włoskiej, prowadzi na przełęcz droga SP255 (ok. 10 km przed przełęczą w pobliżu drogi SP255 leży na wysokości 2035 m znane Santuario di Sant'Anna, drugie najwyżej położone sanktuarium w Europie); od strony francuskiej, z miejscowości Isola, biegnie na przełęcz droga M97.Forcola di Livigno ╫ (2315 m)

FORCOLA DI LIVIGNO
(2315 m)
fot. PL
Forcola di Livigno (nazwa retoromańska: Fuorcla da Livign; w literaturze angielskojęzycznej używana jest nazwa: Livigno Pass) - to wysokogórska przełęcz drogowa w Alpach Retyckich, położona na wysokości 2315 m n.p.m. na granicy szwajcarsko-włoskiej, łącząca dolinę Val Poschiavo w Szwajcarii z doliną Val di Livigno we Włoszech.

więcej informacji


Passo del Foscagno ╫ (2291 m)

PASSO DEL FOSCAGNO
(2291 m)
fot. PL
Passo del Foscagno (także: Passo Foscagno, Passo di Foscagno) - to przełęcz drogowa w Alpach Włoskich, położona w prowincji Sondrio, na wysokości 2291 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga łącząca Livigno z Bormio. Przełęcz Foscagno leży w zachodnich Alpach Retyckich; łączy dolinę Livigno (Val di Livigno) z doliną Valdidentro, doliną boczną Valtelliny.

Na przełęczy Foscagno znajduje się graniczny punkt kontrolny strefy wolnocłowej Livigno.

więcej informacji


Passo Sella ╫ (2240 m)

PASSO SELLA
(2240 m)
fot. PL
Passo Sella - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w regionie Trentino-Alto Adige / Südtirol, na granicy prowincji Trydent i Bolzano, na wysokości 2240 m n.p.m., między grupą Sassolungo na zachodzie a grupą Sella na wschodzie. Przez przełęcz przebiega droga SS 242 łącząca miejscowości położone w dolinie Val Gardena z doliną Val di Fassa z jednej strony, zaś z drugiej - z kotliną Cortiny d'Ampezzo i rejonem Dolomitów Wschodnich.

W sezonie letnim w rejonie przełęczy uprawiać można wspinaczkę lub turystykę pieszą. Passo Sella może być też interesującym celem dla miłośników kolarstwa. W zimie przełęcz co najmniej równie licznie odwiedzają narciarze: Passo Sella leży w centrum ogromnych terenów narciarskich, z setkami stoków o różnej skali trudności i niezwykle rozbudowaną siecią wyciągów różnego typu, tworząc, jako jedna z czterech przełęczy dolomickich (pozostałe trzy to Passo Campolongo, Passo Gardena i Passo Pordoi), część słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda.

więcej informacji


Passo Pordoi ╫ (2239 m)

PASSO PORDOI
(2239 m)
fot. PL
Passo Pordoi - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na granicy prowincji Trydent (w regionie Trentino-Alto Adige / Südtirol) i Belluno (w regionie Veneto), położona na wysokości 2239 m n.p.m., między grupą Sella na północy a grupą Marmolady na południu, 48,5 km na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzo. Przez przełęcz przebiega droga oznaczona w prowincji Belluno jako SR48, natomiast w prowincji Trydent - SS48.

więcej informacji


Passo di Giau ╫ (2236 m)

PASSO DI GIAU
(2236 m)
widok w kierunku północno-wschodnim
od lewej szczyty: Averau (2649 m), schronisko Rifugio Nuvolau (2575 m), Ra Gusela (2595 m), a po prawej w głębi Tofana di Mezzo (3244 m)
fot. PL
Passo di Giau (nazwy ladyńskie: Jof de Giau lub Suogo de Jou) - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w prowincji Belluno (region Veneto), na wysokości 2236 m n.p.m., 16 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo.

Passo di Giau leży na rozległej hali u podnóża głównych szczytów grupy Nuvolau (zwanej też grupą Averau-Nuvolau), łącząc doliny Val Boite i Val Cordevole. Przez przełęcz biegnie droga SP638.

Przełęcz nie ma wielkiego znaczenia komunikacyjnego, natomiast należy do najlepszych punktów wypadowych dla wycieczek górskich w grupie Nuvolau i w grupie Croda da Lago. Jest też ważnym miejscem dla osób interesujących się kolarstwem - wielokrotnie znajdowała się na trasie Giro d'Italia (po raz pierwszy w 1973 roku), a od 1988 roku należy do grupy kilku przełęczy, przez które biegnie trasa jednodniowego wyścigu kolarskiego Maratona delle Dolomites.

więcej informacji


Passo di Pennes ╫ (2211 m)

PASSO DI PENNES
(2211 m)
fot. PL
Passo di Pennes (nazwa niemiecka: Penser Joch) - to przełęcz drogowa w Alpach Retyckich, położona na wysokości 2211 m n.p.m.. Przez przełęcz biegnie wąska droga SS508, łącząca Vipiteno / Sterzing w dolinie Val Isarco, poprzez doliny Val di Pennes i Val Sarentino, z Bolzano.Passo Eira ╫ (2208 m)

PASSO EIRA
(2208 m)
fot. PL
Passo Eira (pełna nazwa: Passo dell'Eira) - to przełęcz drogowa w Alpach Włoskich, położona w prowincji Sondrio, na wysokosci 2208 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga łącząca Livigno z Bormio. Przełęcz Eira leży ok. 2,5 km (w linii prostej) na wschód od Livigno, w pobliżu jednego z dwóch terenów narciarskich rejonu Livigno, znanego jako Mottolino. Przez rejon przełęczy przebiega kilka szlaków turystycznych; przełęcz jest też popularnym celem osób uprawiających turystykę rowerową.

więcej informacji


Passo Valparola ╫ (2192 m)

PASSO VALPAROLA
(2192 m)
fot. PL
Passo Valparola (także: Passo di Valparola) - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w prowincji Belluno (region Veneto), na wysokości 2192 m n.p.m., 18 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo, 2 km od przełęczy Passo Falzarego.

Przełęcz Passo Valparola stanowi połączenie doliny San Cassiano (i doliny Val Badia, od której dolina San Cassiano odgałęzia się w pobliżu miejscowości La Villa / Stern) z położoną nieco niżej, na wysokości 2105 m n.p.m., wspomnianą wyżej ważną przełęczą komunikacyjną Passo Falzarego, skąd drogi prowadzą do Cortiny d'Ampezzo (na wschód), do doliny Cordevole (na południe) oraz w kierunku Dolomitów Zachodnich.

więcej informacji


Mała Przełęcz św. Bernarda ╫ (2188 m)

Mała Przełęcz św. Bernarda (nazwa francuska: (fr. Col du Petit Saint-Bernard, wł. Colle del Piccolo San Bernardo, niem. Kleiner Sankt Bernhard) - to przełęcz drogowa położona na wysokości 2188 m n.p.m. w głównej grani Alp Zachodnich, na granicy francusko-włoskiej. Prowadząca przez przełęcz droga (D1090 we Francji, SS26 we Włoszech) łączy francuski departament Sabaudia (w regionie Owernia-Rodan-Alpy) z włoskim regionem Dolina Aosty; jest otwarta w sezonie letnim (na ogół od maja do października).

Przełęcz jest znana od czasów prehistorycznych i do dziś jest ważnym połączeniem między Sabaudią a Doliną Aosty. W rejonie przełęczy można uprawiać turystykę pieszą i rowerową (przełęcz znalazła się też kilkakrotnie na trasie wyścigu kolarskiego zawodowców Tour de France), a po jej obu stronach w zimie działają (połączone ze sobą wyciągami) ośrodki narciarskie: po stronie francuskiej La Rosière - Espace San Bernardo (ponad 150 km tras i ilkadziesiąt wyciągów), w stronie włoskiej La Thuile - La Rosière / San Bernardo (160 km tras i kilkadziesiąt wyciągów); szczególnie dobre warunki znajdują w rejonie Małej Przełęczy św. Bernarda miłośnicy snowkitingu. Na przełęczy stoi pomnik św. Bernarda, a także posąg Pierre'a Chanouxa, żyjącego w latach 1828-1909 botanika, od którego nazwiska bierze nazwę ogród botaniczny Jardin Botanique Alpin Chanousia, położony w pobliżu przełęczy, po stronie francuskiej.Passo Gardena ╫ (2136 m)

PASSO GARDENA
(2136 m)
fot. PL
Passo Gardena (nazwa niemiecka: Grödner Joch, nazwy ladyńskie w dwu odmianach: Ju de Frara i Jëuf de Frea)- to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w prowincji Bolzano (region Trydent-Górna Adyga), na wysokości 2136 m n.p.m., ok. 37 km (w linii prostej) na wschód od Bolzano, stolicy prowincji, i ok. 25 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo, uważanej za turystyczną stolicę Dolomitów.

Passo Gardena leży między grupami górskimi Pizes de Cir (Gruppo del Cir, Cirspitzen) na północy, z najwyższym szczytem Gran Cir (2592 m) i grupą Sella na południu, z najwyższym szczytem Piz Boè. Przez przełęcz biegnie droga SS243. Passo Gardena jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych punktów wyjściowych wycieczek i wypraw górskich o różnym stopniu trudności; po obu stronach przełęczy znajdują się popularne tereny nariarskie.

więcej informacji


Splügenpass ╫ (2115 m)

SPLÜGENPASS
(2115 m)
fot. PL
Splügenpass (nazwa włoska: Passo dello Spluga) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na wysokości 2115 m n.p.m. między szczytami Pizzo Tambò (3279 m) Pizzo Suretta (3207 m), na granicy szwajcarsko-włoskiej. Przez przełęcz biegnie droga znana po stronie szwajcarskiej jako Splügenpassstrasse, po stronie włoskiej jako droga SS36.

Przełęcz łączy miejscowość Splügen w dolinie Hinterrhein w szwajcarskim kantonie Gryzonia z Chiavenną w dolnie Valle Spluga (Val San Giacomo) w prowincji Sondrio we włoskiej Lombardii. Jadąc ze Splügen na przełęcz trzeba na dystansie 9 km pokonać 638 m różnicy wysokości, jadąc z Chiavenny - 1782 m różnicy wysokości na dystansie 30 km. Droga jest bardzo kręta i w złych warunkach atmosferycznych lub w nocy może być trudna i niebezpieczna. Przełęcz jest chętnie odwiedzana przez turystów, zarówno przez osoby uprawiające turystykę pieszą, jak przez rowerzystów, ale też przez lubiących górskie drogi turystów zmotoryzowanych.

więcej informacji


Passo Falzarego ╫ (2105 m)

PASSO FALZAREGO
(2105 m)
w tle Averau (2647 m), w głębi z lewej Cinque Torri (2361 m)
fot. PL
Passo Falzarego (także: Passo di Falzarego) - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w prowincji Belluno (region Veneto), na wysokości 2105 m n.p.m., 16 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo.

Przełęcz Passo Falzarego, przez którą przebiega słynna droga SR48 - Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße - jest jedną z najważniejszych przełęczy komunikacyjnych w Dolomitach, stanowiącą połączenie kotliny Cortiny d'Ampezzo z rejonem Dolomitów Zachodnich, a także z jednej strony z doliną San Cassiano i dalej z doliną Val Badia (na północ od przełęczy), z drugiej strony z doliną Val Cordevole (na południe).

W lecie w rejonie przełęczy można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a w zimie dostępne są tereny narciarskie.

więcej informacji


Jaufenpass ╫ (2094 m)

Jaufenpass (nazwa włoska: Passo di Monte Giovo) - to przełęcz w Alpach, położona w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, na wysokości 2094 m n.p.m. Oddziela Alpy Sztubajskie (Stubaier Alpen) na północnym zachodzie od pasma Sarntaler Alpen / Alpi Sarentine na południowym wschodzie. Jest najbardziej na połnoc wysuniętą alpejską przełęczą drogową we Włoszech.

Przez przełęcz biegnie droga SS44 łącząca miejscowość Vipiteno / Sterzing w dolinie Wipptal z miejscowością St. Leonhard in Passaier w dolinie Passeiretal (gdzie odgałęzia się droga SS44bis na przełęcz Timmelsjoch na granicy z Austrią) i dalej z Merano.Passo Fedaia ╫ (2057 m)

PASSO FEDAIA
(2057 m)
fot. PL
Passo Fedaia - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na wysokości 2057 m na granicy między regionami Trydent-Górna Adyga (prowincja Trydent) i Wenecja Euganejska (prowincja Belluno), 14 km na południowy wschód od Canazei, u stóp masywu Marmolady.

Przez przełęcz biegnie droga SP641 łącząca Canazei z miejscowościami Malga Ciapela i Rocca Pietore położonymi na wschód od Marmolady. Bezpośrednio na zachód od przełęczy leży duże zaporowe jezioro Lago Fedaia (nazwa ladyńska: Lèch de Fedaa). Passo Fedaia jest przełęczą popularną wśród kolarzy amatorów. Przełęcz znajdowała się też wielokrotnie na trasie słynnego zawodowego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.

więcej informacji


Passo Valles ╫ (2032 m)

PASSO VALLES
(2032 m)
fot. PL
Passo Valles - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na wysokości 2032 m n.p.m., na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, 21 km na północny wschód od Predazzo, 11,5 km na południowy zachód od Falcade , 22 km na północ od San Martino di Castrozza.

Passo Valles łączy doliny Valle del Biòis, uważaną za jedną z najpiękniejszych dolin Dolomitów, położoną między grupami Marmolady (3343 m), masywem Monte Civetta i grupą Pale di San Martino, oraz Val Travignolo, dolinę boczną górnej części doliny Val di Fiemme.

więcej informacji


Passo delle Erbe ╫ (1987 m)

PASSO DELLE ERBE / WÜRZJOCH
(1987 m)
widok w kierunku zachodnim
fot. PL
Passo delle Erbe - to górska przełęcz drogowa w północnych Włoszech, położona na wysokości 1987 m w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, ok. 59 km na północny wschód od Bolzano, 30 km na południowy zachód od Brunico / Bruneck. Przełęcz łączy dolinę Val di Funes z doliną Val Badia.

więcej informacji


Passo Rolle ╫ (1984 m)

Passo Rolle (nazwa niemiecka: Rollepass) - to przełęcz w Dolomitach, położona w prowincji Trydent w regionie Trydent-Górna Adyga, na wysokości 1984 m n.p.m.

Przez przełęcz przechodzi droga SS50 łącząca miejscowości San Martino di Castrozza na południu i Paneveggio na północnym zachodzie.

Przełęcz Passo Rolle, położona w pobliżu grupy Pale di San Martino, na terenie rezerwatu przyrody znanego jako Parco Naturale Paneveggio Pale di San Martino, może być dobrym punktem wyjścia dla wycieczek pieszych. Z uwagi na malownicze otoczenie i niezbyt trudne podjazdy jest popularnym celem kolarzy amatorów (ale wielokrotnie była też na trasie zawodowego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia). Po obu stronach przełęczy znajdują się tereny należące do niewielkiego ośrodka narciarskiego Passo Rolle.Passo delle Scale ╫ (1941 m)

PASSO DELLE SCALE
(1941 m)
dojazd do przełęczy, widoczna jedna z wież Fraele
fot. PL
Passo delle Scale - to przełęcz w Alpach, położona w północnych Włoszech, na wysokości 1941 m w górnej części doliny Valtellina, ok. 13 km na północny zachód od Bormio. Przełęcz znajduje się na terenie Parku Narodowego Stelvio.

Przez przełęcz, stanowiącą południową bramę do niezamieszkałej doliny Valle di Fraele, prowadzi niezwykle kręta droga wznoszącą się stromo zakosami po zboczach masywu Monte delle Scale (2521 m). Droga, w jej obecnym kształcie, została zbudowana podczas pierwszej wojny światowej dla celów wojskowych; później pełniła ważną rolę przy budowie zapory i zbiorniów wodnych w dolinie Valle di Fraele; dziś jest przede wszystkim atrakcją turystyczną, popularną w szczególności wśród kolarzy i motocyklistów.

więcej informacji


Passo San Pellegrino ╫ (1918 m)

Passo San Pellegrino - to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona na wysokości 1918 m w regionie Trydent-Górna Adyga (prowincja Trydent), 11,5 km na wschód od Moeny w dolinie Val di Fassa, 11 km na północny zachód od Falcade w dolinie Valle del Biois.

Przełęcz leży w pobliżu granicy regionu Trydent-Górna Adyga z regionem Wenecja Euganejska. Przez przełęcz biegnie droga SP346 (o nachyleniu, po obu stronach przełęczy, sięgającym 18%). Początki turystycznej historii przełęczy sięgają początków XX wieku. Dziś rejon przełęczy jest częścią dużego, należącego do regionu "Dolomiti Superski" ośrodka narciarskiego Passo San Pellegrino - Falcade / Trevalli.

więcej informacji


Passo del Tonale ╫ (1883 m)

PASSO DEL TONALE
(1883 m)
droga SS42
widok w kierunku zachodnim
fot. PL
Passo del Tonale - to przełęcz drogowa w Alpach Retyckich, położona na wysokości 1883 m n.p.m., na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Lombardia, niecałe 100 km na południowy zachód od Bolzano, 75 km na północny wschód od Sondrio

Passo del Tonale jest rozległą przełęczą zabudowaną licznymi hotelami, pensjonatami i sklepami, z kilkoma dużymi parkingami dla samochodów. Ma duże znaczenie komunikacyjne. Jej turystyczne znaczenie wiąże się głównie ze znajdującymi się w pobliżu terenami narciarskimi z rozbudowaną infrastukturą

więcej informacji


Passo Campolongo ╫ (1875 m)

PASSO CAMPOLONGO
(1875 m)
droga SS244
widok w kierunku południowym
fot. JP
Passo Campolongo (nazwa niemiecka: Campolongo-Pass, nazwa ladyńska: Ju de Ćiaulunch) leży na wysokości 1875 m na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, niecałe 70 km na wschód od Bolzano, nieco ponad 40 km na zachód od Cortina d'Ampezzo, bezpośrednio na wschód od grupy Sella, z najwyższym w tej grupie masywem masyw Piz Boè (3152 m). Przez przełęcz przebiega droga SS244 łącząca miejscowości Corvara in Badia w górnej części doliny Val Badia oraz Arabba w górnej części doliny Val Cordevole.

Przełęcz ma duże znaczenie komunikacyjne, a także turystyczne. W zimie jest elementem słynnej trasy narciarskiej Sellaronda biegnącej wokół grupy Sella. W lecie może być punktem wyjścia wycieczek pieszych, w tym na wspomniany szczyt Piz Boè. Przełęcz jest też jednym z najpopularniejszych w Dolomitach celów wycieczek rowerowych.

więcej informacji


Passo Tre Croci ╫ (1805 m)

PASSO TRE CROCI
(1805 m)
fot. PL
Passo Tre Croci - to przełęcz w Dolomitach w rejonie Cortiny d'Ampezzo, położona na wysokości 1805 m n.p.m. pomiędzy masywem Monte Cristallo na północy i masywem Sorapiss na południu. Łączy dolinę Boite i Cortinę d'Ampezzo z Misuriną, Auronzo di Cadore i Val d'Ansiei.Furkelsattel ╫ (1789 m)

Furkelsattel - to przełęcz drogowa w Dolomitach, w grupie znanej jako Dolomiti di Braies, położona na wysokości 1789 m n.p.m. w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, nieco ponad 50 km (w linii prostej) na północny wschód od Bolzano, ok. 9 km na południe od Brunico / Bruneck.

więcej informacji


Passo di Costalunga ╫ (1752 m)

Passo di Costalunga (nazwa niemiecka: Karerpass, nazwa ladyńska: Jouf de Ciareja) - to górska przełęcz drogowa w północnych Włoszech, położona na wysokości 1752 m w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, ok. 30 km na południowy wschód od Bolzano. Przełęcz łączy dolinę Val d'Ega z doliną Val di Fassa.

W pobliżu przełęczy, na wysokości 1534 m, leży małe jezioro alpejskie Lago di Carezza (nazwa niemiecka: Karersee), znane z pięknego głęboko zielonego koloru wody oraz spektakularnego widoku na pobliskie grupy górskie, Latemar i Catinaccio / Rosengarten. Przełęcz Costalunga może być dobrym punktem wyjścia do pieszych wycieczek lub poważniejszych wypraw w tych grupach. W zimie w rejonie przełęczy działa ośrodek narciarski Carezza-Karersee-Rosengarten.

więcej informacji


Campo Carlo Magno ╫ (1682 m)

CAMPO CARLO MAGNO
(1682 m)
droga SS239
fot. PL
Campo Carlo Magno - to przełęcz drogowa w Alpach Wschodnich, położona na wysokości 1682 m n.p.m. we włoskim regionie Trydent-Górna Adyga.

Przełęcz leży między grupą Adamello-Presanella na zachodzie a pasmem znanym jako Dolomity Brenta na wschodzie, ok. 1,5 km na północny wschód od centrum miejscowości Madonna di Campiglio. Z administracyjnego punktu widzenia przełęcz należy do gminy Pinzolo. Przez Campo Carlo Magno przebiega droga SS239, łącząca doliny Val Rendena i Val di Sole.

więcej informacji


Reschenpass ╫ (1507 m)

Reschenpass (nazwa włoska: Passo Resia) - to przełęcz drogowa w Alpach włoskich, położona tuż przy granicy z Austrią, na wysokości 1507 m n.p.m.. Leży w głównej grani Alp, oddzielając Alpy Ötztalskie na wschodzie od grupy Sesvenna na zachodzie.

Przez przełęcz biegnie droga SS40 (po stronie włoskiej droga 180), łącząca dolinę Innu z doliną Vinschgau / Val Venosta. Szlak prowadzący przez Reschenpass był znany już w Starożytności i stanowił odcinek rzymskiej drogi Via Claudia Augusta (głównej drogi łączącej dzisiejsze północne Włochy z południowymi Niemcami przed uruchomieniem Via Raetia). Na południe od przełęczy leży jezioro zaporowe Lago di Resia / Reschensee.Brennerpass ╫ (1370 m)

BRENNERPASS
(1370 m)
fot. PL
Brennerpass (nazwa włoska: Passo del Brennero) - to położona na wysokości 1370 m n.p.m. przełęcz drogowa łącząca dwie główne części Tyrolu - północną, należącą do Austrii i południową, należącą do Włoch. Przełęcz jest jednym z najważniejszych drogowych przejść alpejskich - od północy doprowadza do niej austriacka autostrada A13, zaś od południa włoska autostrada A22; przez Brenner przebiega też linia kolejowa.

więcej informacji